Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Horní Planá

Horní Planá V úvodu se podíváme do jihočeské Horní Plané. Najdeme tu řadu zajímavých památek a od roku 1960 také expozici věnovanou místnímu slavnému rodákovi, spisovateli a básníkovi Adalbertovi Stifterovi. V Rakousku a Německu uznávaný umělec zachycoval ve své tvorbě rodný kraj. Šumavu líčil jako krásný, přesto drsný kraj, jehož obyvatelé neměli příliš na růžích ustláno.

MapaHorní Planá
videoHorní Planá
...
video video

Horní Planá

Restaurování

Restaurování V následující reportáži se podíváme za jednou velmi šikovnou restaurátorkou. Jmenuje se Zuzana Červenková a je jednou z mála držitelek licence ministerstva kultury na restaurování uměleckých řemeslných kulturních památek. Inu, tuhle práci nemůže dělat každý. Díky šikovným rukám paní Zuzany ožívá krása doby dávno minulé.

videoRestaurování
...
video video

Restaurování

Zámek ve Žďáru nad Sázavou

Zámek ve Žďáru nad Sázavou Když se vydáte na Českomoravskou vrchovinu, zastavte se v barokním zámku ve Žďáru nad Sázavou. Zámek je místem mnoha kulturních akcí a je také domovem exponátů z depozitářů Národního muzea. Najdeme tu muzeum knihy a klavíru. Pojďme se na ně podívat.

MapaZámek ve Žďáru nad Sázavou
videoZámek ve Žďáru nad Sázavou
...
video video

Zámek ve Žďáru nad Sázavou

Maryša

Maryša Mladá žena a nemilovaný starší muž. Klasické postavy mnoha románů či divadelních a filmových dramat. Dodáme-li ale ještě kafe od Žida, je jasné, že mluvíme o slavném příběhu bratří Mrštíků Maryša. Podíváme se do Těšan na Moravě, kde se skutečná Maryša narodila. Vzpomínky na ni uchovávají v tamní unikátní kovárně, staré přes 600 let.

MapaMaryša
videoMaryša
...
video video

Maryša

Červený Hrádek

Červený Hrádek Na malém vršku nedaleko Jirkova v severních Čechách stojí malebný zámeček Červený Hrádek. Červený se mu začalo říkat podle barvy zdiva, která mezi zelení stromů zářila do okolí. V průběhu staletí změnila stavba několikrát svou podobu a dnes je fasáda zámku žlutá. Červené zůstalo pouze nádvoří, které v současnosti zdobí dřevěné pohádkové postavy.

MapaČervený Hrádek
videoČervený Hrádek
...
video video

Červený Hrádek

Stopáž25 minut
Rok výroby 2005
 ST 4:3