Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Zámek v Chanovicích

Zámek v ChanovicíchVe čtrnáctém století zde stálá dřevěná tvrz, která sloužila jako sídlo rodu Chanovských z Dlouhé vsi. Zakladatel rodu se rozhodl přestavět ji v kamenný hrad s masivním bezpečnostním příkopem. Prý se ho pokusil dobýt i Žižka, ale místo toho tam na kameni vyseděl jen důlek. Proč důlek? A kde se podle pověstí ukrývá pověstný chanovický hradní poklad? V první reportáži z jižních Čech se dozvíte nejen to, řeč bude i o lidových řemeslech.

MapaZámek v Chanovicích
videoZámek v Chanovicích
...
video video

Zámek v Chanovicích

Hrnčířské muzeum v Lošticích

Hrnčířské muzeum v LošticíchŽe to v Lošticích u Olomouce nevoní příliš libě, si může myslet každý, kdo ví, že se tady vyrábějí Olomoucké tvarůžky. Víte ale, co jsou to loštické poháry? Podivně a snad i krásně škaredé číše, které tady mají svou tradici od 15. století. Pojďme se tedy podívat do hrnčířského muzea v Mohelnici na ty různé bizarní tvary pohárů s puchýřky na povrchu. Dozvíme se i to, jak tyhle poháry dělali středověcí mistři hrnčíři.

MapaHrnčířské muzeum v Lošticích
videoHrnčířské muzeum v Lošticích
...
video video

Hrnčířské muzeum v Lošticích

Kraslice

KrasliceV prostřední reportáži se vypravíme do západočeských Kraslic. Ty prosluly především výrobou hudebních nástrojů. Dnes je tohle malebné městečko, kam byl v dobách nedávných vstup téměř zakázán, branou zimních sportů. Průvodcem nám bude kraslický kronikář Václav Kotěšovec a dozvíme se nejen to, jak se vlastně do Krušnohoří dostaly první lyže – ke koukání bude i krásná západočeská architektura, třeba v obci tajuplným názvem Bublava.

MapaKraslice
videoKraslice
...
video video

Kraslice

Muzeum zvonů

Muzeum zvonůKdysi zvony odměřovaly čas a sloužily jako zvěstovatelé všeho nového. Dnes slouží k jiným účelům a slyšet jejich zvuk je spíš věc výjimečná. Pracovníci jilemnického muzea se vydali po stopách některých zvonů a Toulavá kamera byla u toho. V předposlední reportáži jsme spolu s nimi zavítali do kostela svatého Mikuláše v Horní Branné a místní zvoník nám ukáže, že dělat tuhle práci je někdy hodně náročné.

MapaMuzeum zvonů
videoMuzeum zvonů
...
video video

Muzeum zvonů

Chov terarijních zvířat

Chov terarijních zvířatChcete vidět ropušníka? Potěšit se s trnorepem? Pak se nechte pozvat do Chrtíkova u Plzně. Pan Bříza – vášnivý chovatel terarijních zvířat – nám oba krasavce ukáže. Svému koníčku se může věnovat s plnou vervou, pracuje totiž v plzeňské zoologické zahradě, a tak je jasné, že o všechny jeho svěřence je dobře postaráno. A co všechno tihle tvorové dokážou a co třeba jedí? Na všechno vám bude odpovězeno.

MapaChov terarijních zvířat
videoChov terarijních zvířat
...
video video

Chov terarijních zvířat

Stopáž25 minut
Rok výroby 2006
 ST 4:3