26 minut

10. září 2006

Část: Hrad Kumburk

Obsah dílu

Tiské stěny — Sdružení Curia Vítkov — Hrad Kumburk — Kaktusy — Mikulov — Klášter ve Vyšším Brodu

Části dílu

01:11
Tiské stěny
  V druhohorách tady bylo moře, dnes zde narazíte na dokonalé skalní město, které vlastně vzniklo díky zvětrávání hornin. Překvapivě krásné kamenné útvary jsme prošli celé – začali jsme v tzv. voštinách a přes skalní výklenky jsme došli až ke skalním tunelům. Dřív byla tahle krása přístupná jen s doprovodem, dnes nám geoložka Zuzana Vařilová poskytla odborný výklad a našli jsme pro vás taky některé legendy spojené s tímto místem. A kdeže jsme vzali inspiraci k naší první reportáži? V Tiských stěnách, které jsou součástí Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce.
  04:59
  Sdružení Curia Vítkov
   Pak se vypravíme proti proudu času. Členové sdružení Curia Vítkov nám ukážou, jak se žilo dřív. Pokoušejí se totiž oživovat tradici starých řemesel a předvádět je lidem. O životě v raném středověku, o válčení mužů a povinnostech žen – o tom všem bude naše druhá reportáž z Horního Vítkova na Liberecku. Dvorec jako repliku šlechtického sídla 12. století se tam snaží zbudovat právě členové vítkovského sdružení. Hlavními průvodci nám budou stylově velmož, tkadlena i šperkář.
   08:34
   Hrad Kumburk
    V blízkosti Jičína najdete pět hradů. My zavítáme na jeden z nich. Říká se mu Kumburk a jeho nejstarší podoba pochází z roku 1325. Tehdy to byla jen hranolová věž a jednoduchá zeď. Hrad se postupně stal pro své strategické postavení a snahu svých majitelů zbudovat odolnou tvrz téměř nedobytný, a dokonce i vězením. Pro koho? Dozvíte se v reportáži, jíž nás provede Eva Ulrychová, archeoložka z jičínského muzea. A řeč bude i toulavém duchu panny Meluzíny.
    12:11
    Kaktusy
     O tom, že jablko nepadá daleko od stromu, nás přesvědčí vášnivý kaktusář Miloš Duben z Jásenné u Jaroměře. Pichlavé kráse propadl i jeho syn Tomáš. Oba nám ukážou, na co jsou ve své sbírce ostnatých krasavců pyšní, a povědí nám, jak se takový kaktus pěstuje či jak se o něj pak starat.
     16:05
     Mikulov
      V jihomoravském Mikulově jsme se prošli zachovalou židovskou čtvrtí. Židům se tady dařilo, nejčastěji obchodovali s látkami, dobytkem nebo vínem a dorazili sem, když byli vyhnáni z královských měst, třeba z Jihlavy. Sídlil tady zemský rabinát, pobýval tu známý rabi Löw, jehož mimo jiné proslavila i pověst o Golemovi. Nás se ujala paní Leskovjanová a ta nás seznámí s náhrobkem, kvůli němuž sem jezdí židé z celého světa.
      19:39
      Klášter ve Vyšším Brodu
       Poslední reportáž nás zavedla do západních Čech, tedy konkrétně do Vyššího Brodu a na Čertovu stěnu. Vyšší Brod vznikl hlavně díky cisterciákům. Ti tady nechali vystavět klášter a podle pověsti se prý při jeho stavbě museli vypořádat s nástrahami, které na ně políčili čerti. Vy se dozvíte, proč tenhle vyšebrodský příběh dopadl dobře – a to proto, abychom vás nalákali na další zastávku, jíž je Čertova stěna. Ta vznikla jako třetihorní jezero a od ní po modré společně dojdeme až k Čertovu kopytu. A proč právě sem? Odpověď hledejte v závěrečném toulání.
       23:23
       Soutěž
        Takzvané rebelantské zvony, obrácené srdcem vzhůru, najdeme v Rovensku pod Troskami. Ve městě stávala dřevěná zvonice už ve druhé polovině 14. století. Bohužel ale shořela za třicetileté války. Starousedlíci zvonici znovu postavili a osadili ji novými zvony nazvanými po svatém Václavovi, Janu Křtiteli a Jiřím. Místní byli vesměs protestanti a zvony využívali i ke svolávání lidí k revoltě proti vrchnosti. Ta proto nechala obrátit zvony srdcem vzhůru. A od té doby se jim říká rebelantské.
        Přehrát celé video
        Stopáž26 minut
        Další díl
        17. září 2006

        Přehled dílů

         
        Stopáž30 minut

        3. prosinec

        Nejdek — Hranická propast — Semlerova rezidence — Mikuláš ve Francově Lhotě — Mechanický betlém — Věstonická nádrž

        3. 12. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        26. listopad

        Rýzmburk — Kostel Vítovhov — Puškař — Pancíř — Modelová železnice — Koukolova hora – Kotýz

        26. 11. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        19. listopad

        Vrbno pod Pradědem — Elektrárna v osadě Háj — Historická tramvaj v Olomouci — Prášily — Retromuzeum kočárků v Mimoni — Rudolfova štola

        19. 11. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        12. listopad

        Těchobuz — Božídarské rašeliniště — Harmonium — Kostnice Brno — Námořní muzeum — Komáří hůrka

        12. 11. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        5. listopad

        Kostel sv. Mikuláše — Jeskyně Balcarka — Vyšívání pavím brkem — Krajina břidlice — Kadovský viklan — Dobřany

        5. 11. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        29. říjen

        Hrad Seeberg — Jeskyně na Turoldu — Výrobce luků Petr Klíma — Červený kostel v Olomouci — Muzeum Avia — Praděd

        29. 10. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        22. říjen

        Zámek Velké Březno — Slezská Harta — Grafitový důl v Českém Krumlově — Sadská — Trusnov — Svatobor

        22. 10. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        15. říjen

        Žulová — Zoopark Zájezd — Kvítkův dvůr — Zhůří — Šardice — Nové Město na Moravě

        15. 10. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        8. říjen

        Hrad Kost po rekonstrukci — Karlovarské podzemí — Hořečkové louky — Barokní perla Vysočiny — Muzeum českého granátu — Osada Hvězda

        8. 10. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        1. říjen

        Klášter Plasy — Chýnovská jeskyně — Boží Dar — Hrnčířka Drahomíra Svobodová — Cesta železa Moravským krasem — Rentzovo muzeum barokního tisku

        1. 10. 2023 na ČT1

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám