Radosti a strasti života víry. Magazín nejen pro věřící. Uvádí P. Oppeltová
Obsah dílu
V úvodu magazínu navštívíme anglickou bohoslužbu v Brně u Jezuitů, seznámíme vás s historií a současností brněnského kostela svaté Maří Magdalény a představíme církev Element z Hradce Králové. Uvedeme první díl nového miniseriálu o varhanách s názvem „Varhany jsou jako lidé“ a o sakrální architektuře si popovídáme s Markem Štěpánem. Na závěr nás čeká fejeton Hany Pinknerové „Na začátku dějin vesmíru“. Pořadem provází Petra Oppeltová.
Bohoslužby pro cizince v Brně
Připravil: Bedřich Jetelina
Navštívit cizojazyčné bohoslužby v našem hlavním městě není už nic tak neobvyklého. V Brně tuto službu pro křesťany katolického vyznání přicházející z ciziny zatím nabízí pouze farnost u Jezuitů.
Kostel sv. Maří Magdalény v Brně
Připravila: Michaela Fišer Rozbrojová
Už sto let můžete v kostele svaté Maří Magdalény v Brně navštívit celodenní výstavu eucharistie. Tato tradice vznikla za působení kongregace eucharistiánů a udržela se i navzdory oběma světovým válkám a komunistickému režimu.
Církev Element Hradec Králové
Připravila: Lenka Pospíšilová
Devět let funguje v Hradci Králové církev Element. Svým vyznáním se její členové hlásí k Apoštolské církvi. Natáčeli jsme s nimi na jejich pravidelném nedělním setkání.
Varhany jsou jako lidé – 1. díl
Připravil: Bedřich Jetelina
Varhany jsou jako lidé je název seriálu, v kterém se budeme věnovat nejrozšířenějšímu hudebnímu nástroji v našich kostelích. S varhaníkem královské kapituly na Karlštejně Lukášem Petřvalským vám představíme například typické varhany farního kostela, katedrální varhany nebo navštívíme varhanářskou dílnu.
Architekt Marek Štěpán
Připravila: Michaela Fišer Rozbrojová
Chrám svatého Ducha v Ostravě-Zábřehu, areál pro mši papeže Benedikta XVI. v Brně nebo kostel svatého Ducha v Šumné. Jméno, které tyto tři stavby spojuje? Architekt Marek Štěpán, za kterým jsme se vypravili do jeho brněnského ateliéru.
Na začátku dějin vesmíru
Fejeton Hany Pinknerové
Připravila: Lenka Pospíšilová
Na začátku dějin vesmíru, jak o tom referuje bible, bylo vyřčeno slovo, to slovo bylo Bůh. Ať už začíná cokoli, vždycky je na začátku nějaké slovo. Možná, že zdar díla je na tomto prvním slovu závislý. Kdoví, jak by vesmír dnes existoval, kdyby na jeho začátku bylo vyřčeno jiné slovo. Třeba: Kobliha“. Nebo Tygr“.
První slovo každého projektu, každé práce nebo každé akce může ovlivnit, jak to celé nakonec proběhne. Buď si řekneme: No nazdar, to nezvládnu.“ Ach jo, to zas bude práce!“ nebo Co když to nedopadne?“ Nebo můžeme odstartovat vyhlášením jiného typu: S Boží pomocí.“ Udělám to, jak nejlíp dovedu.“ Pokusím se to zvládnout.“
Záleží na tom, jaké slovo si vložíme do úst na začátku nového kalendářního roku. Ovlivníme jím průběh roku, zdar našeho usilování i úspěch našeho díla. Požehnáním času, který se rozprostírá před námi, vepíšeme kladné znaménko před všechno, do čeho se pustíme.
Kdo vidí předem všude problémy a potíže, také se s nimi jistě setká. Kdo chce vidět všechno v jasných barvách a očekává úspěch, také se ho pravděpodobně dočká.
Navrhuju dobře uvážit, s jakým slovem na rtech začnete tento nový rok. Já osobně se rozhoduju bez ohledu na všechny negativní ekonomické prognózy, bez zřetele k nerůžovým politickým a společenským vyhlídkám nejen naší země, ale rovnou celé Evropy, a i celého světa, bez hlediska k pravděpodobným událostem ve vlastní rodině (protože obě babičky dospěly do věku, kdy každý rok může být jejich posledním), tak tedy proti všem předpokladům zdravého rozumu se rozhoduju začít nový rok vyhlášením: Nový rok bude krásný! Zvládnu to s pomocí Boží.“