27 minut

10. červen 2007

Část: Přehlídka letadel v Mladé Boleslavi

Obsah dílu

Petřínská rozhledna — Botanická zahrada Brno — Svatá Dobrotivá — Přehlídka letadel v Mladé Boleslavi — Kroměříž — Telč

Části dílu

01:19
Petřínská rozhledna
  V roce 1889 Český klub turistů přišel s tím, že Praze něco chybí. Dominanta viditelná ze všech stran! Klub se nechal inspirovat Paříží. Na svět tak přišel nápad postavit na vrcholu petřínské stráně rozhlednu, pětkrát menší „maketu“ té originální eiffelky. 60metrová rozhledna byla postavena za pět měsíců a po 299 schodech vystoupáte až nahoru. Od roku 1953 funguje i jako televizní vysílač. A jak to vypadá na Petříně dnes?
  05:30
  Botanická zahrada Brno
   Trvalka v centru Brna – i tak se dá nazvat botanická zahrada, která tam v době svého vzniku v roce 1922 měla být jen dočasně. Zůstala zde a dnes slouží nejen jako zahrada vůní a květů, ale i jako výukový prostor Masarykovy univerzity. Venkovní část přibližuje návštěvníkům rostliny od Himaláje až po Balkán. Pojďte se tedy podívat na to, jak vypadá stepní běžec nebo kavyl.
   09:25
   Svatá Dobrotivá
    Víte, kde najdete Svatou Dobrotivou? Jde o část Zaječova u vojenského újezdu Brdy a my jsme se sem s kamerou vypravili proto, že tudy vede zajímavá cyklostezka. V klášterním kostele jsou uchovány ostatky Svaté Dobrotivé a samo místo je spojeno s legendou o zjevení. Protože ale šlápneme do pedálů, posuneme se pak trochu dál – k chaloupkám směrem na Strašice k Padrťskému potoku. Dřevěný dům bez jediného hřebíku a nápisy psané švabachem – typická podbrdská roubenka na cyklostezce nedaleko Prahy.
    13:09
    Přehlídka letadel v Mladé Boleslavi
     A pak se vydáváme směrem k nebi. A to v letounu, který si pořídili dva pánové. Jde o kopii letadla Avia BH 5 z roku 1923. Iniciály BH označují jeho konstruktéry – Beneše a Hejnu a na mladoboleslavské nebe se vznese tahle zdařilá replika na 6. dobovém leteckém dni 16. června. Na stavbě letadla se podílely desítky leteckých nadšenců: laiků i odborníků. Na přehlídce letadel v Mladé Boleslavi budou k vidění i jiné stroje.
     17:01
     Kroměříž
      Pozveme vás i do hanáckých Athén. I tak se říká Kroměříži – městu, které se dostalo i na seznam památek kulturního dědictví UNESCO. Město, které proslavil zámek a jeho zahrada, jsme ale navštívili kvůli tomu, že místním bylo uděleno mincovní právo už v raném středověku a zlatá a stříbrná platidla se tady razila dvě stě let. V době největšího mincovního rozkvětu tady pracovalo na 20 řemeslníků. Sbírky mincí, kterými tady disponují, patří k těm nejcennějším na světě a k vidění jsou i kousky hodně jedinečné. Třeba portrétové mince s podobiznou Fr. Palackého nebo císaře Františka Josefa.
      20:51
      Telč
       Renesančně barokní město Telč – turistický cíl tisíců turistů ročně. Páni z Hradce ji získali od krále Jana Lucemburského a zabydleli se tady. Ten nejznámější z majitelů, Zachariáš z Hradce, si ve 168 místnostech zbudoval reprezentativní sídlo. To sice bylo přestavěno ve století 16., ale vždy tak, že zapadlo, i když zohledňovalo architektonický vývoj doby. Zámek a město vůbec si oblíbili i filmaři – a to nejen ti čeští.
       24:20
       Soutěž
        V Jilemnici mají takzvanou Zvědavou uličku, která patří k ojedinělým souborům předměstské roubené architektury. Vznikla po velikém požáru v roce 1788 a jméno získala podle stupňovitého posunutí domků vždy o jednu okenní osu tak, aby bylo dobře vidět do ulice směrem k náměstí. I když to tak nevypadá, kdysi tu bývalo pěkně rušno. Skoro v každém domku sídlil nějaký řemeslník. Teď je ulička častým cílem turistů.
        Přehrát celé video
        Stopáž27 minut
        Další díl
        17. červen 2007

        Přehled dílů

         
        Stopáž30 minut

        24. září

        Svatá Hora u Příbrami — Údolí Říčky — Zoopark Chomutov — Po stopách Jana Kotěry — Království železnic — Veselíčko

        24. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        17. září

        Obec Bílá Voda — Vodní dům — Z Luhova do Újezda nade Mží na kole — Vitráže — Pevnost poznání — Polná

        17. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        10. září

        Zámek Blatná — Naučná stezka údolím Skuhrovského potoka — Seismická stanice Kašperské Hory — Stáje Heřmanův Městec — Lučany nad Nisou — Valašské Klobouky

        10. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        3. září

        Nový Jičín — Zámek Liblice — Hrad Ledeč nad Sázavou — Břasy — Cheb — Havlíčkova Borová

        3. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        27. srpen

        Hrad Kokořín — Řeka Bystřice — Sokolník Václav Augustin — Císařské lázně — Podkrušnohorské muzeum — Karel Klostermann

        27. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        20. srpen

        Červená Řečice — Mineralogická stezka — Chvatliny — Jabkenice — Zbýšov — Netolice

        20. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        13. srpen

        Zámek Buchlovice — Kateřinská jeskyně — Sklárna Jílek — Obce selského baroka — Technické muzeum Brno — Kostel v Paštikách

        13. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        6. srpen

        Vrchlabí — Knížecí stolec — Včely v botanické zahradě — Větrný mlýn — Retromuseum Cheb — Radomyšl

        6. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        30. červenec

        Doubravník — Zoo Brno — Za prameny na Pancířském hřbetu — Belveder u Kutné Hory — Sochy z písku — Slavičín

        30. 7. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        23. červenec

        Zámek Oslavany — Archeoskanzen Trocnov — Aradekor Milady Hynkové — Vodní elektrárna Dalešice — Výstava 100 let Českého rozhlasu — Budeč

        23. 7. 2023 na ČT1

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám