Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Březnice

Březnice Zámek jako z pohádky. To je Březnice, cíl naší první cesty. Leží na rozhraní středních a jižních Čech a nejedna pohádka se tu skutečně natáčela. Třeba oblíbená Princezna ze mlejna. Březnice taky kdysi zažila téměř pohádkovou svatbu. Syn rakouského císaře Ferdinanda I. se tady tajně oženil se svou neurozenou a tudíž císařským dvorem nepřijatelnou láskou.

MapaBřeznice
videoBřeznice
...
video video

Březnice

Teplice nad Bečvou

Teplice nad Bečvou Potom se vydáme do lázní. Konkrétně do Teplic nad Bečvou. Tamní léčivá minerální zřídla ale necháme pro tentokrát stranou. Zaměříme se na kouzla, která tahle - na pohled obyčejná minerálka - dokáže. Zdejší lázně se totiž jako jediné u nás mohou pochlubit nejen svými prameny, ale taky rozsáhlým komplexem aragonitových jeskyní. Dva roky byly kvůli rekonstrukci prohlídkové trasy zavěřené a teprve nedávno se jejich brány turistům opět otevřely.

MapaTeplice nad Bečvou
videoTeplice nad Bečvou
...
video video

Teplice nad Bečvou

Zámek Náměšt na Hané

Zámek Náměšt na Hané Na Olomoucku ještě chvíli zůstaneme. Jen se přesuneme o zhruba 55 kilometrů dál do Náměště na Hané. V tamním zámku jsme totiž objevili pozoruhodnou sbírku starobylých vozítek pro malé i velké. Možná budete stejně jako my překvapeni v jakých důmyslných kočárcích se naši pradědové a prababičky vozili. A aby se muži necítili při prohlídce tak trochu ošizeni, zavedeme je do vedlejší expozice biskupských a arcibiskupských kočárů. Přesvědčí se tam, že vozidlo může mít svůj šarm, i když má koně před sebou a ne pod kapotou.

MapaZámek Náměšt na Hané
videoZámek Náměšt na Hané
...
video video

Zámek Náměšt na Hané

Krkonošské muzeum v Jilemnici

Krkonošské muzeum v Jilemnici Krkonošské muzeum v Jilemnici se proměnilo v cukrárnu. A ne jen tak ledajakou, ale pěkně vousatou. Zhruba tři sta let starou. Mezi sladkými lákadly, která vábí mlsouny z okolí, najdete perníky, marcipán, čokoládu i zmrzlinu. K vidění a ochutnání jsou tam ovšem i lahůdky typické právě pro oblast Krkonoš a Podkrkonoší. Zkušení cukráři nám třeba předvedou, jak se vyrábějí pravé, nefalšované hořické trubičky.

MapaKrkonošské muzeum v Jilemnici
videoKrkonošské muzeum v Jilemnici
...
video video

Krkonošské muzeum v Jilemnici

Vranov

Vranov Na zámku jsme začali a taky tam skončíme. V první zóně národního parku Podyjí navštívíme Vranov, považovaný za jeden z nejkrásnějších barokních skvostů střední Evropy. Podle pověsti je ovšem taky místem, kterému se vyhýbá štěstí. Prý je to trest za to, že jeden z majitelů Vranova podvedl svou lásku vílu Feličitu. Pod skálou, na níž se zámek vypíná, najdete dodnes studánku, která nese její jméno.

MapaVranov
videoVranov
...
video video

Vranov

Stopáž25 minut
Rok výroby 2005
 ST 4:3