Radosti a strasti života víry. Magazín nejen pro věřící. Uvádí P. Oppeltová
Obsah dílu
V úvodu magazínu se sochaře Otmara Olivy zeptáme se, jak pokračuje jeho práce na liturgické výzdobě trnavské katedrály, představíme nový mezigenerační projekt brněnského centra pro rodinu „Trojlístek“ a v Hradci Králové navštívíme husitský sbor, v jehož prostorách vzniká moderní zvonohra. Dále se s autorem knihy „Příběhy židovských familiantů“ vydáme do staré židovské čtvrti v Třebíči, seznámíme vás s oceněnými pečovatelkami Diakonie Českobratrské církve evangelické a navštívíme varhanářskou dílnu ve Vsetíně. Na závěr nás čeká fejeton Vlastimila Fürsta. Pořadem provází Petra Oppeltová.
Otmar Oliva a trnavská katedrála
Připravila: Michaela Fišer Rozbrojová
Jsou to dva roky, kdy Josef Kvasnička natočil pro Křesťanský magazín reportáž o tom, jak na Velehradě vzniká pod rukama sochaře Otmara Olivy nová liturgická výzdoba pro trnavskou katedrálu. Úpravu Olivovi zadal tehdejší arcibiskup Róbert Bezák. Když byl ale vloni v červnu z funkce odvolán, nebyl její další osud vůbec jasný a Oliva stál před rozhodnutím, jestli v práci pokračovat nebo ne.
Trojlístek
Připravila: Lenka Pospíšilová
Centrum pro rodinu v Brně nabízí od května minulého roku nový mezigenerační projekt, kterým se jeho pracovníci nechali inspirovat v sousedním Rakousku. Jmenuje se Trojlístek a spojuje seniory a mladé rodiny.
Nová zvonohra v Hradci Králové
Připravil: Bedřich Jetelina
Kostel Církve československé husitské v Hradci Králové byl postaven podle návrhu architekta Josefa Gočára a nese jméno významného husitského kněze Ambrože. Místní sbor se v jeho prostorách rozhodl vybudovat zvonohru, která bude umožňovat interpretovat i náročné hudební skladby.
Kniha Příběhy židovských familiantů
Připravila: Michaela Fišer Rozbrojová
Dnes už je jasné, že křesťanství by bez svých židovských kořenů nemohlo nikdy existovat, proto chceme tuto tematiku občas zařadit i do Křesťanského magazínu. Vydejme se tedy v dalším příspěvku do staré židovské čtvrti v Třebíči. Když se tu před lety pustil Rudolf Fišer do pátrání po historii židovských domů v bývalém ghettu, narazil i na zajímavé příběhy jejich obyvatel. Ty nejpoutavější osudy zpracoval ve své nové knize – Příběhy židovských familiantů.
Varhanářská dílna ve Vsetíně
Připravil: Bedřich Jetelina
V našem seriálu Varhany jsou jako lidé jsme už viděli varhany farního kostela i varhany katedrální. V dnešním díle si sice také představíme jeden typ varhan - takzvaný pozitiv, ale společně s varhaníkem Lukášem Petřvalským se především seznámíme s prací varhanáře.
Pečovatelky roku 2012
Připravila: Michaela Bothová
Péče o staré nebo nemocné lidi není vždy jednoduchá. Obzvlášť pak ti, kteří mají potíže s pamětí nebo třeba nemohou chodit, vyžadují speciální přístup. My vám teď představíme dvě ženy, které se právě o takové lidi starají a za svoji práci získaly ocenění Pečovatelka roku 2012.
Revoluce nebo modlitba?
Fejeton Vlastimila Fürsta
Připravil: Bedřich Jetelina
Právě čtu knihu Na úsvitu dějin. Ellen Whiteová v ní popsala dějiny světa od jeho stvoření až po dobu krále Davida. V kapitole o Josefu Egyptském popisuje, jak se měl mladý Josef stát správcem Egypta. Poznamená, že i jemu hrozilo nebezpečí, že ho sláva zaslepí. Pak přidává větu, která mne zaujala: Bouře nechá bez škody nízkou květinu v údolí, kdežto statný strom na vrcholu hory vyvrátí.“
V poslední době mnoho lidí věří, že politickou situaci v naší zemi vyřeší nová revoluce – nový Vítězný únor. Jenomže dějiny nás učí, že revoluce ještě nikdy nic dobrého nepřinesla a také nikdy nic nevyřešila. I my, křesťané, rádi nadáváme na ty nahoře.“ Zapomínáme, že za stav, který u nás je, můžeme svým způsobem i my. Zapomněli jsme na radu, kterou nám dává Bůh prostřednictvím apoštola Pavla. Ten napsal: Na prvním místě žádám, aby se konaly prosby, modlitby, přímluvy, díkůvzdání za všechny lidi, za vládce a za všechny, kteří mají v rukou moc, abychom mohli žít tichým a klidným životem v opravdové zbožnosti a vážnosti…“ (1. Tim. 2,2)
Modlitba má daleko větší sílu než revoluce. Bůh totiž může změnit i srdce člověka. Josef, kterému říkáme Egyptský“, byl malý, otcem rozmazlený fracek. Bůh z něho udělal schopného a poctivého státníka. Proč by stejný zázrak nemohl udělat i dnes? Naše země nepotřebuje jen schopné a poctivé politiky. Potřebuje i lidi, kteří se za své politiky budou modlit. Aby je bouře nevyvrátila, jako ten strom na vrcholu hory.