Tři a půl roku od historického referenda opouští Velká Británie Evropskou unii a začíná náročné vyjednávání o budoucích vztazích. Co to bude znamenat pro Čechy, kteří v zemi žijí, jak to ovlivní život v Česku a jak se bude do Británie cestovat? Sledujte speciální vysílání z Londýna, Bruselu, dalších evropských metropolí a Prahy – co lze očekávat, jak se změní unie, náš život v ní a co čeká Vekou Británii. V rámci speciálu bude odvysílán dokument londýnské redakce „Cesta k Brexitu“

Obsah dílu

Přehrát vše

V den brexitu nabídne Speciál ČT24 v premiéře reportážní dokument CESTA K BREXITU, který připravila londýnská redakce ČT24. V pátek 31.1.2020 o půlnoci SEČ poprvé odejde členský stát Evropské unie, navíc jaderná velmoc v NATO a stálý člen Rady bezpečnosti OSN. Před referendem v roce 2016 ovšem brexit nikdo nečekal. Nebylo na něj připravené ani samotné Spojeného království. V Británii kvůli tomu nastala největší politická krize od konce 2. světové války, rezignovat museli dva premiéři. Pořad Cesta k brexitu nabídne ve 28 minutách nejdůležitější momenty při vystoupení Británie z EU, které v reportážích zaznamenal zpravodaj ČT v Londýně Bohumil Vostal. Nebude chybět ani bohatý archivní materiál, včetně ukázek z dobových projevů královny Alžběty II., premiéra Winstona Churchilla nebo Margaret Thatcherové ke vztahu Británie a pevninské Evropy.

Vystupují např.:

Tom Karen, designér papamobilu oceněný královnou Alžbětou II.

Richard Wyn Jones, ředitel Wales Governance Centre, Cardiffská univerzita

Tim Martin, stoupenec tvrdého brexitu a vlastník sítě 900 hospod a hotelů

Michelle Jana Chan, spisovatelka a editorka Vanity Fair UK

Chat

politolog, historik, ředitel institutu ELAI a analytik Asociace pro mezinárodní otázky

Lukáš Sedláček a Kryštof Kruliš

Dnes Velká Británie opustí EU. Co to bude znamenat pro Čechy, kteří v zemi žijí, jak to ovlivní život v Česku a jak se bude do Británie cestovat? Sledujte dnešní speciální vysílání s hosty Lukášem Sedláčkem, politologem a historikem, ředitelem institutu ELAI a Kryštofem Krulišem, analytikem Asociace pro mezinárodní otázky.

Stopáž113 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD