22 minut

8. duben 2007

Obsah dílu

Skanzen v Polabském muzeu — Blatnické kraslice — Vlastivědné muzeum Olomouc — Zrcadlová kaple — Sopka Komorní Hůrka — Muzeum veteránů ve Vratislavicích

Části dílu

01:14
Skanzen v Polabském muzeu
  Vejce nebo slepice. Odvěký filozofický problém. Vajíčka už v dobách pohanských představovala symbol všeho nového, život a naději. A protože Velikonoce právě prožíváme, začneme právě tímto tématem. Vajíčka se barvila ve všech evropských zemích – ale o těch pravých kraslicích slámou zdobených bude naše první velikonoční reportáž. Zavítáme do skanzenu v Polabském muzeu a řeč bude i o jarních tradicích.
  04:52
  Blatnické kraslice
   Ve velikonočních tradicích pokračujeme dál. Blatnické kraslice – mezi znalci pojem, krása, která mohla být málem zapomenuta. Pak se ale objevila paní Čiháková z jihomoravské Blatnice a blatnické kraslice zachránila: batikovaný zázrak zdobený voskem a barvami a devět zručných kroků při jejich výrobě umí jen paní Čiháková. Už o tom přesvědčila v New Yorku nebo v Číně.
   07:41
   Vlastivědné muzeum Olomouc
    Velikonoční pozdravy – pohlednice. V olomouckém Vlastivědném muzeu nám ukážou, že témata se měnila tak, jak se měnila doba. Od těch klasických až ke kanonům a vojákům. Přes pět stovek pohlednic ukazuje, že nápady jejich autorů byly bezbřehé. V dobách ne tak dávných byla některá témata dokonce tabuizována, dnes zákazy padly, a tak vám může hezké Velikonoce popřát i kuřátko kosmonaut.
    10:54
    Zrcadlová kaple
     Stavitel Karel Ignác Dientzenhofer dokončil na přání jezuitů v roce 1726 kapli Zvěstování Panny Marie. Tomu odpovídá její výzdoba: fresky jsou věnovány právě této ženě, a pak ta krásná zrcadla, která tu jsou. Od nich získala kaple svůj název současný: kaple Zrcadlová. Nahlédněte spolu s námi do prostor pražské Národní knihovny, kde se kaple se všemi svými krásami nachází.
     13:10
     Sopka Komorní Hůrka
      Velikonoce – takové malé zemětřesení, kdy se chvěje a třese každá pomlázka a strachy hlavně děvčata mladší. A o jiném třesení bude naše předposlední reportáž. Vypravili jsme se v ní do západních Čech ke Komorní Hůrce. Jde o naši nejmladší sopku, v níž to neustále vře. Tomuhle geofyzikálnímu jevu přisuzovali lidé i různé bájné významy: zatopilo se v kotli a ten vybuchl tak, že se minerální vody rozlily po celém Chebsku. Ony totiž ty otřesy a ta západočeské minerálka spolu totiž souvisejí.
      16:18
      Muzeum veteránů ve Vratislavicích
       Vratislavice u Liberce – zkratkou vzniklo slovo kovral. Ale o kovralech to nebude. Právě ve Vratislavicích otevřeli muzeum veteránů. Z hromady šrotu a nepojízdných odepsaných aut umí pan Andrš vyrobit pány automobily. Dvacítka krasavců, k nimž sehnat náhradní díly je hodně složité – ale zvládnout se to dá. Jinak by totiž pan Andrš nedorazil na sraz veteránů, a jiným autem než veteránem by se tam samozřejmě nevypravil.
       19:28
       Soutěž
        Jedno z našich nejznámějších poutních míst najdeme v Římově v jižních Čechách. Věřící sem chodí už mnoho let, láká je křížová cesta o 25 zastaveních. Kaple tu vyrostla v roce 1650, později kostel svatého Ducha. Tím nejpozoruhodnějším je už zmíněná křížová cesta, která je kopií křížové cesty ve Svaté zemi. Vznikala od poloviny 17. století.
        Přehrát celé video
        Stopáž27 minut
        Další díl
        15. duben 2007

        Přehled dílů

         
        Stopáž29 minut

        1. říjen

        Klášter Plasy — Chýnovská jeskyně — Boží Dar — Hrnčířka Drahomíra Svobodová — Cesta železa Moravským krasem — Rentzovo muzeum barokního tisku

        1. 10. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        24. září

        Svatá Hora u Příbrami — Údolí Říčky — Zoopark Chomutov — Po stopách Jana Kotěry — Království železnic — Veselíčko

        24. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        17. září

        Obec Bílá Voda — Vodní dům — Z Luhova do Újezda nade Mží na kole — Vitráže — Pevnost poznání — Polná

        17. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        10. září

        Zámek Blatná — Naučná stezka údolím Skuhrovského potoka — Seismická stanice Kašperské Hory — Stáje Heřmanův Městec — Lučany nad Nisou — Valašské Klobouky

        10. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        3. září

        Nový Jičín — Zámek Liblice — Hrad Ledeč nad Sázavou — Břasy — Cheb — Havlíčkova Borová

        3. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        27. srpen

        Hrad Kokořín — Řeka Bystřice — Sokolník Václav Augustin — Císařské lázně — Podkrušnohorské muzeum — Karel Klostermann

        27. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        20. srpen

        Červená Řečice — Mineralogická stezka — Chvatliny — Jabkenice — Zbýšov — Netolice

        20. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        13. srpen

        Zámek Buchlovice — Kateřinská jeskyně — Sklárna Jílek — Obce selského baroka — Technické muzeum Brno — Kostel v Paštikách

        13. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        6. srpen

        Vrchlabí — Knížecí stolec — Včely v botanické zahradě — Větrný mlýn — Retromuseum Cheb — Radomyšl

        6. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        30. červenec

        Doubravník — Zoo Brno — Za prameny na Pancířském hřbetu — Belveder u Kutné Hory — Sochy z písku — Slavičín

        30. 7. 2023 na ČT1

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám