Toulavá kamera

4. září 2005

26 minut

4. září 2005

Obsah dílu

Březnice — Teplice nad Bečvou — Zámek Náměšť na Hané — Krkonošské muzeum v Jilemnici

Části dílu

01:10
Březnice
  Zámek jako z pohádky. To je Březnice, cíl naší první cesty. Leží na rozhraní středních a jižních Čech a nejedna pohádka se tu skutečně natáčela. Třeba oblíbená Princezna ze mlejna. Březnice taky kdysi zažila téměř pohádkovou svatbu. Syn rakouského císaře Ferdinanda I. se tady tajně oženil se svou neurozenou a tudíž císařským dvorem nepřijatelnou láskou.
  05:27
  Teplice nad Bečvou
   Potom se vydáme do lázní. Konkrétně do Teplic nad Bečvou. Tamní léčivá minerální zřídla ale necháme pro tentokrát stranou. Zaměříme se na kouzla, která tahle - na pohled obyčejná minerálka - dokáže. Zdejší lázně se totiž jako jediné u nás mohou pochlubit nejen svými prameny, ale taky rozsáhlým komplexem aragonitových jeskyní. Dva roky byly kvůli rekonstrukci prohlídkové trasy zavěřené a teprve nedávno se jejich brány turistům opět otevřely.
   09:37
   Zámek Náměšt na Hané
    Na Olomoucku ještě chvíli zůstaneme. Jen se přesuneme o zhruba 55 kilometrů dál do Náměště na Hané. V tamním zámku jsme totiž objevili pozoruhodnou sbírku starobylých vozítek pro malé i velké. Možná budete stejně jako my překvapeni v jakých důmyslných kočárcích se naši pradědové a prababičky vozili. A aby se muži necítili při prohlídce tak trochu ošizeni, zavedeme je do vedlejší expozice biskupských a arcibiskupských kočárů. Přesvědčí se tam, že vozidlo může mít svůj šarm, i když má koně před sebou a ne pod kapotou.
    14:06
    Krkonošské muzeum v Jilemnici
     Krkonošské muzeum v Jilemnici se proměnilo v cukrárnu. A ne jen tak ledajakou, ale pěkně vousatou. Zhruba tři sta let starou. Mezi sladkými lákadly, která vábí mlsouny z okolí, najdete perníky, marcipán, čokoládu i zmrzlinu. K vidění a ochutnání jsou tam ovšem i lahůdky typické právě pro oblast Krkonoš a Podkrkonoší. Zkušení cukráři nám třeba předvedou, jak se vyrábějí pravé, nefalšované hořické trubičky.
     18:38
     Vranov
      Na zámku jsme začali a taky tam skončíme. V první zóně národního parku Podyjí navštívíme Vranov, považovaný za jeden z nejkrásnějších barokních skvostů střední Evropy. Podle pověsti je ovšem taky místem, kterému se vyhýbá štěstí. Prý je to trest za to, že jeden z majitelů Vranova podvedl svou lásku vílu Feličitu. Pod skálou, na níž se zámek vypíná, najdete dodnes studánku, která nese její jméno.
      23:14
      Soutěž
       Dětenice - tak se jmenuje vesnice v Českém ráji, kterou podle pověsti založil kníže Břetislav I. Prý tam našel dva opuštěné chlapce a aby nebyli bez dozoru, nechal s nimi své lidi. Osada se utěšeně rozrůstala. Brzy měla i vlastní trz, na jejímž místě stojí dnes barokní zámek. Největším lákadlem obce je ale nedávno zrekonstruovaný zámecký pivovar, kde se opět vaří pivo podle původní receptury. Údajně jde o tajný recept loupeživého rytíře Artura. Lahodný mok můžete ochutnat v pivovarském muzeu nebo ve stylové středověké krčmě.
       Přehrát celé video
       Stopáž25 minut
       Další díl
       11. září 2005

       Toulavá kamera na sociálních sítích

       Napište nám