Zajímavosti a aktuality ze světa náboženství. Připravili M. Otřísal a A. Lazarov

Obsah dílu

Přehrát vše

V šestém Křesťanském magazínu z Prahy letošního roku se nejdříve ohlédneme za velikonocemi a to především za jejich vizuální stránkou stále populárnějších pašijových her a pochodů. Navštívíme tři různá provedení příběhu, který změnil světové dějiny. A stejným způsobem uvedli v život výstavu vysočinského génia, básníka a výtvarníka, Bohuslava Reynka. Švandovo divadlo na Smíchově se stalo útočištěm uměleckých seminářů, které pro tvořivé děti připravil nadační fond Modrá rybka. Známý fotograf Robert Vano jim nejen radil, ale poskytl do aukce i fotografii, jejíž prodej podpořil školu, založenou v Indii českým salesiánem, Janem Medem. Pohřeb Aleny Hynkové, dokumentaristky a spolupracovnice pražské redakce náboženského vysílání, přivedl do kostela sv.Jiljí stovky filmových tvůrců a církevních přátel této pozoruhodné osobnosti. Pozveme na připravovanou Noc kostelů a ve zprávách z domova navštívíme dvě křesťanské pomáhající organizace a půjdeme kousek cesty s účastníky pochodu proti antisemitismu. Nakonec si pánové Vacek a Vávra budou povídat s organizátorkou kolokvia o dialogu v církvi, Veronikou Francovou.

Pašijní příběh v kostele i na ulici

Klikněte pro větší obrázek Málokterý týden tak změnil běh světa, jako ten jeruzalémský před dvěma tisíci lety. Ač je dnes doma především v křesťanských kostelech, tlačí se znovu mimo jiné i tam, kde se kdysi odehrál – do ulic.

V příspěvku účinkují: Dominik Duka, Václav Lautner, Alexandr Flek, Kristýna Hejlková, Jakub Gottwald, Dušan Hejbal, Monika Mádlová

Arcibiskupství pražské: 13. 4. 2014 Hořické pašije v katedrále
ČRo: Velikonoční tradici zahájí o Květné neděli pašije ve svatovítské katedrále
Christnet.cz: Na Velký pátek se opět uskuteční happening Ukřižování v Praze
Starokatolická farnost Praha

Reynek redivivus

Klikněte pro větší obrázek Málokterý Pražan mohl nevědět, že se chystá velká výstava grafik velkého mistra duchovních miniatur a muže básnického slova, Bohuslava Reynka. Otevření bylo velkolepé, nechyběl ani pašijový průvod.

V příspěvku účinkují: Dominik Duka, Veronika Reynková

Národní galerie v Praze: Reynek – genius, na kterého jsme měli zapomenout
Bohuslav Reynek na Wikipedii

Ve Švandově divadle řádila Modrá rybka

Klikněte pro větší obrázek Stejnojmenný nadační fond nabídl mladým tvůrcům od dětí až po dospívající možnost potkat se s profesionály v oboru herectví, psaní, filmu i fotografie. A společně s nimi pak výtěžek akce putoval do indické školy, založené českým salesiánem, Janem Medem.

V příspěvku účinkují: Lucie Lišková, Robert Vano

Praha 5 TV: To je hlína
Jan Med
Nadační fond Modrá rybka

Alena Hynková došla domů

Klikněte pro větší obrázek Jen opravdu výjimeční lidé mají pohřby, kde nad smutkem vítězí úsměv a naděje. Dokumentaristka a tvůrkyně mnoha náboženských pořadů takový měla a skrze vzpomínky kněží a kolegů ještě jednou dodávala sílu žijícím.

V příspěvku účinkují: Zbygniew Czendlik, Taťana Fischerová, Alena Hynková

Alena Hynková na Wikipedii
iDNES.cz: Zemřela dokumentaristka Alena Hynková, spjatá se studiem Febio
Alena Hynková na ČSFD

I letos se otevřou kostely pro všechny zvědavé

Klikněte pro větší obrázek Pater Miloš Szabo, klíčová postava projektu Noc kostelů, zve všechny zájemce o velice úspěšnou a populární akci.

V příspěvku účinkují: Miloš Szabo

Noc kostelů 2014

SOS centrum dostalo nový kabát

Klikněte pro větší obrázek Středisko křesťanské pomoci Diakonie prošlo rozsáhlou rekonstrukcí. Oslavit to přišli všichni přátelé a kolegové.

V příspěvku účinkují: Petr Haška, Helena Šašková

SOS centrum Diakonie ČCE

Siriri má osm let a spoustu kamarádů

Klikněte pro větší obrázek Organizace, která pomáhá zkoušené Středoafrické republice, slavila narozeniny i s otcem Aureliem, italským misionářem a svým spolupracovníkem.

V příspěvku účinkují: Aurelio Gazzera, Ludmila Böhmová

Siriri
Siriri na Wikipedii
Bozoum v přímém přenosu

Prahou se pochodovalo proti antisemitismu

Klikněte pro větší obrázek Tradiční pochod letos přivítal i netradiční účastníky z Německa.

V příspěvku účinkují: Toman Brod, Karel Sedláček

Kulturou proti antisemitismu

V+V na návštěvě u Veroniky Francové

Klikněte pro větší obrázek Pánové Vacek a Vávra si pozvali k rozhovoru krásnou ženu, která se ujala nelehkého úkolu rozproudit dialog v církvi. Psycholožka Veronika Francová, organizátorka olomouckého kolokvia katolických laiků, ví mnohé a nebojí se o tom mluvit.

V příspěvku účinkují: Veronika Francová, Václav Vacek, David Vávra

Stopáž26 minut
Rok výroby 2014
 P ST