Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

J. W. Goethe a lázně

J. W. Goethe a lázně J. W. Goethe – významný umělec, kníže německých básníků. My vám ho přiblížíme z jiného pohledu. Pohledu, který je spjat se západními Čechami. Umělec si totiž místní, tehdy ještě ne příliš známé lázně velmi oblíbil a Karlovy Vary či Mariánské Lázně navštěvoval. V roce 1820 se v těch posledních dokonce zamiloval. Co naplat, že mu bylo už 74 let, a zamiloval se do mladé dívky Ulriky. Láska to byla vlastně osudová.

MapaJ. W. Goethe a lázně
videoJ. W. Goethe a lázně
...
video video

J. W. Goethe a lázně

Vývoj lyžování v Horáckém muzeu

Vývoj lyžování v Horáckém muzeu Letošní zima je pro toho, kdo nemá rád sníh, příznivá a milosrdná. Pro ty, kteří, horám a lyžování zasvětili svůj život, pak ale utrpením. Bez sněhu se jim špatně žije. Lyžování je jejich život. Nejde ale o sport nový. Abychom vám ukázali, jak vypadaly takové ski kdysi, pozveme vás do Horáckého muzea v Novém Městě na Moravě. Věci, které vystavují právě tady, by vám k vítězství na olympiádě určitě nepomohly. Jedním si ale můžete být jisti: to, co tady uvidíte, se hned tak nevidí, a to, co se dozvíte, zaujme nejen lyžaře.

MapaVývoj lyžování v Horáckém muzeu
videoVývoj lyžování v Horáckém muzeu
...
video video

Vývoj lyžování v Horáckém muzeu

Koi kapři

Koi kapři Koi? Zvláštní slovo, ale odborníci vědí, o co jde. V Japonsku, odkud k nám slovo dorazilo, jde o tradici, která je stará kolem dvou tisíc let. Jde totiž o japonského kapra – a ten symbolizuje tamním mužnost, odvahu a štěstí. My jsme navštívili pana Luďka Štecha. Žije nedaleko Hluboké nad Vltavou, ve Zlivy, a právě tady si s manželkou založil největší chovnou stanici koi kapříků.

MapaKoi kapři
videoKoi kapři
...
video video

Koi kapři

Vodňany

Vodňany Pak zavítáme do jihočeských Vodňan. Mají sice vyhlášeného kapra, ale jak sami uvidíte, o potravu duchovní tu taky není nouze. Mnohasetleté historické anály prozrazují leccos zajímavého z jejich historie, třeba o výlovech rybníků nebo o cenách kaprů. Za zhlédnutí určitě stojí i místní náměstí s krásnou kašnou a dozvíte se i to, proč mají vodňanští ve znaku havíře.

MapaVodňany
videoVodňany
...
video video

Vodňany

Malovýroba čokolády

Malovýroba čokolády Čokoláda – milovaná a současně zatracovaná mňamka, lahůdka, delikatesa. Ti, kteří chtějí zhubnout, si ji odepírají a závidějí těm, kteří ji můžou. My vás zavedeme do Vyskytné nad Jihlavou. Manželé Hlavovi se totiž rozhodli vyrábět tuhle většinou hnědavou pochoutku a navázat tak na prvorepublikovou tradici, která skončila s první republikou. Malovýroba čokolády nebyla rentabilní, ale jak ukazuje nejmladší Hlava, Tomáš, jde to. Recepty, naprosto originální, chrání jako oko v hlavě.

MapaMalovýroba čokolády
videoMalovýroba čokolády
...
video video

Malovýroba čokolády

Valdštejnský palác

Valdštejnský palác Reprezentační sídlo koncipoval Albrecht z Valdštejna velkolepě a především prostorově obsažně. Valdštejnský palác jako by chtěl hned od začátku konkurovat Pražskému hradu. A právě v sídle Valdštejnů končí naše putování po krajích českých. Celý palác je postaven jako oslava svého zakladatele – Valdštejna. Nádherné komnaty, překrásné obrazy a zajímavé ozdoby. Sám Albrecht z Valdštejna obdivoval i astrologické učení. Rekonstruovaný čtyřsetletý palác nemohl uniknout naší kameře.

MapaValdštejnský palác
videoValdštejnský palác
...
video video

Valdštejnský palác

Stopáž26 minut
Rok výroby 2007
 P ST 4:3