26 minut

26. červen 2005

Obsah dílu

Hrad Pernštejn — Stavba plavidel — Hora Jedlová — Výroba ručního papíru — Miniatury architektů

Části dílu

01:14
Hrad Pernštejn
  Nedávný požár hradu Pernštejn ohrozil turistický provoz tohoto hradního skvostu na Českomoravské vysočině. Naše dnešní první zastavení začneme právě tady. Oheň sice s hradem udělal své – my vám ale prozradíme něco z jeho zajímavé a dlouhé historie, provedeme vás jeho útrobami a povídat si budeme třeba i tom, jak původní zkomolenina německého názvu Medvědí skála souvisí se zubrem. Stranou našeho zájmu nezůstal ani mocný a vlivný rod Pernštejnů, který nechal v šestnáctém století goticko-renesanční hrad vystavět.
  05:38
  Stavba plavidel
   Silou pětadvaceti koňů budeme poznávat Hradec Králové. Seznámili jsme se tady se dvěma šikovnými všekutily. Oba propadli své vášni, jakémusi lodnímu inženýrství: jeden z nich umí udělat loď, ten druhý pak motor do ní. Vzájemně se doplňují a tak nápad nabídnout návštěvníkům Hradce prohlídku města i z lodi na sebe dlouho nenechal čekat. Dnes už mají plavidla dvě: impozantní Královnu Elišku a jejího menšího bratra parníček Hradec. Romantiku prohlídky, ale i srdce celé lodi – totiž strojovnu – nám tito dva pánové představí i ukážou.
   10:26
   Hora Jedlová
    Z Hradce Králové se pak vydáme do Jiřetína pod Jedlovou. Jedlová je druhá nejvyšší hora Lužických hor. My jsme sem zavítali, protože v tomhle nejsevernějším cípu Lužických hor pod hradem Tolštejn skupina nadšenců zpřístupnila zaniklé těžební štoly, známé už z dob panování Karla IV. Jako každé pořádné podzemí má i to podjedlovojiřetínské své legendy. Nechme si je tedy vyprávět při jeho prohlídce. Zdejší loupežník Jan Karásek tady někde prý zakopal bednu plnou pokladů – my jsme ji nenalezli. Možná vy budete mít větší štěstí.
    15:05
    Výroba ručního papíru
     V Žileticích u Znojma žijí manželé Davidovi. Na tom by nebylo nic tak divného, kdyby... Kdyby tito manželé neuměli snad čarovat. Ovládají totiž výrobu ručního papíru. Pokud namítáte, že tohle přece uměli už staří Egypťané, pak máte pravdu. Ale jen zčásti. A proč jen zčásti – to se dozvíte v naší předposlední reportáži. Jemná ruční práce a kousek výrobního tajemství dala vzniknout tomu, že ingredience pro výrobu ručního papíru najdou manželé Davidovi přímo na zahradě svého domu: vyrábějí papír s květinami, jablíčky, slámou i čajem. Jak to dělají? Něco se dozvíte – něco ale zůstalo ukryto i před objektivem naší kamery.
     19:06
     Miniatury architektů
      V poslední reportáži pak spolu s námi navštívíte Eiffelovku, Pantheon v Aténách, Varšavu a ještě třeba i šikmou pisánskou věž. A přitom zůstaneme věrni tuzemskému formátu pořadu. Vypravili jsme se totiž do takového pidiměstečka. To najdete v areálu Černé louky v Ostravě. Šikovné ruce nadšených "architektů" a "stavařů" tady nechalo vzniknout jakési miniaturní turistické centrum – na jednom místě tak najdete ta nejatraktivnější turistická místa. A že nezůstane jenom u nich – o svých odvážných plánech představit návštěvníkům sedm historických divů světa v minipodobě – nám budou vyprávět právě zakladatelé této ostravské kuriozity i lákadla.
      23:16
      Soutěž
       Krakovec se od jara pyšní zbrusu novým dřevěným mostem. Jeho tvůrci ho vyráběli přesně tak jako staří mistři tesaři ve středověku. Tedy bez použití moderní techniky. Práce jim zabrala skoro pět let. Ještě vám napovíme, že onen hrad byl postaven v 15. století za vlády Václava IV. a kdysi patřil k nejluxusnějším sídlům v zemi. Taky se tu natáčela řada pohádek a filmů. Třeba Ať žijí duchové.
       Přehrát celé video
       Stopáž26 minut
       Další díl
       3. červenec 2005

       Toulavá kamera na sociálních sítích

       Napište nám