Radosti a strasti života víry. Magazín nejen pro věřící. Uvádí A. Parma
Obsah dílu
V ostravském vydání Křesťanského magazínu si připomeneme sedmdesáté narozeniny biskupa ostravsko-opavské diecéze Františka Václava Lobkowicze. V Bílé Vodě na Jesenicku navštívíme naši jedinou výrobnu hostií. V seriálu o novogotické cihlové sakrální architektuře se vypravíme do Hlubčic, kde stojí kostel Narození Panny Marie. Trošku opožděně vás pozveme do Vítkova na vánoční oběd komunity Sant’Egidio určený tamějším romským dětem. A na závěr vám představíme varhanáře Tomasze a Daniela Hlawiczkovy z Ropice u Třince.

70 let otce biskupa Františka Václava Lobkowicze
Biskup ostravsko-opavské diecéze oslavil sedmdesát let. F. V. Lobkowicz se narodil 5. 1. 1948 v Plzni. Na kněze byl vysvěcen v roce 1972 v Praze. Papežem Janem Pavlem II. byl v roce 1990 jmenován titulárním biskupem zaniklého starořímského města „Catabum Castra“ a světícím biskupem pražské arcidiecéze. Biskupské svěcení přijal 7. 4. 1990 v Praze. V květnu 1996 pak byl jmenován prvním diecézním biskupem nově založené ostravsko-opavské diecéze.
Diecéze ostravsko-opavská: Mons. František Václav Lobkowicz OPraem
Církev.cz: Mons. František Václav Lobkowicz OPraem
Církev.cz: Ostravsko-opavský biskup František Lobkowicz slaví sedmdesátiny

Hostie v Bílé Vodě
Bílá Voda je nejsevernější obcí Jesenicka, ležící na úpatí Rychlebských hor. Byla založena ve 13. století a největšího rozkvětu dosáhla v první polovině století osmnáctého, kdy zde byla založena piaristická kolej a gymnázium. V současnosti se zde nachází naše jediná výrobna hostií. Přitom ještě těsně po druhé světové válce se pekly hostie na mnoha místech naší vlasti a některé větší farnosti si vyráběly hostie pro svoji potřebu ještě přednedávnem.
Unita s.r.o. - hostie, lázeňské oplatky

Kostel Narození Panny Marie v Hlubčicích
V pokračování seriálu o novogotické sakrální architektuře navštívíme kostel Narození Panny Marie v Hlubčicích. S největší pravděpodobností byl svatostánek vybudován za vlády českého krále Václava I., ale první písemná zmínka o kostele se objevila v roce 1259, kdy už vládl jeho syn Přemysl Otakar II. Středověká architektura gotického chrámu byla na počátku 20. století přestavěna a rozšířena, ovšem se značným respektem k původní stavbě.

„Vánoční“ oběd komunity Sant’Egidio
Historicky první vánoční oběd komunity Sant’Egidio pro potřebné se uskutečnil o Vánocích 1982 v Římě a tento krásný zvyk se postupně rozšířil do dalších měst a zemí. U nás se ujal poprvé roku 2000 v Praze. Nyní se „vánoční“ obědy (ne vždy se totiž odehrávají přímo o Vánocích) pořádají již na pěti místech: kromě Prahy také v Brně, Olomouci, Jihlavě a ze sympatií k romské komunitě také ve Vítkově. Cílem této akce je zprostředkovat sváteční atmosféru všem, kteří by si to za normálních okolností nemohli dovolit.

Varhanáři Hlawiczkovi
Varhany jsou jistě právem nazývány královským nástrojem. Snad proto, že jejich hlas velebí Boha ze všech nástrojů nejčastěji. O tom, jak varhany vznikají i jak se udržují, vyprávějí bratři Hlawickovi. Tomasz je absolventem Střední umělecké varhanářské školy v Krnově a Daniel vystudoval Střední průmyslovou dřevozpracující školu ve Frýdku-Místku. Společně pak v roce 2011 založili varhanářskou dílnu.