25 minut

11. září 2005

Obsah dílu

Horní Planá — Restaurování — Zámek ve Žďáru nad Sázavou — Maryša — Červený Hrádek

Části dílu

01:09
Horní Planá
  V úvodu se podíváme do jihočeské Horní Plané. Najdeme tu řadu zajímavých památek a od roku 1960 také expozici věnovanou místnímu slavnému rodákovi, spisovateli a básníkovi Adalbertovi Stifterovi. V Rakousku a Německu uznávaný umělec zachycoval ve své tvorbě rodný kraj. Šumavu líčil jako krásný, přesto drsný kraj, jehož obyvatelé neměli příliš na růžích ustláno.
  05:11
  Restaurování
   V následující reportáži se podíváme za jednou velmi šikovnou restaurátorkou. Jmenuje se Zuzana Červenková a je jednou z mála držitelek licence ministerstva kultury na restaurování uměleckých řemeslných kulturních památek. Inu, tuhle práci nemůže dělat každý. Díky šikovným rukám paní Zuzany ožívá krása doby dávno minulé.
   09:46
   Zámek ve Žďáru nad Sázavou
    Když se vydáte na Českomoravskou vrchovinu, zastavte se v barokním zámku ve Žďáru nad Sázavou. Zámek je místem mnoha kulturních akcí a je také domovem exponátů z depozitářů Národního muzea. Najdeme tu muzeum knihy a klavíru. Pojďme se na ně podívat.
    14:00
    Maryša
     Mladá žena a nemilovaný starší muž. Klasické postavy mnoha románů či divadelních a filmových dramat. Dodáme-li ale ještě kafe od Žida, je jasné, že mluvíme o slavném příběhu bratří Mrštíků Maryša. Podíváme se do Těšan na Moravě, kde se skutečná Maryša narodila. Vzpomínky na ni uchovávají v tamní unikátní kovárně, staré přes 600 let.
     18:24
     Červený Hrádek
      Na malém vršku nedaleko Jirkova v severních Čechách stojí malebný zámeček Červený Hrádek. Červený se mu začalo říkat podle barvy zdiva, která mezi zelení stromů zářila do okolí. V průběhu staletí změnila stavba několikrát svou podobu a dnes je fasáda zámku žlutá. Červené zůstalo pouze nádvoří, které v současnosti zdobí dřevěné pohádkové postavy.
      22:45
      Soutěž
       Schwarzenberský kanál - vodní dílo, díky němuž se desítky let plavilo dřevo z Čech do Rakouska, spojuje povodí Vltavy a Dunaje a u nás je nejdelším kanálem, který kdy sloužil k plavení dřeva. Duchovním otcem a stavitelem v jedné osobě byl knížecí inženýr Josef Rosenauer, jenž s tímto nápadem přišel už v roce 1774. Se stavbou se ale začalo až v roce 1789 a trvala pouhé 4 roky.
       Přehrát celé video
       Stopáž26 minut
       Další díl
       18. září 2005

       Toulavá kamera na sociálních sítích

       Napište nám