Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Gramofony

Diváci nedělní Toulavky určitě budou pamatovat na gramofonové desky. Černá elpíčka se dávala na gramofon, který byl vlastně dvourychlostní. Časy se mění, technika taky. CD a DVD jsou pro dnešní mladší srozumitelnějšími slovy než LP deska. Technické muzeum v Brně se rozhodlo zkusit říct ne, ne… staré časy nejsou zapomenuty a uspořádalo výstavu Dědeček gramofon. Ta si všímá vývoje od začátku prvních fonografů 20. století po dnešek. Klasické desky, jejichž výroba se dodnes nezměnila, se vrací zpět na výsluní.

MapaGramofony
videoGramofony
...
video video

Gramofony

Kostel sv. Jakuba

V Církvicích na Kutnohorsku stojí jedna z nejznámějších románských staveb – kostel svatého Jakuba. Nepřehlédnutelná památka, přesto jsme donedávna ani nevěděli, kdo ji nechal postavit. Až teprve nález zakládací listiny ukázal, že kostel nechala zbudovat jistá Marie se svými syny. Proč? Ví to Karel Koubský, správce svatojakubského kostela, který nás jím provede, ukáže zajímavé kamenné reliéfy a řekneme nám třeba, kudy se dřív vstupovalo do kostelní věže.

MapaKostel sv. Jakuba
videoKostel sv. Jakuba
...
video video

Kostel sv. Jakuba

Přadlena

Vlna – výborná tepelná izolace. Vlněné svetry – nikoli jen módní vrtoch, ale někdy i nezbytná součást šatníku. Hrdinka v naší další zastávce bydlí ve Strážnici, je to přadlena a s vlnou to opravdu umí. Dokazují to nejen její krásné výtvory, ráda se i na různých festivalech podělí se svými zkušenostmi. Svetr podle ní umí zahřát líp než grog, tedy pokud je vyroben z opravdového kvalitního materiálu. A pomáhá jí i její manžel. Na vlnu je totiž potřeba oveček a šikovného střihače.

MapaPřadlena
videoPřadlena
...
video video

Přadlena

Chomutov

Jméno města, do kterého vás pozveme ve čtvrté reportáži, vzniklo podle poplatku, který byl vybírán za každý koňský chomout. První zmínka o něm pochází z roku 1252 a my se s vámi projdeme po jeho starobylém náměstí. Raně gotický kostel svaté Kateřiny je jednou z prvních gotických staveb, sloužil řádu německých rytířů a město samo získalo koncem 14. století některá zajímavá privilegia. Mluvit o nich bude naše průvodkyně Blanka Šulová. Snad jen dodáme, že Chomutov se stává roku 1605 královským městem. Vítejte ve městě, které se má čím chlubit.

MapaChomutov
videoChomutov
...
video video

Chomutov

Prašná věž

V roce 1475 byla v Praze vystavěna Prašná brána, původně určená pro skladování střelného prachu. Její předchůdkyně stála na místě staroměstského opevnění – hradeb, které přestaly plnit svou funkci a začaly chátrat. A spolu s nimi i věž. Té se začalo říkat Odraná, a protože to byla pro Prahu ostuda, obzvláště když stála vedla Královského dvora Vladislava Jagellonského, rozhodli se konšelé Odranou zbourat. Nahradit ji měla nová věž, která z jedné strany vítá příchozí vstupující do Starého města, na straně druhé pak se symbolicky loučí s těmi, kteří staroměstské uličky opouštějí.

MapaPrašná věž
videoPrašná věž
...
video video

Prašná věž

Sběratelka krojů

Paní Eva Tatoušková z Nového Města nad Metují si oblíbila lidové kroje. Začala je sbírat, a když měla několik kousků doma, pozorně je prohlížela a pak se rozhodla, že je zkusí šít a opravovat. Je to složitá práce, protože kroj – to je vlastně bohatě vyšívaná šněrovačka a paní Tatoušková, chtějíc být co nejvěrnější originálu, si při vyšívání nového kroje zajistila střihy původní včetně popisů.

MapaSběratelka krojů
videoSběratelka krojů
...
video video

Sběratelka krojů

Stopáž26 minut
Rok výroby 2008
 P ST 4:3