Toulavá kamera

10. prosinec 2006

26 minut

10. prosinec 2006

Obsah dílu

Pohankový mlýn — Prachatice — Parní motocykl — Netopýři — Hamousův statek — Výstava betlémů

Části dílu

01:10
Pohankový mlýn
  Zdravým životním stylem se dnes snaží žít hodně lidí. Patří k němu i pestrá a hodnotná strava, celozrnné potraviny, netučná jídla. Tedy i třeba taková pohanka. Napadlo vás někdy, jak se vlastně mele taková pohanková mouka? Víte, kdo je smetiprach? Tušíte, že u nás najdete rodinu, kde se mlynářská tradice dědí z pokolení na pokolení už od roku 1861? Pojďte s námi ke Šmajstrlům ve Frenštátu pod Radhoštěm.
  05:07
  Prachatice
   Prachatice – dnes městská památková rezervace – byly založeny na konci 13. století a jejich rozkvětu pomohl hlavně obchod se solí. Město se rozrůstalo, obyvatel přibývalo a začátkem 17. století se rozhodl Petr Vok Prachatice prodat císaři Rudolfovi II. Pohnuté dějiny, které městem pak procházely, vyvrcholily nešťastným požárem. K městu se pojí spousta legend a pověstí – a vy se o nich dozvíte.
   09:00
   Parní motocykl
    V Hranicích na Moravě už jsme byli. Přijeli jsme autem, a netušili jsme, že právě tady žije pan Barnasík, který má zálibu v páře, která pohání motorku. 80kilový stroj je možná jedinou funkční replikou, která je schopna provozu na silnicích. O tom, jak takový stroj vzniká, nebo jaká náhoda vedla k jeho konstrukci, se bude mluvit ve třetím zastavení.
    12:29
    Netopýři
     O létajících krasavcích bude naše čtvrtá reportáž. Jejími hrdiny budou jediní létající savci, netopýři. V Černošcích nedaleko o nich vědí hodně, možná všechno: matka s dcerou, které se rozhodly netopýrům pomáhat. Obě budou povídat hlavně o tom, jak se takoví „ptáčci“ zachraňují, a spolu s nimi připravíme těmto lítajícím hmyzožravcům i vydatný jídelní lístek.
     16:02
     Hamousův statek
      Pak se přesuneme na Křivoklátsko. Ve víc než starém Zbečnu se rozhodli vrátit se k tradičním oslavám adventu a ukázat, jak se žilo na takové selské usedlosti kdysi. Správce hradu Křivoklát nás provede roubenkou jako z pohádky s poněkud divným názvem Hamousův statek.
      19:57
      Výstava betlémů
       K Vánocům betlém patří. Z kostelů se dostaly i do domácností. My spolu s vámi zavítáme na turnovskou výstavu, která se může pochlubit vzácným kouskem: betlémem malíře Michala Bělohlávka – dalo by se o něm taky říct, že to je betlém spojený se záhadou. Jakou? V neděli v deset se dozvíte nejen to.
       23:37
       Soutěž
        Českou Třebovou proslavily jabkancové poutě. Pořádají se tam vždy jednou do roka kolem 25. listopadu, kdy má svátek Kateřina. Její jméno totiž nese rotunda, pod níž se konají. A právě v tento den pečou místní hospodyně onu specialitu. Jabkance – tedy bramborové placky plněné tvarohem.
        Přehrát celé video
        Stopáž26 minut
        Další díl
        17. prosinec 2006

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám