Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Stezka podhůřím Krušných hor

K cestě v naší reportáži radno použít motoráček. Jím se dobře dostanete z Karlových Varů na samý začátek jedné z nejmladších naučných horských stezek. V podhůří Krušných hor k ní vede přímo z nádraží šipka. Stezka není jen turistická, ale i naučná. Kromě krásné přírody se dozvíte něco z historie důlní těžby nebo pašerácích. Do roku 1989 sem vlastně nikdo ani nesměl. Stezka stejně tak jako naše reportáž startuje v obci Potůčky.

MapaStezka podhůřím Krušných hor
videoStezka podhůřím Krušných hor
...
video video

Stezka podhůřím Krušných hor

Skanzen Stará Ves

V chomutovském zooparku nečekejte jen zvířata. Projít se tady můžete i skanzenem. Ten se víc než příhodně nazývá Stará Ves, a to dobře vystihuje i atmosféru, do níž se dostanete. Protože jsme v místech, kde z krajiny mizely desítky vesnic a obcí, rozhodl se první ředitel parku zbudovat jejich kopie, které by mu vytvořily prototypy jeho zamýšleného skanzenu. A povedlo se. Můžete tady vidět od mletí mouky až po původní zemědělské stroje všechno, co souviselo s životem dřívějším.

MapaSkanzen Stará Ves
videoZoo park a skanzen Chomutov
...
video video

Zoo park a skanzen Chomutov

Draxmoor

Pak vám nadělíme lekci hororu, a to proto, že náplní dalšího toulání se bude odehrávat v Draxmooru, strašidelném zámku v Dolní Rožínce. V budově sýpky, která svými kořeny sahá až ke 14. věku, je nutno mít pro strach uděláno. Vřískot ježibab, pohyby kostlivců a roztodivné zvuky a pazvuky nás provázely na každém kroku. Jediné, co zatím chybí, je dvouhlavý pes – podle legendy tady žije, ale dosud nebyl polapen do loveckých tenat majitelů strašidelného zámku.

MapaDraxmoor
videoZámek v Dolní Rožínce
...
video video

Zámek v Dolní Rožínce

Nemocnice Milosrdných bratří

Když se řeklo „Přes tělo k duši“, věděli všichni, že jde o heslo řádu Milosrdných bratří, kteří do našich zemí přišli na začátku 17. století, aby tady zřizovali nemocnice a lékárny. Jednu z nich nechali zbudovat i v Novém Městě nad Metují. Představitelé tohoto řádu pomáhali těm, kteří to potřebovali, bez ohledu na jejich sociální postavení či poměry. Jejich znakem je granátové jablko a pyšní jsou i na jeden obraz. Na něm je portrétovaná madona; leč tak, že pobouřila v polovině 16. století i koncil. Jde totiž o madonu kojící.

MapaNemocnice Milosrdných bratří
videoNové město nad Metují
...
video video

Nové město nad Metují

Vše o chlebu

Chleba se prý nikdy nepřejí. To říkávaly naše babičky. První zmínky o něm dopátráme už ve 12. století, jisto je, že chleba jsme ale uměli péct ještě dřív. Inspiraci jsme mohli hledat u starých Egypťanů. Češi ale chlebem uměli šetřit – byl totiž nejen známkou blahobytu, ale představoval i základní krmi. I proto vytvořily dobré české hospodyně tolik receptů, jak chleba starý, chleba tvrdý nebo chleba okoralý ještě dál spotřebovat. V krkonošském muzeu v Jilemnici se můžete projít výstavou – možná i trochu voňavou. Těsto přece voní. Ke koukání je vše, co se chleba a pečiva týká, až po perníčky.

MapaVše o chlebu
videoVýstava chleba
...
video video

Výstava chleba

Bunkr

Za Dobrošovem na Náchodsku byste mohli potkat skupinky turistů, kteří si to míří do původně zamýšleného tajného objektu. Před 20 lety prodělal významnou rekonstrukci – potřeboval ji, protože byl opuštěn někdy od roku 1938. Dnes se ho ujal klub vojenské historie Montace a podařilo se mu ho uvést do funkčního stavu. O tom, jak to v takovém bunkru vypadá, bude naše další reportáž.

MapaBunkr
videoOpevnění na Náchodsku
...
video video

Opevnění na Náchodsku

Stopáž26 minut
Rok výroby 2007
 P ST 4:3