Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Vodňanské rybářství

Vodňanské rybářství Vánoce přicházejí a k nim patří i kapři. Jenže - víte, co všechno to obnáší, než se takový kapřík dostane k vám na stůl? Pro přihlížející na hrázi zajímavá podívána, pro ty, kteří se brodí ve vodě, pěkná fuška. Přesvědčí vás o tom naše povídání z jihočeských Vodňan, v němž se podíváme i do školy, která budoucí odborníky i odbornice připravuje.

MapaVodňanské rybářství
videoVodňanské rybářství
...
video video

Vodňanské rybářství

Jablonecké vánoční ozdoby

Jablonecké vánoční ozdoby Ve vánočním duchu pak budeme pokračovat, jen změníme téma. Stromeček se totiž neobejde bez ozdob. Někde se jim říká baňky, jinde kouličky a kdoví jak ještě. Na Jablonecku, kam jsme zavítali, vznikla první firma, která úspěšně své výrobky vyváží i do zámoří – a to i proto, že než se skutečný mistr naučí vyrábět navlas stejné ozdoby, trvá to mnoho let.

MapaJablonecké vánoční ozdoby
videoJablonecké vánoční ozdoby
...
video video

Jablonecké vánoční ozdoby

Výstava vánočních ozdob v Roztokách

Výstava vánočních ozdob v Roztokách Karl Johann Liebich byl ředitelem Stavovského divadla a byl to právě on, kdo se nechal inspirovat v sousedním Německu a nechal si jako první u nás přivézt zelený symbol Vánoc – stromek. V Roztokách u Prahy jsme ale potkali jednu z autorek výstavy o ozdobách. K těm nejdražším patřily papírové z okolí Drážďan a jak dodává paní Zemanová, nemůžeme si nechat ujít ani osudy sudetských sklářů.

MapaVýstava vánočních ozdob v Roztokách
videoVýstava vánočních ozdob v Roztokách
...
video video

Výstava vánočních ozdob v Roztokách

Valašský skanzen

Valašský skanzen Ve čtvrté vánoční reportáži si budeme povídat o Luckách. Ty chodívaly vždy 13. prosince po valašských chalupách. Byly to takové mlčenlivé svědkyně vypovídající o tom, že bílá barva, do níž byly zahaleny, přináší jakousi očistu. Ochutnáme rovněž vánoční oplatky pečené na otevřeném ohni – o tom, kdo je směl péct a z čeho, nám řeknou místní etnografové a pracovníci valašského skanzenu.

MapaValašský skanzen
videoValašský skanzen
...
video video

Valašský skanzen

Muzeum betlémů

Muzeum betlémů V Zábrdí na Prachaticku jsme navštívili pani Vizinovou. Už téměř dvacet let sbírá papírové betlémy a na půdě svého domu si dokonce kvůli nim zřídila i takové muzeum. V něm napočítáte téměř šest stovek betlémů z celého světa. Mimo to se tato vášnivá sběratelka věnuje i podmalbě s lidovou a náboženskou tematikou.

MapaMuzeum betlémů
videoMuzeum betlémů
...
video video

Muzeum betlémů

Slaměné ozdoby

Slaměné ozdoby A k Vánocům patří i ozdoby vyrobené ze slámy. Na Žďársku se už tři generace rodiny rodiny Kratochvílových a Občinových. Už přes dvacet let velí této slaměné pletařské firmě maminka Jana. Pozadu však nezůstává ani její manžel nebo jejich děti. Uplést složitý betlém trvá i několik hodin, ale rodiny Kratochvílova umí víc než čtyřicet vánočních motivů.

MapaSlaměné ozdoby
videoSlaměné ozdoby
...
video video

Slaměné ozdoby

Stopáž25 minut
Rok výroby 2006
 ST 4:3