Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Hornické muzeum

Hornické muzeum První reportáž bude pro Toulavou kameru dost netypická, zvláštní. Pozveme vás do ostravského Hornického muzea Ostravsko-karvinských dolů. Posláním záchranářů vždy bylo zachraňovat lidské životy a zabránit ohni nebo vodě. Ke všemu vždy potřebovali techniku, která jim měla pomoct. A právě tu uvidíte v tomhle muzeu – na některé speciální kousky jsou tu obzvláště místní záchranáři pyšní: třeba takové oživovací a dýchací přístroje.

MapaHornické muzeum
videoHornické muzeum
...
video video

Hornické muzeum

Pražský hrad ve fotografii

Pražský hrad ve fotografii Na Pražský hrad je prý nejkrásnější pohled od Vyšehradu. Oběma skvosty procházely naše dějiny a oba jsou i vděčným cílem hledáčku v objektivu laických i profesionálních fotografů. Hrad však jako dominanta a jeden ze symbolů Prahy i republiky přitahoval víc. Od devatenáctého století přibylo i jeho fotek. Autoři výstavy historických hradních snímků měli tedy z čeho vybírat a jestli se jim záměr povedl, můžete posoudit i vy: posuďte sami, jak zachytili proměny Hradu fotografové dávní i ti současnější.

MapaPražský hrad ve fotografii
videoPražský hrad ve fotografii
...
video video

Pražský hrad ve fotografii

Muzeum knihařství

Muzeum knihařství V Mohuči vynalezl Jan Gutenberg před pěti sty lety knihtisk. Říká se, že kdyby nebylo konopí, neměl by na co tisknout, a tím se zdůrazňuje další pozitivní „schopnost“ téhle rostlinky. Knihtisk a knihařina vůbec představují z největších vynálezů historie, jehož užitek oceňujeme dodneška – a o právě o knihách a o všem, co je s nimi spojené, bude naše třetí zastavení. Na hranicích středních a východních Čech – městečko Rožďalovice – a památník místnímu rodákovi, knihaři Jendovi Rajmanovi.

MapaMuzeum knihařství
videoMuzeum knihařství
...
video video

Muzeum knihařství

Sedmihoří

Sedmihoří Na pořádnou procházku vás pozveme do Sedmihoří na Tachovsku. Místní bohaté zásoby dřeva sloužili místním odjaktěživa a hluboké lesy nechaly vytvořit krásnému přírodnímu parku, v němž cválá ojedinělé početné stádo koní. A dozvíte se navíc, proč se Sedmihoří říká právě Sedmihoří.

MapaSedmihoří
videoSedmihoří
...
video video

Sedmihoří

Modely vláčků

Modely vláčků Pokud patříte k obdivovatelům mašinek a vláčků, pak vás určitě potěší železniční reportáž z Vrčeně u Nepomuku. Právě tam totiž žije a bydlí pan Navrátil. V rodinném domku vystavuje na 45 mašinek, které tahají téměř sto čtyřicet vagonků. 150 hodin práce a výsledek: půlka domku musela ustoupit vláčkům, dvěma tratím a 120 maketám budov.

MapaModely vláčků
videoModely vláčků
...
video video

Modely vláčků

Domažlice

Domažlice Končíme v Domažlicích. Ve městě, jehož historie sahá do desátého století. Mohovití Chodové, chráníce svůj majetek, se rozhodli město ochraňovat před lapky. Stalo se z něj centrum Chodska, které bylo poznamenáno několika požáry. Jeden z nich poznamenal i hrad – ten pak získal koupí otec známého Lomikara a v malebném městě vznikla krásná hradní barokní paráda. A že tohle místo má něco do sebe, věděli i Jirásek, Němcová nebo Vrchlický.

MapaDomažlice
videoDomažlice
...
video video

Domažlice

Stopáž26 minut
Rok výroby 2007
 P ST 4:3