25 minut

19. února 2006

Obsah dílu

Výstava astronomie — Jilemnická Zvědavá ulička — Záchranná stanice ve Volticích — Bazilika sv.Jiří — Muzeum homolků v Žatci

Části dílu

01:13
Výstava astronomie
  Latinici budou určitě rozumět názvu výstavy Machina Mundi. Pro ty, kteří nevědí, prozradíme, že v Národním technickém muzeu v Praze Machinu Mundi můžete vidět - začínáme totiž právě zde. Našimi domnělými průvodci budou takoví pánové jako Koperník, Galilei, nebo Kepler – a vy už jistě tušíte, se budeme pohybovat v prostorách planetárních i hvězdných a rychlostí téměř světelnou. Pojďme se tedy podívat, jak to všechno začalo, když Mikuláš Koperník naboural vžitou, ale mylnou představu o uspořádání vesmíru.
  05:22
  Jilemnická Zvědavá ulička
   Prostorem pak budeme uhánět i v druhé reportáži. Jen vyměníme koráb. Z raketoplánu přesedláme na vlčky. Ochránci zvířat se nemusejí děsit, Jilemničtí by jim mohli dosvědčit, že nejde o malá vlčata, ale obyčejné sáňky. Ty tady mají dlouholetou tradici – vyprávět o tom by mohla jilemnická Zvědavá ulička. A že takové svištění v dřevěném přibližovadle mělo svá pravidla – o tom by zas mohli vyprávět dospělí i děti. Sáňkám sice začaly velmi záhy konkurovat lyže, ale jak uvidíte sami, sáňkařství v Podkrkonoší nevymřelo.
   09:46
   Záchranná stanice ve Volticích
    Jsme rádi, že jste se nás ujali. Tak bychom mohli stručně charakterizovat reportáž z jihočeských Votic. A kdože nám to děkuje? Hendikepovaní živočichové, které jsme přijeli navštívit do tamní stanice zvířat. Průvodce Pavel Křížek se zasloužil o to, že se dnes smrtící izolátory sloupů vedení vysokého napětí překrývají plastovými zábranami, a i když mnohá zvířata si prožila své, nemusíte se bát – člověk se rozhodl pomoct jim a ona tak dostanou novou šanci vrátit se zpět do přírody. Jen někteří budou muset zůstat napořád. A ještě jedna věc stojí za zmínku: víte, že v této užitečné činnosti můžou být hodně prospěšní i postižené děti z chráněných dílen!? Tak se pojďte podívat... a třeba i za čápem, který zapomněl na zimu odletět do Afriky.
    13:44
    Bazilika sv.Jiří
     A na majestátní Hradčany zavítáme poté. Bazilika svatého Jiří sehrávala významnou roli při volbě každého nového českého knížete – na knížecím stolci na Jiřském náměstí totiž musel nově zvolený panovník usednout. Jde o druhý kostel vybudovaný na Pražském hradě a v celé Praze. O jeho úpravách i významu si budeme povídat s archeologem Janem Frolíkem a historičkou Milenou Bravermannovou. V bazilice odpočívá svatá Ludmila a prostory kláštera svatého Jiří dnes slouží jako obrazová galerie.
     18:21
     Muzeum homolupů v Žatci
      Bubo bubo. Homo sapiens. Homo erectus. Výr velký. Člověk rozumný, moudrý. Člověk vzpřímený. Latinou jsme začínali a latinou končíme. Rozloučit se s námi totiž přijde Homo lupulus – pozval nás do Muzea homolupulů v Žatci. Jde o raritní živočišný druh, který nemůžete přehlédnout – nadto zřejmě žije jen v této lokalitě, kde se mu prý velmi daří. Jeho charakteristickým rysem je prohnutá páteř, a to kvůli kulatému bříšku, které tito lidé mívají. Homolupulové jsou otci takových vynálezů jako třeba geniální uspávadlo pro děti, ba dokonce mají za sebou i skvostný šlechtitelský úspěch: jako prvním se jim totiž povedlo vypěstovat pivoňku. Nevěříte? Uvěříte. V neděli v Toulavé kameře – dozvíte se, kdože to jsou tihle prazvláštní tvorové, kteří by pro pivoňku šli světa kraj.
      22:26
      Soutěž
       Přehrát celé video
       Stopáž25 minut
       Další díl
       26. února 2006

       Přehled dílů

        
       Stopáž30 minut

       9. června

       Šumperk — Chlumská hora — Chovatelka kudlanek — Karlův hrádek — Brněnské pověsti — Kunvald

       9. 6. 2024 na ČT1
       Stopáž30 minut

       2. června

       Hrad Houska — Pernštejnské rybníky — Jízdárna Světce — Rytí skla — Semněvice — Arnoldova vila

       2. 6. 2024 na ČT1
       Stopáž30 minut

       26. května

       Terezské údolí — Teplický zámek — Černé řemeslo — Čapkova vila — Procházka podél Otavy — Škvorec

       26. 5. 2024 na ČT1
       Stopáž30 minut

       19. května

       Zámek Humprecht — Lázně Jáchymov — Legiovlak — Arboretum Křtiny — Mlýn Hněvkovice — NS Starý Plzenec

       19. 5. 2024 na ČT1
       Stopáž30 minut

       12. května

       Zámek Loučeň — Lom Amerika — Sklářský ráj ve Velichově — Uhersko a okolí — Výstava Enigma — Žďár nad Sázavou

       12. 5. 2024 na ČT1
       Stopáž29 minut

       5. května

       Klášter Zlatá Koruna — Kaolinový důl v Nevřeni — Fládrování — Večerní prohlídky na Konopišti — Velký svět techniky — Lomnice nad Popelkou

       5. 5. 2024 na ČT1
       Stopáž29 minut

       28. dubna

       Písecké bakaláře — Opevnění Šance — Zámek a muzeum Blansko — Zlatník Urban — Z Kamenné do Pyšelu — Automatické mlýny

       28. 4. 2024 na ČT1
       Stopáž30 minut

       21. dubna

       Točník a Žebrák — Česká Kanada — Doškáři — Ostravská radnice — Kominické muzeum — Cesta kocoura Mikeše

       21. 4. 2024 na ČT1
       Stopáž29 minut

       14. dubna

       Bazilika sv. Jiří — Vesecký Plakánek — Podmalby na skle — Obora Linhart — Dolní Vítkovice — Velíz a Krušná hora

       14. 4. 2024 na ČT1
       Stopáž29 minut

       7. dubna

       Zbrašovské aragonitové jeskyně — Pravoslavný chrám v Olomouci — Vitráže z Domažlic — Motýlí dům Karlovy Vary — Muzeum Škoda — Vodňany a okolí

       7. 4. 2024 na ČT1

       Toulavá kamera na sociálních sítích

       Napište nám