26 minut

17. prosinec 2006

Obsah dílu

Vodňanské rybářství — Jablonecké vánoční ozdoby — Výstava vánočních ozdob v Roztokách — Valašský skanzen — Muzeum betlémů — Slaměné ozdoby

Části dílu

01:06
Vodňanské rybářství
  Vánoce přicházejí a k nim patří i kapři. Jenže - víte, co všechno to obnáší, než se takový kapřík dostane k vám na stůl? Pro přihlížející na hrázi zajímavá podívána, pro ty, kteří se brodí ve vodě, pěkná fuška. Přesvědčí vás o tom naše povídání z jihočeských Vodňan, v němž se podíváme i do školy, která budoucí odborníky i odbornice připravuje.
  04:39
  Jablonecké vánoční ozdoby
   Ve vánočním duchu pak budeme pokračovat, jen změníme téma. Stromeček se totiž neobejde bez ozdob. Někde se jim říká baňky, jinde kouličky a kdoví jak ještě. Na Jablonecku, kam jsme zavítali, vznikla první firma, která úspěšně své výrobky vyváží i do zámoří – a to i proto, že než se skutečný mistr naučí vyrábět navlas stejné ozdoby, trvá to mnoho let.
   08:01
   Výstava vánočních ozdob v Roztokách
    Karl Johann Liebich byl ředitelem Stavovského divadla a byl to právě on, kdo se nechal inspirovat v sousedním Německu a nechal si jako první u nás přivézt zelený symbol Vánoc – stromek. V Roztokách u Prahy jsme ale potkali jednu z autorek výstavy o ozdobách. K těm nejdražším patřily papírové z okolí Drážďan a jak dodává paní Zemanová, nemůžeme si nechat ujít ani osudy sudetských sklářů.
    11:36
    Valašský skanzen
     Ve čtvrté vánoční reportáži si budeme povídat o Luckách. Ty chodívaly vždy 13. prosince po valašských chalupách. Byly to takové mlčenlivé svědkyně vypovídající o tom, že bílá barva, do níž byly zahaleny, přináší jakousi očistu. Ochutnáme rovněž vánoční oplatky pečené na otevřeném ohni – o tom, kdo je směl péct a z čeho, nám řeknou místní etnografové a pracovníci valašského skanzenu.
     15:44
     Muzeum betlémů
      V Zábrdí na Prachaticku jsme navštívili pani Vizinovou. Už téměř dvacet let sbírá papírové betlémy a na půdě svého domu si dokonce kvůli nim zřídila i takové muzeum. V něm napočítáte téměř šest stovek betlémů z celého světa. Mimo to se tato vášnivá sběratelka věnuje i podmalbě s lidovou a náboženskou tematikou.
      19:37
      Slaměné ozdoby
       A k Vánocům patří i ozdoby vyrobené ze slámy. Na Žďársku se už tři generace rodiny rodiny Kratochvílových a Občinových. Už přes dvacet let velí této slaměné pletařské firmě maminka Jana. Pozadu však nezůstává ani její manžel nebo jejich děti. Uplést složitý betlém trvá i několik hodin, ale rodiny Kratochvílova umí víc než čtyřicet vánočních motivů.
       23:24
       Soutěž
        Proslulé Krýzovy jesličky najdeme v Jindřichově Hradci. Jsou zapsány v Guinessově knize rekordů. Punčochář Krýza na nich pracoval přes 60 let až do roku 1918, kdy zemřel. Do jesliček zasadil biblické osoby, ale také výjevy z doby, v níž žil. Kromě změny pohonu z ručního na elektrický si původní mechanismus vyžádal jen drobné úpravy.
        Přehrát celé video
        Stopáž27 minut
        Další díl
        7. leden 2007

        Přehled dílů

         
        Stopáž29 minut

        1. říjen

        Klášter Plasy — Chýnovská jeskyně — Boží Dar — Hrnčířka Drahomíra Svobodová — Cesta železa Moravským krasem — Rentzovo muzeum barokního tisku

        1. 10. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        24. září

        Svatá Hora u Příbrami — Údolí Říčky — Zoopark Chomutov — Po stopách Jana Kotěry — Království železnic — Veselíčko

        24. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        17. září

        Obec Bílá Voda — Vodní dům — Z Luhova do Újezda nade Mží na kole — Vitráže — Pevnost poznání — Polná

        17. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        10. září

        Zámek Blatná — Naučná stezka údolím Skuhrovského potoka — Seismická stanice Kašperské Hory — Stáje Heřmanův Městec — Lučany nad Nisou — Valašské Klobouky

        10. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        3. září

        Nový Jičín — Zámek Liblice — Hrad Ledeč nad Sázavou — Břasy — Cheb — Havlíčkova Borová

        3. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        27. srpen

        Hrad Kokořín — Řeka Bystřice — Sokolník Václav Augustin — Císařské lázně — Podkrušnohorské muzeum — Karel Klostermann

        27. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        20. srpen

        Červená Řečice — Mineralogická stezka — Chvatliny — Jabkenice — Zbýšov — Netolice

        20. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        13. srpen

        Zámek Buchlovice — Kateřinská jeskyně — Sklárna Jílek — Obce selského baroka — Technické muzeum Brno — Kostel v Paštikách

        13. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        6. srpen

        Vrchlabí — Knížecí stolec — Včely v botanické zahradě — Větrný mlýn — Retromuseum Cheb — Radomyšl

        6. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        30. červenec

        Doubravník — Zoo Brno — Za prameny na Pancířském hřbetu — Belveder u Kutné Hory — Sochy z písku — Slavičín

        30. 7. 2023 na ČT1

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám