Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Ježíškova pošta

Zvyky jsou různé, jiný kraj – jiný mrav. V Česku k tomu vánočnímu patří psaní Ježíškovi. Vynikají v tom hlavně ti nejmenší, kteří naočkováni rodiči bombardují svými přáníčky postavu, která je má vyslyšet. Na Božím Daru už 14 let místní úřednice pečlivě cejchují právě tuhle vánoční poštu – a právě o tom, čím razítkují, bude první reportáž. Ukážeme vám v ní, jakéže je to české vánoční razítko.

MapaJežíškova pošta
videoJežíškova pošta
...
video video

Ježíškova pošta

Podmalba na sklo

S obrázky na skle se setkáváme již v 70. letech 18. století i na severu a severovýchodě Čech. Ve své době byly velmi oblíbené – prodávali je na poutních místech, na jarmarcích a trzích, někdy je roznášeli i podomní obchodníci. Technika zhotovení obrázku na skle spočívala v tzv. podmalbě. Pod sklo se nejprve položila šablona (často rytina nebo malovaný obrázek), jež sloužila jako předloha, kterou autor kopíroval. My vás v Toulavé kameře pozveme do Břeclavi, kde nám Slávka Floretová ukáže, jak tuhle kumštařinu zvládá ona.

MapaPodmalba na sklo
videoPodmalba na sklo
...
video video

Podmalba na sklo

Vetešnictví Olomouc

Nakupujete na Vánoce? Objeli jste už všechny možné hyper a supermarkety? Dáme vám jiný typ. Zkuste to spolu s námi ve vetešnictví. Opravdu. Zánovní kolovrátek, koncertní citara nebo medomet. Určitě byste našli někoho, koho by tyhle skvosty potěšily. Ve Vlastivědném muzeu v Olomouci pro nás připravili pravý vetešnický krámek a přiznávají, že průvodním motivem je pohádka Emila Šalouna Štěstí za desetník.

MapaVetešnictví Olomouc
videoVetešnictví Olomouc
...
video video

Vetešnictví Olomouc

Muzeum Františka Bílka

Už od dětství se u něho projevovalo umělecké nadání. V Táboře vystudoval gymnázium a pak v letech 1887–1890 studoval malířství u profesora Maxmiliána Pirnera na Akademii výtvarných umění v Praze. Pro potíže s vrozenou oční vadou – daltonismus, zabraňující rozeznávat některé barvy, přešel na radu svých učitelů k Josefu Maudrovi na Státní uměleckoprůmyslové škole v Praze studovat sochařství. A neudělal chybu. Stal se z něj věhlasný sochař. Další reportáž bude totiž věnována Františku Bílkovi, třetí ze šesti dětí nás „pozve“ do svého muzea, které stojí v Chýnově u Tábora. Umělec získal stipendium mecenáše Vojtěcha Lanny a v lednu 1891 odjel do Paříže, kde studoval na soukromé Akademii Colarossi u prof. Injalberta. Jaroslava Pošvářová, průvodkyně v Bílkově muzeu nám ukáže skvělé mistrovy kousky.

MapaMuzeum Františka Bílka
videoMuzeum Františka Bílka
...
video video

Muzeum Františka Bílka

Výstava panenek

Pak popojedeme o kus dál. Do Přeštic. Netradiční výlet by se možná líbil malým holčičkám. Právě ony si rády hrají s panenkami. Hračkou, která je známá už z dob starověkého Egypta či antického Řecka. V Domě historie Přešticka, kde vše, co má, vystavuje panenkářka Anna Šlesingerová. Téměř dvě stovky výstavních krasavic, z nichž některé z nich dnes už patří k sběratelským raritám. Zatímco majitelka bude mluvit o tom, jaké to je sbírat panenky, pak její manžel se nám svěří, jaké to je mít doma šikovnou panenkářku.

MapaVýstava panenek
videoVýstava panenek
...
video video

Výstava panenek

Šermíři

Přímo vpřed se pak vydáme se skupinou historického šermu. Ta se totiž jmenuje Orcae ita, což přeloženo z latiny právě označuje ono rázné bojové směřování. Vznikla v roce 2002 díky královéhradecké skupince nadšenců a obdivovatelů středověké historie, dnes je už 20členná a divákům se snaží předvést život vojenské družiny i samotný boj nebo výzbroj družiníků, lišící se podle způsobu boje a sociálního postavení. Jana Kopřivová nám pak řekne, jak se šije a tká na karetkách i jak se žilo kdysi.

MapaŠermíři
videoŠermíři
...
video video

Šermíři

Stopáž27 minut
Rok výroby 2007
 P ST 4:3