Zajímavosti a aktuality ze světa náboženství. Připravili M. Otřísal a A. Lazarov

Obsah dílu

Přehrát vše

Patnáctý Křesťanský magazín z Prahy začínáme po roce opět s Rolničkou. Jakmile toto diakonické zařízení ze Soběslavi přiveze do Prahy své klienty a jejich dílo, vypukne tlačenice dárců a sponzorů. Paralelně s křesťanskými Vánocemi probíhá židovský svátek světel, Chanuka. Představíme vám dvě z mnoha tváří tohoto radostného svátku. Svůj pohled na naši současnost a prorokovaný konec světa připojí herec a publicista Achab Haidler. Advent je obvykle naplněný nejen duchovním očekáváním, ale též bilancováním toho, co se podařilo na poli služby potřebným lidem. Na Novoměstské radnici se vyhlašovala Pečovatelka roku, Skotští templáři zas nabídli adventní dárek seniorům a jejich vnoučatům. Charita se spojila s lidmi, kterým leží na srdci vzdělání dětí v Kambodži, a Paulínky představily svou novou knihu vzpomínek Wandy Połtawské „A bojím se snů“. V Plzni se zapalovaly svíčky za zemřelé děti a pánové Vacek a Vávra si popovídají o stavu světa kolem magického data 21. prosince s novinářem a spisovatelem Martinem Komárkem.

Rolnička dorazila do Prahy

Klikněte pro větší obrázek Soběslavská Diakonie má nápady a spoustu přátel. Mezi nimi především Jaroslava Duška, s nímž není těžké naplnit sál divadla Kampa sponzory a nevšední radostí.

Vystupující: Karel Novák, Kateřina Bláhová, Marika Procházková

Rolnička v Soběslavi
Jaroslav Dušek na Wikipedii

Sdílená radost chanuky

Klikněte pro větší obrázek I v nejvyšších kruzích diplomacie a církví je třeba společně slavit. Na pozvání velvyslance státu Izrael se za zpěvu tradiční písně zapalovaly svíce na chanukovém svícnu.

Vystupující: Jaakov Levy, Norman L. Eisen

Chanuka
Federace židovských obcí v ČR

Hospodin (snad) miluje i rocknroll

Klikněte pro větší obrázek Tak si řekli v židovské komunitě Bejt Simcha a pozvali do pražského klubu Roxy své členy a přátele k netradiční oslavě tradičního svátku.

Osobnosti: Michal Spevák

Bejt Simcha

I pečovatelé mají své dny

Klikněte pro větší obrázek Novoměstská radnice je už tradičním místem, kde Diakonie a Asociace poskytovatelů sociálních služeb společně oceňují ty nejlepší z těch, co v různých zařízeních krom svého odbornosti dávají i kus srdce potřebným. Nechybí ani První dáma a Chorea Bohemica.

Osobnosti: David Šourek, Libuše Roytová

Pečovatelka roku
Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR

Tak to vidím já

Nejen o konci světa s Achabem Haidlerem.

Klikněte pro větší obrázek Kdož ví, zda ustaranost a strach před koncem světa nejsou jen útěkem před mnohem podstatnější otázkou, jak je to s námi samotnými. Nelehké téma nastolil herec a publicista Achab Haidler.

Vystupující: Achab Haidler

Blog Jaroslava Achaba Haidlera
Jaroslav Achab Haidler na Wikipedii

Skotští templáři potěšili seniory

Klikněte pro větší obrázek Právě na tuto věkovou skupinu se soustředil nově etablovaný řád, v jehož náplni práce je především služba potřebným. O první adventní neděli tak rozkvetlo Křižovnické náměstí u Karlova mostu stánky a kulturním programem.

Vystupující: Petr Michael Vojtíšek kníže von Hahn

Mysterium templářského řádu
Řád templářů

V Plzni vzpomínali na zemřelé děti

Klikněte pro větší obrázek Světový den památky zemřelých dětí se připomínal na několika místech republiky. Pražský Křesťanský magazín vycestoval do plzeňského KVK centra, které provozuje zdejší adventistická církev.

Vystupující: Milena Harmáčková, Karel Šimr

Christnet.cz: Plzeň: Světový den památky zesnulých dětí připomenou zapálené svíce i koncert
Dlouhá cesta

Děti patří do školy

Klikněte pro větší obrázek Právě tak se jmenuje projekt na pomoc kambodžským dětem při jejich cestě ke vzdělání. Spojily se v něm organizace, kterým tento problém leží na srdci s Charitou v ČR.

Vystupující: Jitka Kozubková

Děti patří do školy
Charita ČR

Paulínky pozvaly ke vzpomínkám, které varují

Klikněte pro větší obrázek Misijní řád, nesoucí jméno velkého teologa a misionáře apoštola Pavla, je znám svou mediální a vydavatelskou činností. Do předvánočního času připravil vydání knihy velké přítelkyně Jana Pavla II., Vandy Poltawské, ve které popsala svou osobní zkušenost s nacistickými pokusy na ženách.

Vystupující: Andrea Hýblová, Marek Orko Vácha

Paulínky
Vanda Poltawská na Víra.cz

V + V na návštěvě u Martina Komárka

Jak přežít konec světa a presidentskou volbu

Klikněte pro větší obrázek Pánové Vacek a Vávra prověří stav naděje na přežití známého novináře a publicisty, Martina Komárka. Co by udělal on a člověk obecně, kdyby opravdu věřil zvěstem o konci světa?

Vystupující: Václav Vacek, David Vávra, Martin Komárek

Martin Komárek na Wikipedii
Blog Martina Komárka

Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 P ZJ ST