26 minut

15. květen 2005

Obsah dílu

Klementinum — Jihlavská zoo — Doupovské hory — Svatá Hora u Příbrami

Části dílu

01:25
Klementinum
  Víte, který historický areál je v naší metropoli po Pražském hradě druhý největší? Pokud vás napadlo Klementinum, hádali jste správně. Barokní komplex na pravém břehu Vltavy se rozkládá na ploše okolo 20 hektarů a v jeho prostorách sídlí Národní knihovna. Spravuje víc než 6 miliónů knih, včetně vzácných starých rukopisů a tisků. Tady taky našel nový domov latinský překlad Dalimilovy kroniky, který knihovna získala na pařížské aukci za víc než 10 miliónů korun. Klementinum si prohlédneme v první reportáži.
  05:58
  Jihlavská zoo
   Pak si prohlédneme jihlavskou ZOO, která letos oslaví své 47. narozeniny. Najdete ji v malebném údolí řeky Jihlávky, v lesoparku Březinovy sady. Říká se jí taky ZOO bez mříží, protože příbytky pro 100 druhů vzácných zvířat byly postaveny výhradně z přírodních materiálů. Dřeva a kamene. Tam kde se bez bariér neobešli, pak použili sklo. Jihlavská zoologická zahrada se specializuje na chov opic a malých šelem a před dvěma roky tady vyrostla i unikátní africká vesnice.
   10:29
   Doupovské hory
    Cílem naší další cesty budou Doupovské hory na Karlovarsku. Podle jedné z pověstí tam žili skřítci. Když se tam ale začali za prací přistěhovávat lidé, rozhodli se svá obydlí opustit. Něco tam po nich ale přece jen zbylo. Zvláštní otvory ve skále. Jmenuje se příznačně Skalka skřítků a leží asi 3 kilometry jihozápadně od obce Kyselka. Dutiny mají v průměru od několika centimetrů do jednoho a půl metru a jejich hloubka dosahuje až 5 metrů.
    14:04
    Svatá Hora u Příbrami
     Jedním z nejznámějších poutních míst u nás je Svatá Hora u Příbrami. Skvost raně barokní architektury byl vybudován v 17. století podle návrhu tehdy slavného vlašského architekta Carla Luraga. Kromě šlechty se na jeho výstavbě a výzdobě podílela i města - Praha, Plzeň, Mníšek či Březnice, a hlavně nesčetné zástupy poutníků, kteří přispěli svými dary. Na Svatou Horu vede přímo z Příbramy 365 schodů a vystoupat po nich až na vrchol rozhodně stojí za to.
     18:46
     Pivovary
      Naše malá země je ve světě považována za pivní velmoc. Hojnou konzumaci tohoto oblíbeného moku ostatně potvrzuje množství pivovarů, které tu máme. Řadu z nich jsme vám už taky v Toulavé kameře ukázali. Především těch malých a nepříliš známých. Dnes vám představím další. Našli jsme ho v Dalešicích u Brna a točil se tu jeden hodně známý film, který tu má dokonce své muzeum. Poznáte jaký?
      23:06
      Soutěž
       Miletín - rodiště Karla Jaromíra Erbena. Dodnes tam stojí dům, v němž se slavný český básník narodil. Teď je v něm jeho muzeum. Městečko ale proslavila i jedna zvláštní marcipánová pochoutka. S její výrobou začala právě rodina Erbenů, a to už v polovině 19. století, na starou tradici pak na počátku devadesátých let navázal jeden z jejich posledních potomků.
       Přehrát celé video
       Stopáž26 minut
       Další díl
       22. květen 2005

       Přehled dílů

        
       Stopáž30 minut

       10. prosinec

       Černá Voda — Novinky v Zoo Plzeň — Muzeum lyžování — Kostel a kostnice Letařovice — Vánoce Ratibořice — Vánoční stromky a ozdoby

       10. 12. 2023 na ČT1
       Stopáž30 minut

       3. prosinec

       Nejdek — Hranická propast — Semlerova rezidence — Mikuláš ve Francově Lhotě — Mechanický betlém — Věstonická nádrž

       3. 12. 2023 na ČT1
       Stopáž29 minut

       26. listopad

       Rýzmburk — Kostel Vítovhov — Puškař — Pancíř — Modelová železnice — Koukolova hora – Kotýz

       26. 11. 2023 na ČT1
       Stopáž29 minut

       19. listopad

       Vrbno pod Pradědem — Elektrárna v osadě Háj — Historická tramvaj v Olomouci — Prášily — Retromuzeum kočárků v Mimoni — Rudolfova štola

       19. 11. 2023 na ČT1
       Stopáž29 minut

       12. listopad

       Těchobuz — Božídarské rašeliniště — Harmonium — Kostnice Brno — Námořní muzeum — Komáří hůrka

       12. 11. 2023 na ČT1
       Stopáž30 minut

       5. listopad

       Kostel sv. Mikuláše — Jeskyně Balcarka — Vyšívání pavím brkem — Krajina břidlice — Kadovský viklan — Dobřany

       5. 11. 2023 na ČT1
       Stopáž29 minut

       29. říjen

       Hrad Seeberg — Jeskyně na Turoldu — Výrobce luků Petr Klíma — Červený kostel v Olomouci — Muzeum Avia — Praděd

       29. 10. 2023 na ČT1
       Stopáž30 minut

       22. říjen

       Zámek Velké Březno — Slezská Harta — Grafitový důl v Českém Krumlově — Sadská — Trusnov — Svatobor

       22. 10. 2023 na ČT1
       Stopáž29 minut

       15. říjen

       Žulová — Zoopark Zájezd — Kvítkův dvůr — Zhůří — Šardice — Nové Město na Moravě

       15. 10. 2023 na ČT1
       Stopáž30 minut

       8. říjen

       Hrad Kost po rekonstrukci — Karlovarské podzemí — Hořečkové louky — Barokní perla Vysočiny — Muzeum českého granátu — Osada Hvězda

       8. 10. 2023 na ČT1

       Toulavá kamera na sociálních sítích

       Napište nám