27 minut

28. října 2007

Obsah dílu

Zámek Loučeň — Moravský kras — Ďáblova bible — Jihočeský mlýn — Sklářský mistr — Návštěva Strašína

Části dílu

01:20
Zámek Loučeň
  Magické datum 7. července 2007 – v Loučeni na Mladoboleslavsku otevřeli zámecký areál, který prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Opraven byl nejen barokní zámek, ale do krásy se probudil i k němu patřící park. Jeho posledním šlechtickým majitelem byl princ Alexandr Thun Taxis. Ten sice nakvap své sídlo opustil, pospíchat ale nemohli jeho noví majitelé. Ti si totiž naopak museli dát načas, než se jim podařilo zámek opravit. Teď v něm najdete místo zničených interiérů krásné erby šlechtických rodů. Ty dříve vystrnadily monumentální malby VŘSR nebo portrét Juliuse Fučíka.
  05:12
  Moravský kras
   Nejznámější jeskynní komplex Moravského krasu tvoří čtveřice jeskyní: Punkevní, Sloupsko-sošůvská, Kateřinská a Balcarka. Teď k nim přibude pátá – Výpustek. Nejde o nově objevený útvar, naopak, první speleologové si ji mohli prohlédnout už v 19. století a dějepisné učebnice ji pak traktují jako naleziště pravěkých lvů a medvědů. S Jiřím Habelkou a Robertem Dvořáčkem se do jeskyně podíváme. Možná vás překvapí, že tady sídlila dokonce německá armáda, která tady vyráběla součástky pro letecké motory, a pak i Rudá armáda.
   09:09
   Ďáblova bible
    Největší kniha světa pochází z přelomu 12. a 13. století a s největší pravděpodobností byla vytvořena v benediktinském klášteře v Podlažicích na Chrudimsku. Mnich, který tenhle literární monument vytvořil, porušil klášterní předpisy. Podle pověsti se zamiloval a za trest měl začít s opisem knihy a ten dokončit za jedinou noc. Protože viděl, že to nezvládne, zavolal si na pomoc prý ďábla samého. My vám ale řekneme nejen to, co říkají zkazky, ale i odborníci, ale hlavně – v mezích možností vám i Codex gigas, neboli Ďáblovu bibli ukážeme.
    13:20
    Jihočeský mlýn
     Podíváme se taky do mlýna, o němž první zmínky pocházejí už z roku 1451. Cesty osudu tomu chtěly, že mlýn nakonec skončil v rukách rodiny Čížků. Na toho prvního z nich vzpomíná jeho potomek Bedřich Čížek a říká, že zlom přišel, když se jeho praděd vrátil z Ameriky, kde byl na zkušenou. Důležité ale je, že mlýn prodělal rozsáhlé obměny a jeho současní majitelé tady začali provozovat malou vodní elektrárnu. A kde to všechno k vidění jest? Mlýn jsme potkali mezi Blanským lesem a Kletí u Českých Budějovic.
     17:14
     Sklářský mistr
      Seznámíme vás taky s Michalem Zahradníkem. Toho jsme navštívili proto, že jde o jediného sklofoukače v Česku, který umí vyfoukat ze skla parní stroj. A tenhle jeho koníček mu dokonce přinesl i zápis do Guinessovy knihy rekordů. Začal už v sedmi letech, kdy se se sklem začal seznamovat v dílně svého otce. A dnes? Pan Zahradník má za sebou už několik výstav a nám ukáže i kousek, kterého si váží nejvíc. Ty ostatní pak můžete spatřit v pražském kulturním centru Zahrada.
      20:58
      Návštěva Strašína
       Dnes skončíme ve Strašíně, obci na úpatí Javorníku nedaleko Sušice. Jen o vzniku názvu obce se tradují legendy. Na skalnatém výběžku už ve 13. století postavili kostel Nanebevzetí Panny Marie, najdete tady taky vápencovou jeskyni s chodbami dlouhými až dvě stě metrů. Do podoby kostela významně zasáhl Půta Švihovský – sudí Království českého a majitel hradu Rabí. Kolem svých sídel budoval moderní opevnění – a část z něj zůstalo i ve Strašíně. A sama jeskyně – zprávy o ní pocházejí z roku 1853 a prý ji „má na svědomí“ vápeník Marek, který v jeskyně lámal a pálil vápenec.
       24:35
       Soutěž
        Hudební skladatel Bedřich Smetana se narodil ve východočeské Litomyšli, kterou kromě Smetany proslavil i zámecký areál. V roce 1999 byl totiž tenhle renesanční skvost zapsán mezi nejvýznamnější kulturní a přírodní památky světa – na seznam Unesco.
        Přehrát celé video
        Stopáž26 minut
        Další díl
        4. listopadu 2007

        Přehled dílů

         
        Stopáž30 minut

        16. června

        Lány — Býčí skála — Roprachtice — Číhošť — Botanická zahrada — Vidly

        16. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        9. června

        Šumperk — Chlumská hora — Chovatelka kudlanek — Karlův hrádek — Brněnské pověsti — Kunvald

        9. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        2. června

        Hrad Houska — Pernštejnské rybníky — Jízdárna Světce — Rytí skla — Semněvice — Arnoldova vila

        2. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        26. května

        Terezské údolí — Teplický zámek — Černé řemeslo — Čapkova vila — Procházka podél Otavy — Škvorec

        26. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        19. května

        Zámek Humprecht — Lázně Jáchymov — Legiovlak — Arboretum Křtiny — Mlýn Hněvkovice — NS Starý Plzenec

        19. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        12. května

        Zámek Loučeň — Lom Amerika — Sklářský ráj ve Velichově — Uhersko a okolí — Výstava Enigma — Žďár nad Sázavou

        12. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        5. května

        Klášter Zlatá Koruna — Kaolinový důl v Nevřeni — Fládrování — Večerní prohlídky na Konopišti — Velký svět techniky — Lomnice nad Popelkou

        5. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        28. dubna

        Písecké bakaláře — Opevnění Šance — Zámek a muzeum Blansko — Zlatník Urban — Z Kamenné do Pyšelu — Automatické mlýny

        28. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        21. dubna

        Točník a Žebrák — Česká Kanada — Doškáři — Ostravská radnice — Kominické muzeum — Cesta kocoura Mikeše

        21. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        14. dubna

        Bazilika sv. Jiří — Vesecký Plakánek — Podmalby na skle — Obora Linhart — Dolní Vítkovice — Velíz a Krušná hora

        14. 4. 2024 na ČT1

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám