Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Třebonští kapři

Třebonští kapři Třeboňsko – oblast rybníků. A jejich „obyvateli“ jsou ryby. My se podíváme za tou v Česku snad nejznámější, za kaprem. Museli jsme si trochu přivstat, abychom stihli natočit, jak vypadá takový nefalšovaný výlov. Některé české rybníky už nechovají jen tu známou kapří klasiku, ale specializují se na exotiku: třeba na okrasné ryby, kterými jsou japonští koi kapříci. Řekneme si něco i o zvláštní odrůdě kaprů, „kaprech vánočních“ a ukážeme vám i akvárium v Domě Jakuba Krčína.

MapaTřebonští kapři
videoTřebonští kapři
...
video video

Třebonští kapři

Litice nad Orlicí

Litice nad Orlicí Drslavicové – rod, který koncem 13. století zbudoval nad Divokou Orlicí hrad. Vlivnou měrou a rukou důležitou o jeho podobě pak rozhodl Jiří z Poděbrad. Hrad získal jako sedmiletý, jako dospělý se rozhodl ho přestavět. Prý tady nechal ukrýt i korunovační klenoty a další prý… Prý se tady tenhle český král i narodil. Podle pověsti tady pobýval i neposlušný kněz Václav Koranda. A kdeže se budeme s kamerou pohybovat? V Liticích nad Orlicí.

MapaLitice nad Orlicí
videoLitice nad Orlicí
...
video video

Litice nad Orlicí

Hřebčín Favory

Hřebčín Favory Na své si přijdou i milovníci koní. Pár dnů po Velké pardubické vás pozveme do Benic nedaleko Prahy. Právě tady jsme narazili na soukromníky zabývající se chovem starokladrubských koní. Jejich stanice se jmenuje Favory podle jednoho ze starokladrubáků. Mohutná inteligentní šlechetná zvířata s neuvěřitelně upřímnýma očima prý dávají podle jejich majitelky Romany Krausové člověku křídla. Možná to je pravda. Proč jinak by přece platilo, že na ten boží svět jen nejlepší pohled z koňského hřbetu?

MapaHřebčín Favory
videoHřebčín Favory
...
video video

Hřebčín Favory

Lomnické suchary

Lomnické suchary Karlovy Vary mají svoje oplatky. V době, kdy se země dohadují o tom, kteréžeto národní jídlo si nechají zaregistrovat jako to opravdu jejich, vás naše kamera dovede do Lomnice nad Popelkou. I ty mají svoje oplatky. Tedy pardon! Suchary. V roce 1810 s jejich výrobou přišel místní cukrář Michal Jíla. Zkrátka ho napadlo, jak by to asi chutnalo, kdyby onen sladký malý korpus začal obalovat v cukru. Geniální nápad? Náhoda? Ať tak či tak, světlo světa spatřila pochoutka, která skoro dobyla i svět.

MapaLomnické suchary
videoLomnické suchary
...
video video

Lomnické suchary

Přírodní rezervace Peliny

Přírodní rezervace Peliny Přírodní rezervace Peliny. Možná jste o ní neslyšeli, možná jste tam ještě nebyli. Zamiřte spolu s námi do Chocně. Rezervaci založil po roce 1948 botanik Karel Domin. Podivný název Peliny vypovídá o tom, že právě tady byl ve 14. století Pelův mlýn. Ten dnes vystřídal osmihektarový přírodní skvost s víc než 40 druhy rostlin a letitými dřevinami.

MapaPřírodní rezervace Peliny
videoPřírodní rezervace Peliny
...
video video

Přírodní rezervace Peliny

Dřevěnka

Dřevěnka Končit budeme v Podkrkonoší. Ve stavení, které jentak neuvidíte. Dřevěnka – ta v Úpici byla postavena v polovině 16. století, pak za dvě sta kop byla prodána a dnes ji opět vlastní obec, která se rozhodla pronajmout ji partě lidí sdružených ve spolku s krásným názvem: Chalupění. Ti se snaží shromáždit vzácné historické exponáty, modely a ukážou nám, jak vypadal takový dívčí pokoj z počátku minulého století nebo jaké nástroje a pomůcky se tehdy používaly.

MapaDřevěnka
videoDřevěnka
...
video video

Dřevěnka

Stopáž26 minut
Rok výroby 2007
 P ST 4:3