26 minut

17. dubna 2005

Obsah dílu

Pučínské skály — Jezulátko — Rokycany — Hořovice — Motocykly

Části dílu

01:28
Pučínské skály
  V samém srdci valašského kraje leží Pulčínské skály. Místo, které bylo kdysi obávaným doupětem zbojníků a loupeživých rytířů. Ti odtud sice už dávno odešli, ale dodnes tam po nich zbyla řada pověstí a legend. Většina z nich vypráví o pohádkovém pokladu ukrytém někde ve skalním městě. Ostatně celá tato oblast je takovým přírodním pokladem, proto byla taky v roce 1989 prohlášena národní rezervací.
  05:24
  Jezulátko
   Od středověkých lapků z Valašska se přesuneme do Prahy. A změníme i téma. Řeč bude o pražském Jezulátku, které naši stověžatou matičku proslavilo snad po celém světě. Zejména ve španělsky mluvících zemích je známější než třeba české pivo či Hradčany. Pražskému Jezulátku byla taky připisována zázračná moc. Slepým prý vrátilo zrak, němí začali mluvit a chromí odkládali berle. I dnes do kostela Panny Marie Vítězné v Karmelitské ulici míří každoročně tisíce lidí, aby se u vzácné sošky dítěte pomodlili a požádali ho o pomoc.
   09:45
   Rokycany
    Jedeme dál směrem na západ, konkétně do Rokycan. V tamních vyhlášených masných krámech jsme totiž objevili restaurátorskou dílnu Ladislava Pecha. Opravují tam historický nábytek a taky vyrábějí jeho mistrné repliky. Třeba nedávno dokončili velice náročný kousek - intarzovaný sekretář z období Ludvíka XIV.
    14:11
    Hořovice
     Pak se přesuneme pár kilometrů za Prahu do Hořovic, na prohlídku tamního zámku. Bude ale poněkud neobvyklá. Původní pokoje pro hosty se totiž proměnily v dětské herny plné hraček. Některé z nich jsou staré i 300 let. Zámkem se taky linou chytlavé melodie hracích strojků a záhadné zvuky místních skřítků... Nevěříte, uvidíte.
     18:34
     Motocykly
      Poslední reportáž bude patřit kývačce, pérákovi, pionýrovi a třeba ještě pařezovi. A protože nechceme mluvit v hádankách, prozradíme vám, že jde o motocykly. Najdete je na Konopišti, kde mají své muzeum. Fajnšmekři si určitě přijdou na své. K vidění je tam bezmála 90 strojů. Jsou mezi nimi i skutečné rarity, které nikde jinde nenajdete. Role našeho průvodce se ujal sám zakladatel muzea - Jiří Stibůrek.
      23:19
      Soutěž
       Mladečské jeskyně, které jsou ukryté v útrobách nenápadného kopce Třesín na severní Moravě, jsou mimořádnou archeologickou lokalitou. Ve spletitém labyrintu jejich chodeb totiž před 40 tisíci let hledal úkryt náš prapředek člověk kromaňonský. A zanechal tu po sobě pěknou řádku stop. Podzemní prostory se táhnou ve třech poschodích nad sebou a pyšní se překrásnou krápníkovou výzdobou. Proto si je taky vybírají filmaři z celé Evropy. Točila se tady třeba pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci nebo Princezna Fantagiro.
       Přehrát celé video
       Stopáž26 minut
       Další díl
       24. dubna 2005

       Přehled dílů

       1006 dostupných
       Stopáž30 minut

       7. července

       Zámek Dobříš — Podél Divoké Orlice na kole — Zahradní železnice ve Střížově — Masné krámy v Moravských Budějovicích — Okolo Pernštejna — Hrad Červený Újezd

       7. 7. 2024 na ČT1
       Stopáž30 minut

       30. června

       Benešov nad Ploučnicí — Farmapark Dobřany — Uranový důl Bytíz — Bellarie Český Krumlov — Tupeská keramika — Týnec u Klatov

       30. 6. 2024 na ČT1
       Stopáž30 minut

       23. června

       Zámek Veltrusy — Rakovecké údolí — Košíkář Zeman — Hora Říp — Zoopark Stěžery — Radyně

       23. 6. 2024 na ČT1
       Stopáž30 minut

       16. června

       Lány — Býčí skála — Roprachtice — Číhošť — Botanická zahrada — Vidly

       16. 6. 2024 na ČT1
       Stopáž30 minut

       9. června

       Šumperk — Chlumská hora — Chovatelka kudlanek — Karlův hrádek — Brněnské pověsti — Kunvald

       9. 6. 2024 na ČT1
       Stopáž30 minut

       2. června

       Hrad Houska — Pernštejnské rybníky — Jízdárna Světce — Rytí skla — Semněvice — Arnoldova vila

       2. 6. 2024 na ČT1
       Stopáž30 minut

       26. května

       Terezské údolí — Teplický zámek — Černé řemeslo — Čapkova vila — Procházka podél Otavy — Škvorec

       26. 5. 2024 na ČT1
       Stopáž30 minut

       19. května

       Zámek Humprecht — Lázně Jáchymov — Legiovlak — Arboretum Křtiny — Mlýn Hněvkovice — NS Starý Plzenec

       19. 5. 2024 na ČT1
       Stopáž30 minut

       12. května

       Zámek Loučeň — Lom Amerika — Sklářský ráj ve Velichově — Uhersko a okolí — Výstava Enigma — Žďár nad Sázavou

       12. 5. 2024 na ČT1
       Stopáž29 minut

       5. května

       Klášter Zlatá Koruna — Kaolinový důl v Nevřeni — Fládrování — Večerní prohlídky na Konopišti — Velký svět techniky — Lomnice nad Popelkou

       5. 5. 2024 na ČT1

       Toulavá kamera na sociálních sítích

       Napište nám