Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Hradecká kolekce rytířských zbrojí

Hradecká kolekce rytířských zbrojí Chladná krása plátové zbroje. Tak takový je název výstavy, kterou s podporou východočeského muzea dal dohromady vášnivý šermíř Stanislav Hrbatý. Středověká klání měla bojový charakter, rytíři se snažili přemoct svého soupeře a právě „brnění“ bylo jakýmsi jejich nezbytným pomocníkem. Unikátní kolekce několika takových zbrojí jako výsledek platnéřského umění odkrývá nejen pro laiky, ale i odborníky zajímavou podívanou; třeba na to, jak vlastně taková zbroj vzniká.

MapaHradecká kolekce rytířských zbrojí
videoHradecká kolekce rytířských zbrojí
...
video video

Hradecká kolekce rytířských zbrojí

Brandýs nad Labem-Stará Boleslav

Brandýs nad Labem-Stará Boleslav Souměstí Brandýs nad Labem-Stará Boleslav je město s nejdelším názvem u nás. Město ležící jen pár kilometru za hranicemi Prahy je pro nás zajímavé samozřejmě i jinak. Psaly se tu totiž jedny z prvních českých dějin a město si oblíbili i panovníci. Rudolf II. ho „povýšil“ na královské korunní město, kam jezdil odpočívat, do historie české země se zapsalo i jako místo bratrovraždy: svatý Václav právě tady přišel o život. A co o tom vypráví pověsti? Nejen to bude zodpovězeno ve druhém středočeském zastavení.

MapaBrandýs nad Labem-Stará Boleslav
videoBrandýs nad Labem-Stará Boleslav
...
video video

Brandýs nad Labem-Stará Boleslav

Botanická zahrada v Děčíně

Botanická zahrada v Děčíně Když někomu zavoní opuncie z Kuby a je lapen do kaktusových tenat, pak to stojí za to. Své o tom ví Libor Kunte od Děčína. Sukulentním rostlinám se věnuje už dlouho, a když se přestěhoval, jako jednu z prvních otázek musel vyřešit samozřejmě skleník. Prozradil nám, jak to v něm vypadá i to, jak získat semínka pro další pěstování, a nemohl se nepochlubit svými šlechtitelskými úspěchy. Jeho kaktusy můžete i vy zhlédnout ve sklenících Botanické zahrady v Děčíně.

MapaBotanická zahrada v Děčíně
videoBotanická zahrada v Děčíně
...
video video

Botanická zahrada v Děčíně

Zámek Vlašim

Zámek Vlašim Pak vás pozveme do Vlašimi. Nad řekou Blanicí tu ve středověku stával na skalnatém výběžku hrad. Dnes byste ho už nenašli, na tomtéž místě se ční totiž vlašimský zámek s nádherným rozlehlým parkem a dvěma mohutnými branami do něj. Někde prý tu je ukryt i poklad, kdoví. Místní však hovoří o tom, že skutečným pokladem pro zámek bylo panování Josefa z Auersperka. Dnes tu narazíte na kolekci dobových kreseb romantických zahradních staveb nebo se můžete projít po tamním náhonu, kterému všichni říkají Mlynářka.

MapaZámek Vlašim
videoZámek Vlašim
...
video video

Zámek Vlašim

Plzeňská zoo

Plzeňská zoo V předposlední reportáži projdeme rovněž branami. Nebudou to však brány zámecké, ale takové obyčejnější. Vejdeme jimi do plzeňské zoo, druhé nejstarší v Česku. Pochlubit se může lecčíms; třeba tím, že právě zde teď žijí Eliška a Honzík, nejznámější čeští večerníčkovští medvědi. Zoo v Plzni propojila život zvířat s životem rostlin, a tak budeme mít možnost obdivovat i nejvzácnější rostlinu. A ta už něco pamatuje. Jde totiž o třetihorní relikt.

MapaPlzeňská zoo
videoPlzeňská zoo
...
video video

Plzeňská zoo

Zkrášlovací spolek Ptenín

Zkrášlovací spolek Ptenín Koupíte si chaloupku, započnete tam s úpravami a nečekaně zjistíte, že vám u plotu roste douglaska tisolistá a jiné vzácné stromy a keře. Začnete pátrat, obejdete místní a zjistíte třeba, že krajem před válkou projížděl hrabě Pálfy. Jenže tím to nekončí, ale začíná. Malá víska s dvěma sty obyvatel - a přitom tu mají zámeček, naučnou stezku, arboretum s víc než 450 druhy cizokrajných dřevin. Pojďte se tedy i vy podívat spolu s námi do „Ptejna“ na Přešticku.

MapaZkrášlovací spolek Ptenín
videoZkrášlovací spolek Ptenín
...
video video

Zkrášlovací spolek Ptenín

Stopáž26 minut
Rok výroby 2007
 P ST 4:3