26 minut

26. srpna 2007

Obsah dílu

Cheb — Lešany — Pražský hrad — Metelkovice — Netolice — Pardubice

Části dílu

01:18
Cheb
  Cheb – západočeské město, kousek od německých hranic. V současnosti řeší problém, co s některými tržišti, která vznikají kousek od toho nejznámějšího Dragona, jen kousek od chebského náměstí. A právě tady se zastavíme. Jedenáct domů z třináctého století vytvořilo tzv. Špalíček. Na rozdíl třeba od Jihlavy zůstaly tyhle nádherné a historií prodchnuté domy ušetřeny dodnes. A ve Špalíčku to žije – uvidíte sami jak nebo kým.
  05:12
  Lešany
   Vojenská posádka, kasárny a dnes také místo, kde se scházejí fandové vojenské techniky. Důvod je nasnadě. Ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech u Benešova je k vidění bojová válečná technika. Asi čtyři sta kousků, které své zlaté funkční časy prožívaly na začátku 20. století. Většina strojů je ale stále provozuschopná – a to obdivuje i cizina. Návštěvník si může projít simulovanou bitvou, projít se zákopem a prozkoumat třeba tank T 34.
   09:13
   Pražský hrad
    Údolí, kterým protéká nenápadný potok Brusnice – mnozí ho známe jako Jelení příkop, sehrál velkou roli při výběru toho, kde bude Pražský hrad stát. Dnes je obestřen různě velkými a známými sedmi zahradami, zahradami královskými, které sloužily k procházkám i zábavám. V různých obdobích prošly různými proměnami a byly i pronajímány. Dnes tvoří hradní skvosty.
    13:12
    Metelkovice
     Zavedeme vás do Metelkovic na Ostravsku. Žije tady sedlář Robert Kudláček a právě o sedlařině bude čtvrtá reportáž. O honáckých bičích. Bič – tahle nezbytná pomůcka je prý jako člověk. Jeho výroba je poměrně složitá a je potřeba nejen vědět, jak na to, ale chce to mít i šikovné ruce. Páně Kudláčkův unikátní kousek se pyšní šesti metry – a zájem o jeho biče je i za hranicemi.
     16:53
     Netolice
      Stačil jeden nápad skupinky netolických dobrovolníků postavit si vlastní archeopark, pak vyběhat všechna potřebná povolení a po sedmiletém martyriu se pustit do práce. Na vrchu svatého Jana se nejdřív provedly sondy a pak se začaly zkoumat nálezy, které by potvrdily, že tady stával hrádek – centrum politické moci. Dnes už archeologové přemýšlejí o tom, jak dokončit opevnění strážních věží. Počítá se i s možností ukázat návštěvníkům, jak se dřív na takovém hrádku opravdu bydlelo.
      20:04
      Pardubice
       Svatební marš, družičky, plačící rodiče a kolem dokola spousta známých a přátel. Svobodných, ale i těch, kteří už to mají za sebou. A co? Svatbu. A proč o tom mluvíme? A kamže vás to vlastně zveme? Odpovědi se nabízejí. Východočeské muzeum v Pardubicích ve spolupráci s Muzeem východních Čech v Hradci Králové (a pak že jsou to rivalové!) a brněnským zemským muzeem se domluvily a připravily pro nás výstavu o svatebních oděvech a svatbách. Některé svatební šaty, které uvidíte, už leccos pamatují.
       23:54
       Soutěž
        Hrad Ostroh najdeme poblíž Františkových Lázní. Dost často se o něm mluvilo také jako o Seebergu. Byl zřejmě založen na konci 12. století, ale poprvé je zmiňován v listině datované rokem 1322. Německý císař Ludvík Bavor tehdy zastavil Chebsko včetně hradu českému králi Janu Lucemburskému. Hrad opravdu přešel pod českou Korunu. V minulosti si jej oblíbili na příklad Johann Wolfgang Goethe či Božena Němcová. Dnes je tu umístěna zajímavá expozice historického nábytku.
        Přehrát celé video
        Stopáž27 minut
        Další díl
        2. září 2007

        Přehled dílů

         
        Stopáž30 minut

        9. června

        Šumperk — Chlumská hora — Chovatelka kudlanek — Karlův hrádek — Brněnské pověsti — Kunvald

        9. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        2. června

        Hrad Houska — Pernštejnské rybníky — Jízdárna Světce — Rytí skla — Semněvice — Arnoldova vila

        2. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        26. května

        Terezské údolí — Teplický zámek — Černé řemeslo — Čapkova vila — Procházka podél Otavy — Škvorec

        26. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        19. května

        Zámek Humprecht — Lázně Jáchymov — Legiovlak — Arboretum Křtiny — Mlýn Hněvkovice — NS Starý Plzenec

        19. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        12. května

        Zámek Loučeň — Lom Amerika — Sklářský ráj ve Velichově — Uhersko a okolí — Výstava Enigma — Žďár nad Sázavou

        12. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        5. května

        Klášter Zlatá Koruna — Kaolinový důl v Nevřeni — Fládrování — Večerní prohlídky na Konopišti — Velký svět techniky — Lomnice nad Popelkou

        5. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        28. dubna

        Písecké bakaláře — Opevnění Šance — Zámek a muzeum Blansko — Zlatník Urban — Z Kamenné do Pyšelu — Automatické mlýny

        28. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        21. dubna

        Točník a Žebrák — Česká Kanada — Doškáři — Ostravská radnice — Kominické muzeum — Cesta kocoura Mikeše

        21. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        14. dubna

        Bazilika sv. Jiří — Vesecký Plakánek — Podmalby na skle — Obora Linhart — Dolní Vítkovice — Velíz a Krušná hora

        14. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        7. dubna

        Zbrašovské aragonitové jeskyně — Pravoslavný chrám v Olomouci — Vitráže z Domažlic — Motýlí dům Karlovy Vary — Muzeum Škoda — Vodňany a okolí

        7. 4. 2024 na ČT1

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám