9. prosinec 2007

Obsah dílu

Ježíškova pošta — Podmalba na sklo — Vetešnictví Olomouc — Muzeum Františka Bílka — Výstava panenek — Šermíři

Části dílu

01:26
Ježíškova pošta
  Zvyky jsou různé, jiný kraj – jiný mrav. V Česku k tomu vánočnímu patří psaní Ježíškovi. Vynikají v tom hlavně ti nejmenší, kteří naočkováni rodiči bombardují svými přáníčky postavu, která je má vyslyšet. Na Božím Daru už 14 let místní úřednice pečlivě cejchují právě tuhle vánoční poštu – a právě o tom, čím razítkují, bude první reportáž. Ukážeme vám v ní, jakéže je to české vánoční razítko.
  05:14
  Podmalba na sklo
   S obrázky na skle se setkáváme již v 70. letech 18. století i na severu a severovýchodě Čech. Ve své době byly velmi oblíbené – prodávali je na poutních místech, na jarmarcích a trzích, někdy je roznášeli i podomní obchodníci. Technika zhotovení obrázku na skle spočívala v tzv. podmalbě. Pod sklo se nejprve položila šablona (často rytina nebo malovaný obrázek), jež sloužila jako předloha, kterou autor kopíroval. My vás v Toulavé kameře pozveme do Břeclavi, kde nám Slávka Floretová ukáže, jak tuhle kumštařinu zvládá ona.
   09:06
   Vetešnictví Olomouc
    Nakupujete na Vánoce? Objeli jste už všechny možné hyper a supermarkety? Dáme vám jiný typ. Zkuste to spolu s námi ve vetešnictví. Opravdu. Zánovní kolovrátek, koncertní citara nebo medomet. Určitě byste našli někoho, koho by tyhle skvosty potěšily. Ve Vlastivědném muzeu v Olomouci pro nás připravili pravý vetešnický krámek a přiznávají, že průvodním motivem je pohádka Emila Šalouna Štěstí za desetník.
    12:53
    Muzeum Františka Bílka
     Už od dětství se u něho projevovalo umělecké nadání. V Táboře vystudoval gymnázium a pak v letech 1887–1890 studoval malířství u profesora Maxmiliána Pirnera na Akademii výtvarných umění v Praze. Pro potíže s vrozenou oční vadou – daltonismus, zabraňující rozeznávat některé barvy, přešel na radu svých učitelů k Josefu Maudrovi na Státní uměleckoprůmyslové škole v Praze studovat sochařství. A neudělal chybu. Stal se z něj věhlasný sochař. Další reportáž bude totiž věnována Františku Bílkovi, třetí ze šesti dětí nás „pozve“ do svého muzea, které stojí v Chýnově u Tábora. Umělec získal stipendium mecenáše Vojtěcha Lanny a v lednu 1891 odjel do Paříže, kde studoval na soukromé Akademii Colarossi u prof. Injalberta. Jaroslava Pošvářová, průvodkyně v Bílkově muzeu nám ukáže skvělé mistrovy kousky.
     16:52
     Výstava panenek
      Pak popojedeme o kus dál. Do Přeštic. Netradiční výlet by se možná líbil malým holčičkám. Právě ony si rády hrají s panenkami. Hračkou, která je známá už z dob starověkého Egypta či antického Řecka. V Domě historie Přešticka, kde vše, co má, vystavuje panenkářka Anna Šlesingerová. Téměř dvě stovky výstavních krasavic, z nichž některé z nich dnes už patří k sběratelským raritám. Zatímco majitelka bude mluvit o tom, jaké to je sbírat panenky, pak její manžel se nám svěří, jaké to je mít doma šikovnou panenkářku.
      20:36
      Šermíři
       Přímo vpřed se pak vydáme se skupinou historického šermu. Ta se totiž jmenuje Orcae ita, což přeloženo z latiny právě označuje ono rázné bojové směřování. Vznikla v roce 2002 díky královéhradecké skupince nadšenců a obdivovatelů středověké historie, dnes je už 20členná a divákům se snaží předvést život vojenské družiny i samotný boj nebo výzbroj družiníků, lišící se podle způsobu boje a sociálního postavení. Jana Kopřivová nám pak řekne, jak se šije a tká na karetkách i jak se žilo kdysi.
       23:26
       Soutěž
        Významný český obrozenec František Vladislav Hek, jehož vlastní životopis inspiroval Aloise Jiráska k napsání pětisvazkového románu F. L. Věk se narodil v Dobrušce. Ve městě dodnes stojí jeho rodný dům a je v něm umístěna stálá expozice věnovaná jak jemu, tak i literárnímu hrdinovi, jemuž byl předobrazem.
        Přehrát celé video
        Stopáž27 minut
        Další díl
        16. prosinec 2007

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám