Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Cheb

Cheb Cheb – západočeské město, kousek od německých hranic. V současnosti řeší problém, co s některými tržišti, která vznikají kousek od toho nejznámějšího Dragona, jen kousek od chebského náměstí. A právě tady se zastavíme. Jedenáct domů z třináctého století vytvořilo tzv. Špalíček. Na rozdíl třeba od Jihlavy zůstaly tyhle nádherné a historií prodchnuté domy ušetřeny dodnes. A ve Špalíčku to žije – uvidíte sami jak nebo kým.

MapaCheb
videoCheb
...
video video

Cheb

Vojenské muzeum v Lešanech

Vojenské muzeum v Lešanech Lešany – vojenská posádka, kasárny a dneska taky místo, kde se scházejí fandové vojenské techniky. Důvod je nasnadě. Ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech u Benešova je k vidění bojová válečná technika. Asi čtyři sta kousků, které své zlaté funkční časy prožívaly na začátku 20. století. Většina strojů je ale stále provozuschopná – a to obdivuje i cizina. Návštěvník si může projít simulovanou bitvou, projít se zákopem a prozkoumat třeba tank T34.

MapaVojenské muzeum v Lešanech
videoLešany
...
video video

Lešany

Zahrady Pražského hradu

Zahrady Pražského hradu Údolí, kterým protéká nenápadný potok Brusnice – mnozí ho známe jako Jelenní příkop, sehrál velkou roli při výběru toho, kde bude Pražský hrad státi. Dnes je obestřen různě velkými a známými sedmi zahradami, zahradami královskými, které sloužily k procházkám i zábavám. V různých obdobích prošly různými proměnami a byly i pronajímány. Dnes tvoří hradní skvosty.

MapaZahrady Pražského hradu
videoPražský hrad
...
video video

Pražský hrad

Výrobce bičů

Výrobce bičů Zavedeme vás do Metelkovic na Ostravsku. Žije tady sedlář Robert Kudláček a právě o sedlařině bude další reportáž. O honáckých bičích. Bič – tahle nezbytná pomůcka je prý jako člověk. Jeho výroba je poměrně složitá a je potřeba nejen vědět, jak na to, ale chce to mít i šikovné ruce. Páně Kudláčkův unikátní kousek se pyšní šesti metry – a zájem o jeho biče je i za hranicemi.

MapaVýrobce bičů
videoMetelkovice
...
video video

Metelkovice

Archeopark

Archeopark Stačil jeden nápad skupinky netolických dobrovolníků postavit si vlastní archeopark, pak vyběhat všechna potřebná povolení a po sedmiletém martyriu se pustit do práce. Na vrchu svatého Jana se nejdřív provedly sondy a pak se začaly zkoumat nálezy, které by potvrdily, že tady stával hrádek – centrum politické moci. Dnes už archeologové přemýšlejí o tom, jak dokončit opevnění strážních věží. Počítá se i s možností ukázat návštěvníkům, jak se dřív na takovém hrádku opravdu bydlelo.

MapaArcheopark
videoNetolice
...
video video

Netolice

Svatební výstava

Svatební výstava Svatební marš, družičky, plačící rodiče a kolem dokola spousta známých a přátel. Svobodných, ale i těch, kteří už to mají za sebou. A co? Svatbu. A proč o tom mluvíme? A kamže vás to vlastně zveme. Odpovědi se nabízejí. Východočeské muzeum v Pardubicích ve spolupráci s Muzeem východních Čech v Hradci Králové (a pakže jsou to rivalové!) a brněnským zemským muzeem se domluvily a připravily pro nás výstavu o svatebních oděvech a svatbách. Některé svatební šaty, které uvidíte, už leccos pamatují.

MapaSvatební výstava
videoPardubice
...
video video

Pardubice

Stopáž26 minut
Rok výroby 2007
 P ST 4:3