26 minut

10. červenec 2005

Obsah dílu

Blaník — Divadlo na zámku — Středověká móda — Raduň

Části dílu

01:14
Blaník
  V první reportáži půjdeme po stopách blanických rytířů. Ti čekají, až bude českému národu nejhůř, aby mu pak pomohli. V Louňovicích pod Blaníkem vám ukážeme nejprve opravdový poklad i místo, odkud pochází základní kámen pro Národní divadlo. Pak nás čeká opravdový výstup – do výšky 638 metrů – na Velký Blaník. Ten má však svého menšího bratříčka – Blaník Malý – navštívíme oba a podělíme se s vámi i o některé pověsti a snad najdem i místo blanických rytířů.
  05:46
  Divadlo na zámku
   Když se v roce 1833 sjeli na zámek v Mnichovu Hradišti evropští potentáti, aby se domluvili na strategii postupu proti ruským revolučním snahám, rozhodl se jeho tehdejší majitel okázale se zavděčit tak výjimečné návštěvě tím, že nechal zbudovat v tanečním sále velké dřevěné divadlo. Podívejte se spolu s námi, jak obtížně se v něm hrálo, a přijměte naše pozvání i do depozitářů. Uvidíte repliky krásných dobových kostýmů.
   10:00
   Středověká móda
    Móda zajímala lidi odjakživa. Pán nebo kmán – oblíkat se musel. Při našem toulání po zajímavých místech naší republiky jsme zavítali taky do Pasek nad Jizerou. Místní dámy z nedaleké Jilemnice tady připravily zajímavou výstavu – její název prozrazuje všechno: Z truhliček paseckých babiček. Kapižon, kanduše – nevíte, neznáte? Nadšenkyně z Jilemnického spolku paní a dívek nám budou skvělými průvodkyněmi, které nám ukážou, jak vypadala taková vesnická móda, i jak se z ní můžeme inspirovat i dnes – tedy pokud na to máte tu správnou postavu. Prozradí i to, co znamenají některá ta tajemná slova.
    14:37
    Raduň
     Šest kilometrů jihovýchodně od Opavy leží obec Raduň. Z dálky vás přivítá silueta zámecké věže sídla knížecí rodiny Büchlerů. Klasicistní styl zámku ustoupil stylu romantickému a při procházce celým komplexem si necháme vyprávět příběh této stavby, třeba o tom, jak se na zámku ocitl kočárek samotného Napolena, a zavítáme i do oranžérie. Ta se totiž nedá přehlédnout. Její vůně je všudypřítomná. Po znárodnění téměř zanikla, ale díky starostlivé péči je i dnes na co se dívat i zde.
     19:10
     Klokočské a Betlémské skály
      A skončíme tak, jak jsme začínali. Ve výškách. V poslední reportáži vám ukážeme jedno z krásných míst Českého ráje – Klokočské a Betlémské skály. Krásný pohled nejen z vrcholů – jak sami uvidíte, i taková jeskyně Postojná umí zaujmout. A na závěr pak to nejtajuplnější – hrad Roštejn, původně ze 13. století. Dozvíte se i to, jak vznikly některé názvy těchto skalních krás, a co všechno se tady možná odehrálo.
      23:21
      Soutěž
       S hraběnkou Dianou Phipps Šternberkovou se můžete potkat na zámku Častolovice. Sídlo předků jí bylo vráceno v roce 1993. Ovšem ve značně zdevastovaném stavu. Od té doby se mu snaží vrátit zašlý lesk. Obnovila třeba anglický park a pro děti zřídila malou ZOO. Dějiny zámku sahají až do 13. století, kdy na jeho místě stála vodní tvrz. Jeho současná podoba je renesanční.
       Přehrát celé video
       Stopáž25 minut
       Další díl
       17. červenec 2005

       Přehled dílů

        
       Stopáž30 minut

       10. prosinec

       Černá Voda — Novinky v Zoo Plzeň — Muzeum lyžování — Kostel a kostnice Letařovice — Vánoce Ratibořice — Vánoční stromky a ozdoby

       10. 12. 2023 na ČT1
       Stopáž30 minut

       3. prosinec

       Nejdek — Hranická propast — Semlerova rezidence — Mikuláš ve Francově Lhotě — Mechanický betlém — Věstonická nádrž

       3. 12. 2023 na ČT1
       Stopáž29 minut

       26. listopad

       Rýzmburk — Kostel Vítovhov — Puškař — Pancíř — Modelová železnice — Koukolova hora – Kotýz

       26. 11. 2023 na ČT1
       Stopáž29 minut

       19. listopad

       Vrbno pod Pradědem — Elektrárna v osadě Háj — Historická tramvaj v Olomouci — Prášily — Retromuzeum kočárků v Mimoni — Rudolfova štola

       19. 11. 2023 na ČT1
       Stopáž29 minut

       12. listopad

       Těchobuz — Božídarské rašeliniště — Harmonium — Kostnice Brno — Námořní muzeum — Komáří hůrka

       12. 11. 2023 na ČT1
       Stopáž30 minut

       5. listopad

       Kostel sv. Mikuláše — Jeskyně Balcarka — Vyšívání pavím brkem — Krajina břidlice — Kadovský viklan — Dobřany

       5. 11. 2023 na ČT1
       Stopáž29 minut

       29. říjen

       Hrad Seeberg — Jeskyně na Turoldu — Výrobce luků Petr Klíma — Červený kostel v Olomouci — Muzeum Avia — Praděd

       29. 10. 2023 na ČT1
       Stopáž30 minut

       22. říjen

       Zámek Velké Březno — Slezská Harta — Grafitový důl v Českém Krumlově — Sadská — Trusnov — Svatobor

       22. 10. 2023 na ČT1
       Stopáž29 minut

       15. říjen

       Žulová — Zoopark Zájezd — Kvítkův dvůr — Zhůří — Šardice — Nové Město na Moravě

       15. 10. 2023 na ČT1
       Stopáž30 minut

       8. říjen

       Hrad Kost po rekonstrukci — Karlovarské podzemí — Hořečkové louky — Barokní perla Vysočiny — Muzeum českého granátu — Osada Hvězda

       8. 10. 2023 na ČT1

       Toulavá kamera na sociálních sítích

       Napište nám