27 minut

18. únor 2007

Obsah dílu

Zámek Tovačov — Zoo Děčín — Sbírka pout — Studijní a vědecká knihovna — Železniční muzeum — Horažďovice

Části dílu

01:14
Zámek Tovačov
  Perla střední Moravy – i tak bývá někdy označován tovačovský zámek. Důvodů je hned několik: vysoká nepřehlédnutelná věž s nejstarším renesančním pískovcovým portálem na sever od Alp, novobarokní kaple a nebo oltář z černého mramoru. Krásný zámek se, tak jako jiné české památky, potýká s nedostatkem peněz. Na jeho kráse a zajímavosti sice vráska smutná, ale ne tak znatelná.
  05:17
  Zoo Děčín
   Děčín má svou vlastní zoo. A právě v ní najdete na české poměry nevídanou věc: ostrovy. A navíc Rajské, a k tomu i v zimě. Prozradíme ale hned na začátku, že jde o jakousi virtuální realitu, takové to domácí toulání se po světě a kolem něj. Každý z návštěvníků má možnost právě tady prožít netypický příběh a la Bludný Holanďan. Samotná plavba se odehrává ve čtyřech oceánech... a vše, co uvidíte, pak je reálné: od zvířat po rostliny.
   09:19
   Sbírka pout
    Toulavá kamera předpokládá, že její diváci zřejmě nemají zkušenost s policejními pouty. Proč právě pouty? Pan Šmákal ze Znojma totiž vytvořil jedinečnou kolekci policejních pout. Sám u policie pracuje a zájem o pouta u něj vzbudil jeho kamarád ze Spojených států. Jednou mu totiž poslal právě takováto pouta... a zbytek už nám pan Šmákal dovypráví sám.
    13:26
    Studijní a vědecká knihovna
     Vzácné knihy, jedinečné tisky, skvostná tiskařská díla stará i několik staletí. První naše tiskárna byla v Plzni, a právě proto, nebo snad díky tomu, se může Studijní vědecká knihovna Plzeňského kraje pochlubit skvosty, jež držely v rukách místní už v patnáctém století. Jde většinou o knihy náboženské nebo cestopisy.
     17:01
     Železniční muzeum
      Z Plzně pak do Pardubic. A proč ne? A třeba mašinkou. Nebo vláčky. Stylově se totiž dostáváme do dalšího prostředí a tím bude všechno, co souvisí se železnicí. V roce 1990 Pardubáci založili spolek historie železniční dopravy a dnes tu mají už třeba makety lokomotiv, které kdysi brázdily okolí Pardubic, nebo lampu z 19. století, případně různé telefonní aparáty, bez nichž by železnice nemohla fungovat.
      20:56
      Horažďovice
       Na brzdu našeho toulavého kamerového vozu dnes šlápneme v Horažďovicích. V desátém století začaly psát svou historii nejdřív jako významné hradiště, městem prošly dějiny i zajímaví lidé a rody od Přemysla Otakara II. po Šternberky. Horažďovice mají i svůj zámek, v tom zámku prý poklad. Nikdo ho však zatím neviděl ani nenašel, a tak prý tím největším viditelným pokladem může být pro někoho tamní pivovar.
       24:30
       Soutěž
        Šumavské městečko Volary proslavily půvabné roubené domy. Vyrůstat tu začaly už ve středověku, byť typově patří do Alp a nikde jinde v Česku se nestavěly. Obrazně řečeno je sem přinesli Tyroláci a do dnešních dnů se jich dochovalo jen čtrnáct.
        Přehrát celé video
        Stopáž26 minut
        Další díl
        25. únor 2007

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám