Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Zámek Lednice

Zámek Lednice Honosné a reprezentativní sídlo zámek Lednice – patřilo Lichtenštejnům od 13. století. Svou současnou podobu získával v průběhu staletí, snad nejvýrazněji pak ve století 19., kdy zámek žil i společenským životem. Chloubou lichtenštejnských pánů byly vzácné lovecké trofeje nebo zdobené obklady stěn. Dřív se zde scházely šlechtické rody celé Evropy, dnes se tady potkávají turisté – a vlastně taky z celé Evropy, a nejen odsud.

MapaZámek Lednice
videoZámek Lednice
...
video video

Zámek Lednice

Mučírna

Mučírna Zní to jak název extravagantního módního výstřelku, ale ve skutečnosti se každý smrtelník snažil se setkání s takovou španělskou botou vyhnout. Důvod byl prostý: šlo totiž o kruté mučicí nástroje užívané v dobách středověku. Město Moravská Třebová slaví 750. výročí svého vzniku a místní otevřeli ve svém městě v zámeckém sklepení na ukázku jednu takovou mučírnu. Kruté tresty provázely středověkou dobu. Ti, kteří upadli v nemilost, byli „podepsáni“ písmeny RB (relegatus bohemiae) – vyhoštěn z Čech. A řeč bude i o různých stupních mučení.

MapaMučírna
videoMučírna
...
video video

Mučírna

Chýnovské jeskyně

Chýnovské jeskyně Pak se přesuneme jihozápadněji. K barevné jeskyni, která za své pestrou výzdobu vděčí minerálům, které pěkně se pěkně do barev podepsaly na jeskynním mramoru. Jeskyně je dlouhá 1400 metrů, návštěvníci se můžou projít v úseku dlouhém 220 metrů. Nejhezčí část jeskyně prý tvoří tzv. oltář – kaple, nad ní bdí svatý Vojtěch a vzácné horniny se tu seřadily do jedinečného masivu. Chýnovská jeskyně je navíc i domovem netopýra řásnatého.

MapaChýnovské jeskyně
videoChýnovská jeskyně
...
video video

Chýnovská jeskyně

Oprášené suvenýry

Oprášené suvenýry Jindřichohradecký hrad i zámek hostí jednu zajímavou výstavu. Nese název Oprášené suvenýry alias Toulavá šlechta. Cestování totiž bylo oblíbené i v dobách dřívějších. Myslelo se přitom hlavně na děti – ty se měly na cestách lecčemus přiučit. Dobrým zvykem bylo odevšad si něco přivézt a jindřichohradecká výstava to dokumentuje: třeba pohárek z korunovace ruského cara Mikuláše II.

MapaOprášené suvenýry
videoVýstava Oprášené suvenýry
...
video video

Výstava Oprášené suvenýry

Modelář

Modelář Čeští modeláři jsou svými výsledky světovou špičkou. Jednoho z nich jsme navštívili i my. Narazili jsme na něj na Plzeňsku, jmenuje se Josef Brůha a k jeho modelům patří i létací stroj, který v době renesanční navrhoval sám Leonardo da Vinci. Modelářský mistr nám bude vyprávět o tom, jak takovéto modely vznikají.

MapaModelář
videoModely létajících strojů
...
video video

Modely létajících strojů

Rozhledna Borůvka

Rozhledna Borůvka Borůvka – rozhledna v mikroregionu Toulovcovy maštale. Ten tvoří 11 obcí na ploše víc než 10 tisíc hektarů. Rozhledna se stavěla šest měsíců a ve výšce 460 metrů směle odolává všem povětrnostním neduhům. Rozhlédnout se z ní můžete do všech světových stran a přeje-li počasí, tak je na co se dívat.

MapaRozhledna Borůvka
videoRozhledna Borůvka
...
video video

Rozhledna Borůvka

Stopáž26 minut
Rok výroby 2007
 P ST 4:3