Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Žamberk

ŽamberkVynálezce hromosvodu nebo taky bleskosvodu Václav Prokop Diviš se narodil ve městě, které představuje vstupní bránu Orlických hor. To město se jmenuje Žamberk a právě tady se chudým rodičům Anně a Janovi Divíškovým malý Václav. I on nosil původně jméno Divíšek, a protože šlo o talentovaného studenta, brzy se vypracoval. První reportáži zajedeme právě do Žamberka a životních peripetiích Prokopa Diviše si budeme povídat.

MapaŽamberk
videoŽamberk
...
video video

Žamberk

Šipín

ŠipínZ podnětu hraběte Karla z Loewensteinu postavil Marti Jaegger z Pakoslavi zdejší památnou kapličku. Ta je dodnes velmi zachovalá, a to prý i proto, že dřevo na ni bylo káceno o nejbližším úplňku na Štědrý den, kdy má nejmíň mízy. Místo, o kterém mluvíme, se nachází na Tachovsku a jde o obec s podivným názvem Šipín. Lišky tu prý dávají sice dobrou noc, místo je nadto opředeno zajímavou legendou a rádi ho mají i trampové.

MapaŠipín
videoŠipín
...
video video

Šipín

Muzeum drezín

Muzeum drezínV Čachrově, asi patnáct kilometrů od Sušice narazíte při svých českých toulkách na muzeum drezín. Jeho hlavní železničář a přednosta pan Zahrádka pracuje na dráze u 20 let, jenže jako finanční ředitel. Přesto nebo možná právě proto drezíny sbírá, má je rád, a i když žije nedaleko Prahy, jezdí do toho svého muzea každý víkend. Celým areálem nás provede a pochlubí se svými drážními krasavicemi.

MapaMuzeum drezín
videoČachrov
...
video video

Čachrov

Jihlava

JihlavaJihlava proslula jako město, kde se ve středověku těžilo stříbro. Podzemní chodby, jimiž je centrum protkáno, ale nenavštívíme. Naopak. Zamíříme výš. A to opravdu. Ve městě totiž nemůžete minout věžovou bránu Matky Boží. 112 schodů, které musíme vyšlapat, nás dovede do výšky 24 metrů nad zemí, a právě odsud se dá dívat nejen do okolí; tu svou „observatoř“ si tady našli i místní astronomové.

MapaJihlava
videoJihlava
...
video video

Jihlava

Vojenské muzeum

Vojenské muzeumAleš Knížek, ředitel Vojenského historického ústavu v Praze nás zavede do míst, v nichž je možné vidět expozici československé armády od roku 1914. Návštěvníci tady můžou na vlastní oči podívat třeba na vojenskou výstroj a proti proudu času je zavedou i expozice první světové války nebo československého odboje a legionářů. Vedle britské agenturní radiostanice uvidíte i různé řády a vyznamenání. Ty patří Masarykovi i Benešovi. A třešničkou na dortu bude i 14kilový mobilní aparát.

MapaVojenské muzeum
videoVojenské muzeum
...
video video

Vojenské muzeum

Strašidla

StrašidlaA poslední reportáž by se určitě mohla líbit i dětem. Strašlivý pavouk Bonifác nebo nebezpečný pirát Dupající noha, různí permoníci a další podivní tvorové na nás totiž čekají ve sklepě plném strašidel. V ostravském podzemí totiž připravili studenti JAMU podívanou, kterou jen tak někde neuvidíte. 11 strašidelných komnat a výstava čarodějnic – překvapení a leknutí, kam se jen podíváte.

MapaStrašidla
videoStrašidla
...
video video

Strašidla

Stopáž26 minut
Rok výroby 2007
 P ST 4:3