Nahrávám video

26. listopad 2006

Obsah dílu

Úterý — Vogelsang — Brandýs nad Labem — Pražský hrad - sbírka starých textilií — Pfaffenschlag — Landštejn

Části dílu

01:11
Úterý
  Obec Úterý – toť cíl naší první reportáže. Místo s prapodivným jménem na rozhraní Plzeňska a Karlovarského kraje. A pak také poklady ve sklepení Reitenbergerova domu. O tom všem bude řeč. Možná netušíte, že právě v Úterý se narodil opat tepelského kláštera Kašpar Prokop Reitenberger a vyvěrá tady vyhlášená zázračná úterská kyselka.
  04:55
  Vogelsang
   Na Šumavě zanikly desítky obcí a vsí, ale zdá se, že se sem přece jen začíná v poslední době život pozvolna vracet. Vogelsang – kdysi slavná sklářská vesnice ví své. Osiřela v sedmdesátých letech. Ptačí zpěv, jak zní její překlad, také jako by utichl. Pak se sem dostali manželé Halbhuberovi a ti se rozhodli vdechnout mrtvému místu nový život. Westernový styl života zdá se zabral – a jak se jim to povedlo, to posoudíte sami.
   08:38
   Brandýs nad Labem
    Prvním císařem na brandýském trůnu byl český král Ferdinand I. Pak se tady střídali až do roku 1918 všichni panovníci habsbursko-lotrinské dynastie. A my se podíváme na místo, kde se to všechno odehrálo. Zavedeme vás na zámek v Brandýse nad Labem. Původně středověká tvrz se změnila v renesanční skvost, aby poté upadla v zapomnění... ale víc už nám poví místní kastelán.
    12:19
    Pražský hrad - sbírka starých textilií
     Na Pražském hradě mají vlastní restaurátorské dílny. Návštěvníci se do nich normálně nedostanou, proto jsme rádi, že vám můžeme ukázat zajímavou sbírku hradní sbírky – staré textilie. Unikátní záběry třeba na pohřební oděv Rudolfa I. Habsburského nebo šaty, které zřejmě patřily jedné z žen samotného Karla IV. Průvodci nám budou zkušená historička a šikovný restaurátor.
     15:51
     Pfaffenschlag
      V předposlední reportáži si se slavonickým učitelem připomeneme, jak probíhalo odkrývání vesnice Pfaffenschlag – v padesátých letech tady pod vedením Vladimíra Nekuly rozkryly zbytky středověké vesnice. Zajímavé však je, že během 14 let, kdy průzkum probíhal, se na něm podíleli nikoli profesionálové – archeologové, ale žáci místní školy.
      19:03
      Landštejn
       Končíme v České Kanadě, konkrétněji doputujeme k hradu Landštejn. Ten se nachází jen pár kilometrů od Slavonic a vznikl z popudu českého krále Přemysla Otakara I. Šlo o královský hrad a k nedalekému rakouskému hradu ležícího na protější straně tudy vedla i poštovní stezka. Hrad obléhali i husiti, dokonce ho i zapálili. A řeč bude ještě o krásné Markétě.
       22:51
       Soutěž
        Historie zámku Žleby sahá až do 13. století, ale dnešní romantickou tvář mu vtiskl ve století 19. Karel Vincenc Auersperg. Byl to tak trochu podívín, který miloval staré časy a rád chodil v brnění. No proti gustu žádný dišputát. Jeho pošetilost měla ale i pozitivní stránku: během svého života totiž nashromáždil jednu z nejzajímavějších sbírek zbraní v Evropě a už tehdy ji zpřístupnil veřejnosti.
        Přehrát celé video
        Stopáž26 minut
        Další díl
        3. prosinec 2006

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám