25 minut

19. listopad 2006

Část: Soutěž

Obsah dílu

Chrám sv. Barbory — Pivovar Černá Hora — Prášily — Muzeum hracích strojů — Kunvald — Hromnické jezírko

Části dílu

01:11
Chrám sv. Barbory
  U zrodu kutnohorského chrámu svaté Barbory stál Jan Parléř, syn stavitele svatovítské katedrály Petra Parléře. Její budování sice zbrzdila husitská drancování, v roce 1558 byl chrám dostavěn v místech současné chrámové kruchty, do té původní zamýšlené podoby však už dostavěn nikdy nebyl. Chrám, který byl budován i ke cti patronky horníků svaté Barbory, má velmi zajímavou freskovou výzdobu zachycující motivy života horníků. Gotický klenot ročně navštíví čtvrt milionů turistů – a vědí, že je co obdivovat. Svatá Barbora – patronka horníků, chrám svaté Barbory v Kutné hoře – náš první cíl.
  04:55
  Pivovar Černá Hora
   I horníci se rádi po práci napili a oblíbeným mokem u nás bylo vždycky pivo. V roce 1530 se začalo pivo vařit v pivovaru Černá Hora, dnes jde o nejstarší moravský pivovar, který dokáže uvařit z 30 bylinek skvělý pivní aperitiv. Jeho zakladatelé Jaroslav a Tass Černohorští se už nedovědí, že jejich pivovar se dnes pyšní Evropskou zlatou hvězdou. A místní odborníci se činí stále dál. Ledáky nebo bednaře tady už nepotkáte, kdo to je hašpulant, už taky asi nevíte, ale pozvání na ochutnávku, zatím třeba jen tu televizní, přijmout určitě můžete.
   08:47
   Prášily
    Po silnici do Prášil se vydáme pak na místa, kde od 17. století začala vznikat nová obydlí. S rozvojem sklářství se právě tady začaly budovat hutě na výrobu skla a dokonce tu vznikala i raritní technologie pro získávání papíru. Jejím základem byly staré hadry. Dnes v obci narazíte i na obytný dům Keltů, takže se můžete podívat i na to, jak naši předci žili, a dokonce právě v Prášilech narazíte na botanickou zahradu – výš položenou v Česku nenajdete.
    12:30
    Muzeum hracích strojů
     Kousek od Pražského hradu byl otevřený takový hrající dům. Jde o Muzeum hracích strojů, v němž narazíte na různé funkční orchestriony nebo flašinety. Příchozí mají navíc tu výhodu, že si můžou hudební nástroje sami ozkoušet, dotknout se jich a rozeznět je. Zavzpomínáme na nejslavnější českou rodinu vyrábějící hrací stroje a předvedeme i menší domácí hrací strojky.
     16:03
     Hromnické jezírko
      Na chemiky si budeme hrát v severním Plzeňsku – v Hromnici se půjdeme podívat k červenému jezírku. Život v něm nenajdete, zato vitriolovou břidlici ano. Tu začali využívat už cisterciáčtí mniši. Červené je proto, že se ve vodě hromadí zředěná kyselina sírová, a věřte, že je ji zde i trochu cítit. Kousek od jezírka projdeme kolem sousoší svatých z roku 1814, kteří měli chránit důl, v němž se břidlice těžila. Dnes prý má jezírko vodu téměř zázračnou a lidé s lahvemi sem často chodí pro „mrtvou“ vodu.
      19:37
      Kunvald
       V Orlických horách narazíte na město Kunvald. První zmínky o něm pocházejí už z roku 1363, kdy bylo ještě horskou osadou. Město, které bývá označováno jako kolébka jednoty českobratrské, proslavil především Petr Chelčický. My se vypravíme po naučné stezce a začneme u pomníku Jana Amose Komenského, narazíme na boží muka a řekneme vám něco o chalupníku Janu Heclovi.
       23:21
       Soutěž
        Zámeček Červený Hrádek najdeme nedaleko Jirkova v severních Čechách. Fasáda bývala skutečně červená. Dneska je žlutá, červené je jen nádvoří. První zmínka o této stavbě pochází z roku 1415, kdy se jmenoval Borek. Dnešní jméno získal až po husitských válkách. Mnohokrát vystřídal majitele, dnes jej spravuje město Jirkov.
        Přehrát celé video
        Stopáž26 minut
        Další díl
        26. listopad 2006

        Přehled dílů

         
        Stopáž29 minut

        1. říjen

        Klášter Plasy — Chýnovská jeskyně — Boží Dar — Hrnčířka Drahomíra Svobodová — Cesta železa Moravským krasem — Rentzovo muzeum barokního tisku

        1. 10. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        24. září

        Svatá Hora u Příbrami — Údolí Říčky — Zoopark Chomutov — Po stopách Jana Kotěry — Království železnic — Veselíčko

        24. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        17. září

        Obec Bílá Voda — Vodní dům — Z Luhova do Újezda nade Mží na kole — Vitráže — Pevnost poznání — Polná

        17. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        10. září

        Zámek Blatná — Naučná stezka údolím Skuhrovského potoka — Seismická stanice Kašperské Hory — Stáje Heřmanův Městec — Lučany nad Nisou — Valašské Klobouky

        10. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        3. září

        Nový Jičín — Zámek Liblice — Hrad Ledeč nad Sázavou — Břasy — Cheb — Havlíčkova Borová

        3. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        27. srpen

        Hrad Kokořín — Řeka Bystřice — Sokolník Václav Augustin — Císařské lázně — Podkrušnohorské muzeum — Karel Klostermann

        27. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        20. srpen

        Červená Řečice — Mineralogická stezka — Chvatliny — Jabkenice — Zbýšov — Netolice

        20. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        13. srpen

        Zámek Buchlovice — Kateřinská jeskyně — Sklárna Jílek — Obce selského baroka — Technické muzeum Brno — Kostel v Paštikách

        13. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        6. srpen

        Vrchlabí — Knížecí stolec — Včely v botanické zahradě — Větrný mlýn — Retromuseum Cheb — Radomyšl

        6. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        30. červenec

        Doubravník — Zoo Brno — Za prameny na Pancířském hřbetu — Belveder u Kutné Hory — Sochy z písku — Slavičín

        30. 7. 2023 na ČT1

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám