Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Mikulov

Mikulov K Mikulovu patří víno a to taky bude tak trochu cítit z naší první reportáže. Jenže než doputujeme do vinného sklípku, podíváme se na kostel sv. Václava, ale hlavně nás zaujal zámek. Ten patřil rodině Dietrichštejnů – ti se o něj vzorně starali a po požáru, který nemovitost zachvátil, z něj zbudovali nové barokní sídlo.

MapaMikulov
videoMikulov
...
video video

Mikulov

Růžová školka

Růžová školka Pod dalším zámkem jsme natočili naše další zastavení. Našli jsme ho na Jičínsku a říká si Humprecht. Jen se místo zámeckých prostor přeneseme do zahradního království paní Michaely Pelcové. Ta si oblíbila růže – má jich na tři sta druhů – a vy se spolu s námi můžete podívat na to, co to znamená, když se růže očkuje.

MapaRůžová školka
videoRůžová školka
...
video video

Růžová školka

Býčí skála

Býčí skála Pak se dozvíte, proč se Býčí skále říká právě Býčí. Těch teorií je několik a vy sami budete mít možnost vybrat si tu zaručeně správnou. Býčí skálu najdete na jižní Moravě v Moravském krasu a vězte, že nejde jen o jednu jeskyni, ale o celý podzemní komplex útvarů. A každý z nich se nějak jmenuje. Díky Sošce bronzového býčka nalezené v 19. století se z tohoto místa stalo jedno z nejvýznamnějších turistických míst oblasti.

videoBýčí skála
...
video video

Býčí skála

Bylinné lázničky

Bylinné lázničky A pak se z Moravy přesuneme ještě víc na sever, do Beskyd. Ty vždycky poskytovaly dostatek kvalitního dřeva, z toho se pak hodně stavělo, a tak tady můžete narazit na lecjaké památky. Jednou z nich je jedinečný dřevěný kostelík, který jsme objevili na česko-polském pomezí. Stojí tu už přes čtyři sta let – jeho dřevěná historie však sahá ještě dál. Osvěžení pak načerpáte spolu s námi v nedalekých bylinných lázničkách v Komorní Lhotce.

MapaBylinné lázničky
videoBylinné lázničky
...
video video

Bylinné lázničky

Polenské mrkvánky

Polenské mrkvánky Chcete si připravit opravdové mrkvánky nebo taky mrkvance? Pak se vydejte s Toulavou kamerou do Polné, městečka kousek od Jihlavy. Šikovná kuchařka paní Vomelová nám recept ráda prozradí, a protože Polná byla vždy městem několika řemesel, zavítáme i do Muzea řemeslného umění. Spojte příjemné s užitečným a přijeďte na mrkvancovou pouť. Začíná v září – ale přesný termín se dozvíte až v reportáži.

MapaPolenské mrkvánky
videoPolenské mrkvánky
...
video video

Polenské mrkvánky

Šumava

Šumava Skončíme na Šumavě. Projdeme se naučnou stezkou Blanici, jíž dorazíme až k Křišťanovickému rybníku a ještě vám stihneme ukázat hrad, ve kterém podle legendy hospodařili opravdoví loupežníci – jde o trosky hradu Hus. Krásná pět set let stará košatá Husova lípa bude naším orientačním bodem.

MapaŠumava
videoŠumava
...
video video

Šumava

Stopáž25 minut
Rok výroby 2006
 ST 4:3