Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Jilemnice

Jilemnice Ulice je místo, kde se potkávají lidé, jejich příběhy, domy, jejich architektura, zkrátka a dobře na ulici to žije. A každé město má pak tou svou ulici či uličku – tu nejznámější nebo nejzajímavější. I jilemničtí mají jednu takovou. Říkají jí zvědavá, najdete ji kousek od náměstí a kdysi tu sídlili řemeslníci, došlo se tudy na hřbitov a bylo tu pěkně rušno. Nadto malebná podkrkonošská uliční architektura jako by předurčila tuhle část města k obdivování.

MapaJilemnice
videoJilemnice
...
video video

Jilemnice

Chov sokolů

Chov sokolů Dravci budou hrdiny našeho dalšího toulání. Půjde o sokoly a jejich ošetřovatele a opečovávatele. Ve Žlebech u Kutné hory nás přivítal sokolník Jan Kuchynka svým „ptačím královstvím“ nás provedl. Tihle dravčí krasavci mají neuvěřitelnou sílu v zobáku i pařátech, jejich odchov je časově náročný a práce s nimi spojená představuje dát jim všechen volný čas. K výcviku se užívají různé pomůcky: vábítko nebo rolnička, a to už od středověku.

MapaChov sokolů
videoChov sokolů
...
video video

Chov sokolů

Bunkry pod Kralickým Sněžníkem

Bunkry pod Kralickým Sněžníkem Zavedeme vás i na pět kilometrů dlouhou naučnou stezku. Ta vede po bunkrech Starého Města pod Králickým Sněžníkem. Podle dochované dokumentace tady mělo být zbudováno na devadesát takovýchto bunkrů. Z těch funkčních stojí za zmínku určitě střílna pro protitankový kanon vzor 36.0 a podíváme se i do kasemat pěchotního srubu, kterému se říká Ozdravovna – a to všechno kousek pod Hrubým Jeseníkem.

MapaBunkry pod Kralickým Sněžníkem
videoBunkry pod Kralickým Sněžníkem
...
video video

Bunkry pod Kralickým Sněžníkem

Zřícenina hradu Dívčí kámen

Zřícenina hradu Dívčí kámen 650 let stará lípa má dnes v obvodu skoro osm metrů. V době stavby hradu Dívčí kámen ji tady během panování Karla IV. zasadili – prý na místě, které je nabito pozitivní energií. Přesunuli jsme se do jižních Čech, do Třisova. Kdysi tady bylo hradiště – opidum a dnes si mnozí lámou hlavu nad tím, proč se hradu říká Dívčí.

MapaZřícenina hradu Dívčí kámen
videoZřícenina hradu Dívčí kámen
...
video video

Zřícenina hradu Dívčí kámen

Krojované panenky

Krojované panenky V 70. letech se paní Karlíková stala jednou z prvních pražských podnikatelek. Ale už od svých 17 let vlastně „podniká“. Tehdy ještě za první republiky byla účetní v baťovském Zlíně a bavilo ji šít kroje – a tak začala před 17 lety podnikat ve velkém. Objednala si za dvě stě tisíc 2500 kusů panenek, popůjčovala si peníze… A protože o ní mluvíme v Toulavé kameře, je jasné, že to celé dopadlo dobře… Ale vy se na její příběh i příběh o panenkách podívejte.

MapaKrojované panenky
videoKrojované panenky
...
video video

Krojované panenky

Výstava Orbis Pictus

Výstava Orbis Pictus Premiérová pařížská výstava v Paříži se přesunula do Prahy do prostor Českého muzea hudby. Honosí se názvem Orbis Pictus, je určena všem bez rozdílu věku a sál je nabit hudebními nástroji a ty si můžou malí ohmatat a vyzkoušet. Středem expozice je srdce. A pastvou pro oči je pak i obří kaleidoskop nebo stínohry – fantazie si přijde na své. Výstava je putovní, z Čech se přesouvá poté na Moravu.

videoVýstava Orbis Pictus
...
video video

Výstava Orbis Pictus

Stopáž26 minut
Rok výroby 2007
 P ST 4:3