Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Zámek Valtice

Zámek Valtice Když pověst jednoho města zastíní to druhé. I tak bychom mohli začít nedělní putování. Valtice totiž dlouho žily ve stínu známější Lednice, a to i přesto, že mají košatou historii a nabízejí spoustu věcí ke koukání. Lichtenštejnové Valtice získaly už ve 14. století a knížecí rodina se zde rozhodla usídlit se. V šestnáctém věku pak byly nahrazeny Mikulovem, kde lichtenštejnští zbudovali barokní skvost – zámek včetně několika koníren pro 150 koní. Darina Horká, kastelánka nám pak řekne, proč vlastně šlechtický rod žil na svou dobu – dnes bychom asi řekli – progresivně.

MapaZámek Valtice
videoZámek Valtice
...
video video

Zámek Valtice

Muzeum motocyklů

Muzeum motocyklů Kašna se Samsonem, Černá věž, Masné krámy – a víc už bychom snad ani nemuseli říkat. Vítejte v Českých Budějovicích. Dnes ale trochu jinak, než je znáte. Ani mnozí místní nevědí, že Budějovice se můžou pochlubit i motorkami. A díky sběrateli Petru Hošťálkovi se i my projdeme Jihočeským motocyklovým muzeem. A nenechte se zmást, výlet nemusí být jen mužskou záležitostí.

MapaMuzeum motocyklů
videoMuzeum motocyklů v Českých Budějovicích
...
video video

Muzeum motocyklů v Českých Budějovicích

Židé v Dobrušce

Židé v Dobrušce V roce 1995 objevili v Dobrušce mikvi. Tak se židovsky označuje rituální očistná lázeň, která byla nutná jak pro muže, tak i ženy. V době holokaustu byly zničeny, rabínský dům na dobrušském židovském náměstí však jednu takovou mikvi zachoval. V domě teď sídlí Židovské muzeum a ve městě samém už od roku 1675 i židovský hřbitov, na kterém je pochován i vojenský lékař Filip Agulár – výrazná postava dobrušské židovské obce.

MapaŽidé v Dobrušce
videoDobruška
...
video video

Dobruška

Egon Schiele

Egon Schiele Do Českého Krumlova, jednoho z nejčastějších cílů turistů, jsme se vydali proto, že v Art Centru Egona Schieleho jsou k vidění jeho olejomalby i akty, které ztvárnil. Nedostudovaný sedmnáctiletý Schiele se nechal záhy inspirovat v Gustavu Klimkovi a jeho secesním umění. V Rakousku si sice vysloužil nálepku pornografa a byl kvůli svému přístupu k umění i vězněn. Šťastný nebo nešťastný život? Odpoví nám možná průvodkyně muzeem paní Jirmusová.

MapaEgon Schiele
videoArt centrum E. Schieleho v Českém Krumlově
...
video video

Art centrum E. Schieleho v Českém Krumlově

Katedrála sv. Bartoloměje

Katedrála sv. Bartoloměje Historickému centru západočeské Plzně vévodí katedrála svatého Bartoloměje. Se stavbou postavenou z pískovcových kvádrů začali němečtí rytíři v roce 1340 a dokončena byla ve století patnáctém. Na jeho vzniku má lví podíl i dvorní stavitel krále Vladislava Hans Špíz – je portrétován přímo na fasádě a jde o nejstarší autoportrét stavitele v západních Čechách. A k vidění tu budou i jiná nej. To jedno se bude týkat i výšky věže katedrály. Zajímavá a zachovalá stavba, a přitom moc nechybělo a nemusela být.

MapaKatedrála sv. Bartoloměje
videoKatedrála svatého Bartoloměje
...
video video

Katedrála svatého Bartoloměje

Jiří Anderle

Jiří Anderle Kousek pod Pražským hradem nedaleko stanice metra Hradčanská našel své útočiště grafik Jiří Anderle. V Pelléově vile rozmístil 230 plastik z černého světadílu, z Afriky. Každá z nich má své konkrétní poslání nebo se jí používalo při nejrůznějších rituálech. Sám Anderle studuje etnické umění už od 60. let, rozumí mu a hodně za ním cestoval i po světě. Možná i proto, že africké umění mělo vliv i na to evropské.

MapaJiří Anderle
videoGalerie Anderle
...
video video

Galerie Anderle

Stopáž26 minut
Rok výroby 2007
 P ST 4:3