Obsah dílu

Přehrát vše

Zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec Víte, jaké to asi muselo být, když světu módy vládla taková krinolína? Zkuste si to představit. A nebo se spolu s námi vydejte na zámek v Hrubém Rohozci. Ten rod Desfoursů přebudovával až do klasicistní podoby a v současné době v něm pražské Uměleckoprůmyslové muzeum představuje historickou kolekci módy doby dávno zašlé. V první reportáži tedy vítejte v Turnově a pořádně se dívejte. Možná pro inspiraci, možná třeba proto, aby vám neuniklo, co zavinil ukřičený malý Honzík.

MapaZámek Hrubý Rohozec
videoZámek Hrubý Rohozec
...
video video

Zámek Hrubý Rohozec

Výstava map

Výstava map Toulavá kamera prochází spolu s vámi všemi místy naší země. Napadlo vás, že někdy bychom ani nemuseli najít konečnou destinaci? Za to, že jsme nikdy nezabloudili a k cíli vždycky dorazili, můžeme poděkovat taky mapám. O těch bude řeč ve druhém zastavení. První, kdo vytvořil mapu Čech, byl Mikuláš Klaudyán a vězte, že to bylo už na začátku šestnáctého století. Z Turnova popojedeme do Jičína a přiučíme se něco z řemesla kartografického i geografického a dozvíme se spoustu různých nej, nej.

MapaVýstava map
videoVýstava map
...
video video

Výstava map

Klub modelářů železnic

Klub modelářů železnic Pak zavítáme do Brna. Už před víc než padesáti lety tady začali dědové dnešních dospělých mužů pověstnou a proslulou maketu vlakového kolejiště. Kromě vláčků, mašinek a semaforů a jiné nezbytné železničářské techniky tvoří součást této „železnice“ i napodobeniny domů, které ve skutečnosti lemovaly trať. Vyrábějí se většinou z lepenky a nejtěžší je pro místní fandy sehnat staré drážní výkresy, ukazující, jak tyto domky opravdu vypadaly.

MapaKlub modelářů železnic
videoKlub modelářů železnic
...
video video

Klub modelářů železnic

Nový palác v Pražském hradu

Nový palác v Pražském hradu Víte, kdo všechno se podílel na podobě Pražského hradu - na té, jak ji známe dnes? Původně tady stále jen Starý královský palác a palác Vladislavský, ale Rudolf II. rozhodl, že pro reprezentativní účely je to málo, a tak se začalo stavět. A budovalo se hodně dlouho. Nový palác, který byl vytvořen, je dnes součástí Pražského hradu, tvoří jeho rozšířené reprezentativní prostory, které se veřejnosti otevírají pravidelně jen dvakrát do roka. A jak přiložila ruku k dílu Marie Terezie? S historičkou Eliškou Fučíkovou si takovou procházku můžete vychutnat ve čtvrté reportáži.

MapaNový palác v Pražském hradu
videoNový palác v Pražském hradu
...
video video

Nový palác v Pražském hradu

Patton memorial Pilsen

Patton memorial Pilsen Původně trampové začínající s usárnou na zádech a dnes vlastně mecenáši, kteří ze svých soukromých sbírek „postavili“ muzeum militárií zasvěcené americkému generálovi Pattonovi. Milan Píša a Ivan Rollinger začali shromažďovat všechno to, co nějak souviselo s osvobozením Plzně - od sportovních potřeb až třeba po osobní věci nebo uniformy. Schraňovali fotografie, studovali materiály a nejen pro Plzeňany připravili expozici toho nejzajímavějšího, co se jim podařilo dát dohromady. Jejímu slavnostnímu otevření přihlížel i vnuk slavného generála George Patton.

MapaPatton memorial Pilsen
videoPatton memorial Pilsen
...
video video

Patton memorial Pilsen

Věž Železná panna

Věž Železná panna Skončíme na jihu Čech v Českých Budějovicích. Mýlíte se, pokud si myslíte, že budeme mluvit o Černé věži nebo kašně se Samsonem. Poslední reportáž bude tak trochu pátrací. Po stopách starých legend a budějovických pověstí se vypravíme hledat Železnou pannu. Tu najdeme na soutoku Vltavy a Malše - a prý je to velmi krutá dáma.

MapaVěž Železná panna
videoVěž Železná panna
...
video video

Věž Železná panna

Stopáž25 minut
Rok výroby 2006
 P ST 4:3