25 minut

26. únor 2006

Obsah dílu

Zámek v Chanovicích — Hrnčířské muzeum v Lošticích — Kraslice — Muzeum zvonů — Chov terarijních zvířat

Části dílu

01:04
Zámek v Chanovicích
  Ve čtrnáctém století zde stálá dřevěná tvrz, která sloužila jako sídlo rodu Chanovských z Dlouhé vsi. Zakladatel rodu se rozhodl přestavět ji v kamenný hrad s masivním bezpečnostním příkopem. Prý se ho pokusil dobýt i Žižka, ale místo toho tam na kameni vyseděl jen důlek. Proč důlek? A kde se podle pověstí ukrývá pověstný chanovický hradní poklad? V první reportáži z jižních Čech se dozvíte nejen to, řeč bude i o lidových řemeslech.
  05:14
  Hrnčířské muzeum v Lošticích
   Že to v Lošticích u Olomouce nevoní příliš libě, si může myslet každý, kdo ví, že se tady vyrábějí Olomoucké tvarůžky. Víte ale, co jsou to loštické poháry? Podivně a snad i krásně škaredé číše, které tady mají svou tradici od 15. století. Pojďme se tedy podívat do hrnčířského muzea v Mohelnici na ty různé bizarní tvary pohárů s puchýřky na povrchu. Dozvíme se i to, jak tyhle poháry dělali středověcí mistři hrnčíři.
   09:40
   Kraslice
    V prostřední reportáži se vypravíme do západočeských Kraslic. Ty prosluly především výrobou hudebních nástrojů. Dnes je tohle malebné městečko, kam byl v dobách nedávných vstup téměř zakázán, branou zimních sportů. Průvodcem nám bude kraslický kronikář Václav Kotěšovec a dozvíme se nejen to, jak se vlastně do Krušnohoří dostaly první lyže – ke koukání bude i krásná západočeská architektura, třeba v obci tajuplným názvem Bublava.
    13:58
    Muzeum zvonů
     Kdysi zvony odměřovaly čas a sloužily jako zvěstovatelé všeho nového. Dnes slouží k jiným účelům a slyšet jejich zvuk je spíš věc výjimečná. Pracovníci jilemnického muzea se vydali po stopách některých zvonů a Toulavá kamera byla u toho. V předposlední reportáži jsme spolu s nimi zavítali do kostela svatého Mikuláše v Horní Branné a místní zvoník nám ukáže, že dělat tuhle práci je někdy hodně náročné.
     18:21
     Chov terarijních zvířat
      Chcete vidět ropušníka? Potěšit se s trnorepem? Pak se nechte pozvat do Chotíkova u Plzně. Pan Bříza – vášnivý chovatel terarijních zvířat – nám oba krasavce ukáže. Svému koníčku se může věnovat s plnou vervou, pracuje totiž v plzeňské zoologické zahradě, a tak je jasné, že o všechny jeho svěřence je dobře postaráno. A co všechno tihle tvorové dokážou a co třeba jedí? Na všechno vám bude odpovězeno.
      22:31
      Soutěž
       Boskovice byly až do začátku minulého století rozděleny na křesťanskou a židovskou část. Bývalé židovské ghetto v tomto jihomoravském městě patří k nejzachovalejším židovským městům v České republice. Najdeme tu 32 chráněných památek. Dodnes se tu v úzkých uličkách dochovaly typické židovské domy. První Židé sem přišli ve 14. století. Věnovali se obchodu, pohříchu lichvě a vyráběli pálenku. V minulosti vynikali coby obchodníci s husami a zůstala tu po nich i milá tradice - husí slavnosti se vším všudy.
       Přehrát celé video
       Stopáž25 minut
       Další díl
       5. březen 2006

       Toulavá kamera na sociálních sítích

       Napište nám