Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Hrad Velhartice

Hrad Velhartice Na půli cesty mezi Sušicí a Klatovy stojí hrdý gotický hrad Velhartice. V minulosti se tu vystřídala řada majitelů. Velhartice asi nejvíc proslavil Bušek z Velhartic či Menhart z Hradce, za jehož vlády zde byly ukryty korunovační klenoty. A do chalupy v podhradí zase jezdíval Jan Werich.

MapaHrad Velhartice
videoHrad Velhartice
...
video video

Hrad Velhartice

Národní technické muzeum

Národní technické muzeum Někdo dává přednost přírodě a toulání po kraji, jiný bývá okouzlen architekturou a duchem starých hradů a zámků a někdo je fascinován technikou. A především pro ty, kteří se obdivují technickým kouskům lidského rodu, je určena následující návštěva Národního technického muzea v Praze. Nahlédneme do historie dopravy a pak nakoukneme pod zem do znovuotevřené expozice hornictví.

MapaNárodní technické muzeum
videoNárodní technické muzeum
...
video video

Národní technické muzeum

Peruc

Peruc Nedaleko Loun v blízkosti řeky Ohře leží obec Peruc, místo, ke kterému se váže romantická pověst o setkání knížete Oldřicha a krásné Boženy. Chudá vesnická dívka knížeti natolik učarovala, že ji pojal za svou choť. Jejich láska dala zemi Břetislava a tak knížecí rod měl pokračovatele. Pojďme se teď podívat do míst, kde k onomu osudovému setkání došlo.

MapaPeruc
videoPeruc
...
video video

Peruc

Šumavští skláři

Šumavští skláři Šumavští skláři byli svého času známí doslova po celém světě. Nejstarší písemná zmínka o sklářství na Šumavě pochází z listiny Karla IV. Z července 1359. Dnes na Šumavě žádnou velkou sklárnu nenajdeme, ta poslední byla v Lenoře. Vzpomínky na bohatou sklářskou historii stále přežívají ve zdejším muzeu skla a tradice šumavských sklářů tu také docela nevymřela...

MapaŠumavští skláři
videoŠumavští skláři
...
video video

Šumavští skláři

Líčkov

Líčkov Žatecko je známé hlavně pěstěním chmele, tedy zeleného zlata, které proslavilo tuto oblast po celém světě. Tentokrát se však podíváme za jinou zajímavostí zdejšího kraje. Zasazen mezi chmelnice, asi osm kilometrů Žatce, se na příkrém ostrohu vypíná Líčkov, původně hrad, postupně přestavovaný na zámek.

MapaLíčkov
videoLíčkov
...
video video

Líčkov

Stopáž25 minut
Rok výroby 2005
 ST 4:3