Mozaika z regionů
Obsah dílu
Jilemnice
Ulice je místo, kde se potkávají lidé, jejich příběhy, domy, jejich architektura, zkrátka a dobře na ulici to žije. A každé město má pak tou svou ulici či uličku – tu nejznámější nebo nejzajímavější. I jilemničtí mají jednu takovou. Říkají jí zvědavá, najdete ji kousek od náměstí a kdysi tu sídlili řemeslníci, došlo se tudy na hřbitov a bylo tu pěkně rušno. Nadto malebná podkrkonošská uliční architektura jako by předurčila tuhle část města k obdivování.


Jilemnice
Chov sokolů
Dravci budou hrdiny našeho dalšího toulání. Půjde o sokoly a jejich ošetřovatele a opečovávatele. Ve Žlebech u Kutné hory nás přivítal sokolník Jan Kuchynka svým „ptačím královstvím“ nás provedl. Tihle dravčí krasavci mají neuvěřitelnou sílu v zobáku i pařátech, jejich odchov je časově náročný a práce s nimi spojená představuje dát jim všechen volný čas. K výcviku se užívají různé pomůcky: vábítko nebo rolnička, a to už od středověku.


Chov sokolů
Bunkry pod Kralickým Sněžníkem
Zavedeme vás i na pět kilometrů dlouhou naučnou stezku. Ta vede po bunkrech Starého Města pod Králickým Sněžníkem. Podle dochované dokumentace tady mělo být zbudováno na devadesát takovýchto bunkrů. Z těch funkčních stojí za zmínku určitě střílna pro protitankový kanon vzor 36.0 a podíváme se i do kasemat pěchotního srubu, kterému se říká Ozdravovna – a to všechno kousek pod Hrubým Jeseníkem.


Bunkry pod Kralickým Sněžníkem
Zřícenina hradu Dívčí kámen
650 let stará lípa má dnes v obvodu skoro osm metrů. V době stavby hradu Dívčí kámen ji tady během panování Karla IV. zasadili – prý na místě, které je nabito pozitivní energií. Přesunuli jsme se do jižních Čech, do Třisova. Kdysi tady bylo hradiště – opidum a dnes si mnozí lámou hlavu nad tím, proč se hradu říká Dívčí.


Zřícenina hradu Dívčí kámen
Krojované panenky
V 70. letech se paní Karlíková stala jednou z prvních pražských podnikatelek. Ale už od svých 17 let vlastně „podniká“. Tehdy ještě za první republiky byla účetní v baťovském Zlíně a bavilo ji šít kroje – a tak začala před 17 lety podnikat ve velkém. Objednala si za dvě stě tisíc 2500 kusů panenek, popůjčovala si peníze… A protože o ní mluvíme v Toulavé kameře, je jasné, že to celé dopadlo dobře… Ale vy se na její příběh i příběh o panenkách podívejte.


Krojované panenky
Výstava Orbis Pictus
Premiérová pařížská výstava v Paříži se přesunula do Prahy do prostor Českého muzea hudby. Honosí se názvem Orbis Pictus, je určena všem bez rozdílu věku a sál je nabit hudebními nástroji a ty si můžou malí ohmatat a vyzkoušet. Středem expozice je srdce. A pastvou pro oči je pak i obří kaleidoskop nebo stínohry – fantazie si přijde na své. Výstava je putovní, z Čech se přesouvá poté na Moravu.
