9. duben 2006

Část: Soutěž

Obsah dílu

Arboreum Sofronka — Muzeum loutek — Zámek Nebílovy — Rozhlasové vysílání — Vyšehrad

Části dílu

01:13
Arboreum Sofronka
    Představte si, že procházíte parkem a na hlavu vám zničehožnic padne tříkilová šiška. Divný začátek – a věřte nevěřte – takové šišky opravdu existují. První reportáž nás zavede do plzeňského Boletce. Na prostorné plantáži tu pan Karel Kaňák založil arboretum Sofronka a v něm se specializuje na pěstování a poznání borovic všech druhů. Podívejme se tedy, jak takové arboretum vlastně vzniká a co obnáší mít takovou sbírku borovic.
    04:59
    Muzeum loutek
      V druhém zastavení vám představíme principála a zakladatele spolku Říše loutek Vojtěcha Suchardu. Ten na počátku minulého století založil spolu s architektem Roithem tehdy prý nejmodernější divadlo loutek na světě. Sídlilo v pražské Bubenči a dařilo se mu. Naší průvodkyní bude Táňa Zlesáková, která bude vyprávět, proč je toto divadélko vyřezaných hrdinů raritní, i když hraje v podmínkách hodně stísněných.
      08:44
      Zámek Nebílovy
        Už někdy na začátku osmnáctého století se velký válečník a maršál Adam Jindřich ze Steinau rozhodl, že vítězných tažení má už dost a že se i s rodinou usadí. O místě měl jasno – stala se jím tvrz v obci Nebílov poblíž Plzně. Započal s velkolepou rekonstrukcí, konce se však nedočkal, a tak nově postavený zámek zakoupili Černínové. Barokní stavba typické vídeňské architektury se jim zalíbila, a proto ji rozšířili. Pojďme tedy nakouknout.
        12:04
        Rozhlasové vysílání
          Víte, že naše republika jako třetí v Evropě začala s rozhlasovým vysíláním? Víte, že první přijímače, ty elektronkové, byly velmi drahé, že stály třeba i polovinu ročního platu? Že každé takové rádio bylo vlastně unikátem estetickým i funkčním? A že v Prostějově mají Radiobar, který založil původně kamenosochař Michal Petřík, jinak velký fanda radioamatérizmu? Naše čtvrtá reportáž bude právě o tom, co všechno znamená najít zalíbení ve starých rádiích.
          16:03
          Vyšehrad
            Český kníže Vratislav měl bratra Jaromíra. Ten byl pražským biskupem a sídlil na Pražském hradě. Protože se však tihle dva v lásce příliš neměli, Vratislav se rozhodl založit na skále nad Vltavou kapitulu, v níž by se mohl oddávat rozjímání a modlitbám. V předposledním povídání se vypravíme právě sem – na druhé nejvýznamnější místo Prahy středověké. A o historii tohoto pamětného místa si budeme povídat s proboštem Vyšehradské kapituly Antonínem Doležalem, který nám řekne třeba i to, jak to tady vypadalo, když Prahou táhli husité.
            20:04
            Výroba skleněných velikonočních vajíček
              Protože se blíží Velikonoce, rozhodli jsme se tak trochu s předstihem zařadit jednu reportáž, snad inspirační. V Úbislavicích na Jičínsku žije pan Petr Vagenknecht, který umí vyrobit velikonoční vajíčka. Ale ne ta běžná, ale ze skla. Jak sami uvidíte, skleněná velikonoční krása přímo vybízí k potěžkání, pohlazení, k dotknutí. Pan mistr foukač nám ukáže, co všechno předchází tomu, abychom se mohli z takovéto pomlázky potěšit.
              23:21
              Soutěž
                Obec Ostrov na Karlovarsku se proslavila letohrádkem a parkem ze 17. století i čertovskou legendou. Historickému centru města vévodí zámecký park, který nechal vybudovat vévoda Julius Jindřich. Jádrem zahrad je letohrádek z roku 1680. Nejstarší stavbou areálu je ale kostel svatého Jakuba ze začátku 13. století.
                Přehrát celé video
                Stopáž26 minut
                Další díl
                16. duben 2006

                Toulavá kamera na sociálních sítích

                Napište nám