25 minut

13. srpna 2006

Část: Letohrádek královny Anny

Obsah dílu

Hrad Valdštejn — Farma Koňská stezka — Letohrádek královny Anny — Šumava — Roudické propadání — Mirotice - rodiště Mikoláše Alše

Části dílu

01:07
Hrad Valdštejn
  Když v roce 1260 vystavěl Jaroslav z Huštice hrad, netušil, že ho bude obývat významný český šlechtický rod po několik staletí. Pan Jaroslav byl prapředkem rodu Valdštejnů a hradem, který navštívíme v první reportáži, bude právě Valdštejn. Komplexem nás provede kastelán Ladislav Koucký, který se o hrad stará teď se svou dcerou. Prohlídneme si také vstupní most a mimo jiné projdeme i hradní sklepení.
  04:50
  Farma Koňská stezka
   Ve východních Čechách jsme narazili na rodinu Volfových. Ti propadli koníčku, jenž má ve svém slovním základu latinskou předponu hipo – ta totiž označuje to, co souvisí s koňmi. O ty se tady starají na rodinné farmě. Přivítají nás krasavci Kalimero, Aldis a krásky Minerálka, Omega a další. Řeč bude i o plánech: tedy třeba o naučných stezkách nebo o zřízení záchranné stanice.
   08:24
   Letohrádek královny Anny
    Pak se podíváme do největší zahrady Pražského hradu. V ní nechal Ferdinand I. pro své přátele (a hlavně manželku) postavit letohrádek. Říká se mu letohrádek Královský nebo Letohrádek královny Anny. Celá stavba prý je reprezentativní monument oslavující císařství. Historička Eliška Fučíková nás provede nejen tímto místem, ale i časem. Víte třeba, jak byl využíván Letohrádek v době Rudolfa II.? Teď tady však narazíte na dvě stovky hradních židlí, seslí, křesel, pohovek – výstava, která tady probíhá, oku Toulavé kamery neunikla.
    11:46
    Šumava
     Do nadmořské výšky 1 065 metrů vystoupáme v další reportáži. Až takhle vysoko se totiž nachází šumavská Kvilda – jedno z nejvýš položených míst v Česku. Od ní se pak vydáme k pramenům Vltavy a ukážeme vám i blízkou vltavskou slať. A samozřejmě se zmíníme i o sklářské tradici, jíž tady dýchá třeba obec Lenora.
     15:30
     Roudické propadání
      Pokud nevíte, co to je Roudické propadání, pak se s kamerou, která se ráda toulá, vypravte do jeskynní prohlubně v Moravském krasu. Půjde o jakousi výpravu opředenou spoustou těch nej, nej. Potok, který tady teče, totiž mizí ve skále, propadá se a po 13 kilometrech se opět vynořuje. Krásným jeskynním komplexem nás provede speleolog pan Tůma a my vám k tomu ještě přidáme návštěvu starého větrného mlýna, ve kterém své sehrála i koza.
      19:19
      Mirotice - rodiště Mikoláše Alše
       Poslední naše toulání nás zavedlo do rodiště malíře Mikoláše Alše, do jihočeských Mirotic. Původně bohatý rod Alšů zchudnul, musel se uskromnit a přestěhovat do menšího domu z domu barokního. Dnes právě v tomto skromném příbytku narazíte na Alšův památník. Alšovo rodné stavení na začátku 19. století vyhořelo a město se tehdy rozhodlo postarat se o stárnoucího mistra malíře. Průvodkyní památníku nám bude Marie Bartošová – a dozvíte se i něco o Matěji Kopeckém.
       22:53
       Soutěž
        Naši největší obec Velké Karlovice najdeme na pomezí Beskyd a Jeseníků na ploše téměř 80 kilometrů čtverečních. V tomto krásném kousku Valašska je řada pamětihodností. Tou hlavní je místní kostel zasvěcený Panně Marii Sněžné, jedna z našich nejkrásnějších dřevěných staveb vůbec. Bohoslužby se tu konají už víc než 250 let. V obci najdeme ještě muzeum, v kupeckém domě ze začátku 19. století i rozlehlý betlém.
        Přehrát celé video
        Stopáž25 minut
        Další díl
        20. srpna 2006

        Přehled dílů

        1007 dostupných
        Stopáž30 minut

        14. července

        Zámek Bystřice pod Hostýnem — Trojice vodojemů — Vrch a osada Mužský — Muzeum stříbra — Zevlův mlýn — Neumětely

        14. 7. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        7. července

        Zámek Dobříš — Podél Divoké Orlice na kole — Zahradní železnice ve Střížově — Masné krámy v Moravských Budějovicích — Okolo Pernštejna — Hrad Červený Újezd

        7. 7. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        30. června

        Benešov nad Ploučnicí — Farmapark Dobřany — Uranový důl Bytíz — Bellarie Český Krumlov — Tupeská keramika — Týnec u Klatov

        30. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        23. června

        Zámek Veltrusy — Rakovecké údolí — Košíkář Zeman — Hora Říp — Zoopark Stěžery — Radyně

        23. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        16. června

        Lány — Býčí skála — Roprachtice — Číhošť — Botanická zahrada — Vidly

        16. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        9. června

        Šumperk — Chlumská hora — Chovatelka kudlanek — Karlův hrádek — Brněnské pověsti — Kunvald

        9. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        2. června

        Hrad Houska — Pernštejnské rybníky — Jízdárna Světce — Rytí skla — Semněvice — Arnoldova vila

        2. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        26. května

        Terezské údolí — Teplický zámek — Černé řemeslo — Čapkova vila — Procházka podél Otavy — Škvorec

        26. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        19. května

        Zámek Humprecht — Lázně Jáchymov — Legiovlak — Arboretum Křtiny — Mlýn Hněvkovice — NS Starý Plzenec

        19. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        12. května

        Zámek Loučeň — Lom Amerika — Sklářský ráj ve Velichově — Uhersko a okolí — Výstava Enigma — Žďár nad Sázavou

        12. 5. 2024 na ČT1

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám