27 minut

28. říjen 2007

Obsah dílu

Zámek Loučeň — Moravský kras — Ďáblova bible — Jihočeský mlýn — Sklářský mistr — Návštěva Strašína

Části dílu

01:20
Zámek Loučeň
  Magické datum 7. července 2007 – v Loučeni na Mladoboleslavsku otevřeli zámecký areál, který prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Opraven byl nejen barokní zámek, ale do krásy se probudil i k němu patřící park. Jeho posledním šlechtickým majitelem byl princ Alexandr Thun Taxis. Ten sice nakvap své sídlo opustil, pospíchat ale nemohli jeho noví majitelé. Ti si totiž naopak museli dát načas, než se jim podařilo zámek opravit. Teď v něm najdete místo zničených interiérů krásné erby šlechtických rodů. Ty dříve vystrnadily monumentální malby VŘSR nebo portrét Juliuse Fučíka.
  05:12
  Moravský kras
   Nejznámější jeskynní komplex Moravského krasu tvoří čtveřice jeskyní: Punkevní, Sloupsko-sošůvská, Kateřinská a Balcarka. Teď k nim přibude pátá – Výpustek. Nejde o nově objevený útvar, naopak, první speleologové si ji mohli prohlédnout už v 19. století a dějepisné učebnice ji pak traktují jako naleziště pravěkých lvů a medvědů. S Jiřím Habelkou a Robertem Dvořáčkem se do jeskyně podíváme. Možná vás překvapí, že tady sídlila dokonce německá armáda, která tady vyráběla součástky pro letecké motory, a pak i Rudá armáda.
   09:09
   Ďáblova bible
    Největší kniha světa pochází z přelomu 12. a 13. století a s největší pravděpodobností byla vytvořena v benediktinském klášteře v Podlažicích na Chrudimsku. Mnich, který tenhle literární monument vytvořil, porušil klášterní předpisy. Podle pověsti se zamiloval a za trest měl začít s opisem knihy a ten dokončit za jedinou noc. Protože viděl, že to nezvládne, zavolal si na pomoc prý ďábla samého. My vám ale řekneme nejen to, co říkají zkazky, ale i odborníci, ale hlavně – v mezích možností vám i Codex gigas, neboli Ďáblovu bibli ukážeme.
    13:20
    Jihočeský mlýn
     Podíváme se taky do mlýna, o němž první zmínky pocházejí už z roku 1451. Cesty osudu tomu chtěly, že mlýn nakonec skončil v rukách rodiny Čížků. Na toho prvního z nich vzpomíná jeho potomek Bedřich Čížek a říká, že zlom přišel, když se jeho praděd vrátil z Ameriky, kde byl na zkušenou. Důležité ale je, že mlýn prodělal rozsáhlé obměny a jeho současní majitelé tady začali provozovat malou vodní elektrárnu. A kde to všechno k vidění jest? Mlýn jsme potkali mezi Blanským lesem a Kletí u Českých Budějovic.
     17:14
     Sklářský mistr
      Seznámíme vás taky s Michalem Zahradníkem. Toho jsme navštívili proto, že jde o jediného sklofoukače v Česku, který umí vyfoukat ze skla parní stroj. A tenhle jeho koníček mu dokonce přinesl i zápis do Guinessovy knihy rekordů. Začal už v sedmi letech, kdy se se sklem začal seznamovat v dílně svého otce. A dnes? Pan Zahradník má za sebou už několik výstav a nám ukáže i kousek, kterého si váží nejvíc. Ty ostatní pak můžete spatřit v pražském kulturním centru Zahrada.
      20:58
      Návštěva Strašína
       Dnes skončíme ve Strašíně, obci na úpatí Javorníku nedaleko Sušice. Jen o vzniku názvu obce se tradují legendy. Na skalnatém výběžku už ve 13. století postavili kostel Nanebevzetí Panny Marie, najdete tady taky vápencovou jeskyni s chodbami dlouhými až dvě stě metrů. Do podoby kostela významně zasáhl Půta Švihovský – sudí Království českého a majitel hradu Rabí. Kolem svých sídel budoval moderní opevnění – a část z něj zůstalo i ve Strašíně. A sama jeskyně – zprávy o ní pocházejí z roku 1853 a prý ji „má na svědomí“ vápeník Marek, který v jeskyně lámal a pálil vápenec.
       24:35
       Soutěž
        Hudební skladatel Bedřich Smetana se narodil ve východočeské Litomyšli, kterou kromě Smetany proslavil i zámecký areál. V roce 1999 byl totiž tenhle renesanční skvost zapsán mezi nejvýznamnější kulturní a přírodní památky světa – na seznam Unesco.
        Přehrát celé video
        Stopáž27 minut
        Další díl
        4. listopad 2007

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám