27 minut

13. května 2007

Část: Frýdlantsko

Obsah dílu

Muzeum kočárů ve Ctěnicích — Karlův most — Frýdlantsko — Vojenská technika ve Smržovce — Štípané holubičky ve Velkých Karlovicích — Tupadelské skály

Části dílu

01:23
Muzeum kočárů ve Ctěnicích
  Už před šesti tisíci lety vynalezli lidé vozy, které se uměly pohybovat na kolech. Dnes jim říkáme kočáry a nikoho by už možná ani nenapadlo, že původ tohoto podstatného jména bychom vystopovali v maďarské vesnice Kócs. Svou podobu dostal tenhle dopravní prostředek hlavně v patnáctém století a my vás pozveme spolu s průvodkyní Jiřinou Chrastilovou do muzea kočárů – objevili jsme ho kousek od Prahy na zámku ve Ctěnicích.
  05:20
  Karlův most
   Ve druhé polovině 12. století spojoval oba vltavské břehy Juditin most. V roce 1357 se začal stavět most, který dnes tvoří jednu z dominant Prahy a bezesporu jde o nejznámější most v Česku. Karlův most začal stavět „stavmistr“ Otta a do roku 1816 se na něm platilo i mýtné. Jeho dominantou jsou i sochy včetně Jana Nepomuckého nebo Bruncvíka, který vlastně nestojí přímo na mostu, ale na jakémsi sloupu u Vltavy.
   09:26
   Frýdlantsko
    Zavítáme i na Frýdlantsko. Severní cíp naší země je vklíněn mezi naše polské a německé sousedy. Ve 13. století se toto území stalo součástí českého království, obydlené ale bylo už od století 6. Skvěle se městu Frýdlant, které vždy bylo centrem Frýdlantska, dařilo i během 30leté války. Albrecht z Valdštejna dostal po zradě českých stavů frýdlantské panství – jeho pobyt tady připomíná hlavně hrad a zámek.
    13:22
    Vojenská technika ve Smržovce
     Pak vám ukážeme ty, kteří pro svůj koníček potřebují rovnou hangár. Kam jinam by se jim totiž vešli jejich pancéřoví obrněnci. Ve Smržovce se posadíme za volant tohoto pojízdného obranáře a ukážeme vám téměř tři desítky jeho kolegů, i těch cizozemských, třeba amerických. Zbraně, které tu uvidíte, jsou zatavené. I proto tady můžou bez problémů pořádat Dny otevřených dveří.
     16:35
     Štípané holubičky ve Velkých Karlovicích
      Že štípaná může být nejen pusa, ale i holubička – o tom se vás budeme snažit přesvědčit z valašských Velkých Karlovic. Právě tady se totiž holubičky věšívaly do oken – jako symbolika víry udržení klidu a pohody v domě. Křehké a jemné ozdoby vznikají ze statných smrkových špalků i kus tajemné alchymie.
      20:04
      Tupadelské skály
       Možná nejen horolezce potěší naše poslední reportáž. Ta totiž bude o buližníkových Tupadelských skalách nedaleko Klatov. Buližník sám o sobě je jedna z nejtvrdších hornin a právě on tady vytvořil skalní útvary pojmenované Kočičí hlava nebo Pupek. A vypravíme se i do malé obce Chudenice, o níž se prameny zmiňují už ve 12. století. Místo je spojeno s libretem Rusalky – řekneme vám proč.
       23:52
       Soutěž
        Muž, který v první polovině 19. století vytvořil obdivuhodný model Prahy, se jmenoval Antonín Langweil. Na dvaceti čtverečních metrech se mu podařilo zachytit podobu někdejšího Starého Města, Malé Strany a Hradčan s Pražským hradem. Každá z více než dvou tisíc budov je sama o sobě malinkým výtvarným dílem. 480krát zmenšené stavby totiž propracoval i vymaloval do nejmenších detailů. Jen pro zajímavost, živil se jako univerzitní sluha a neobvyklému zvěčnění Prahy věnoval jedenáct let.
        Přehrát celé video
        Stopáž26 minut
        Další díl
        20. května 2007

        Přehled dílů

        1008 dostupných
        Stopáž30 minut

        21. července

        Velké Losiny — Starovičky a levandulový lán — Technické muzeum Studenec — Mirotice — Kovář Diviš — Cyklo Lipno

        21. 7. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        14. července

        Zámek Bystřice pod Hostýnem — Trojice vodojemů — Vrch a osada Mužský — Muzeum stříbra — Zevlův mlýn — Neumětely

        14. 7. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        7. července

        Zámek Dobříš — Podél Divoké Orlice na kole — Zahradní železnice ve Střížově — Masné krámy v Moravských Budějovicích — Okolo Pernštejna — Hrad Červený Újezd

        7. 7. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        30. června

        Benešov nad Ploučnicí — Farmapark Dobřany — Uranový důl Bytíz — Bellarie Český Krumlov — Tupeská keramika — Týnec u Klatov

        30. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        23. června

        Zámek Veltrusy — Rakovecké údolí — Košíkář Zeman — Hora Říp — Zoopark Stěžery — Radyně

        23. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        16. června

        Lány — Býčí skála — Roprachtice — Číhošť — Botanická zahrada — Vidly

        16. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        9. června

        Šumperk — Chlumská hora — Chovatelka kudlanek — Karlův hrádek — Brněnské pověsti — Kunvald

        9. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        2. června

        Hrad Houska — Pernštejnské rybníky — Jízdárna Světce — Rytí skla — Semněvice — Arnoldova vila

        2. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        26. května

        Terezské údolí — Teplický zámek — Černé řemeslo — Čapkova vila — Procházka podél Otavy — Škvorec

        26. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        19. května

        Zámek Humprecht — Lázně Jáchymov — Legiovlak — Arboretum Křtiny — Mlýn Hněvkovice — NS Starý Plzenec

        19. 5. 2024 na ČT1

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám