55 minut

23. dubna

Obsah dílu

Debata o nové bankovní dani — Budoucnost daně z mimořádných zisků — Čistý zisk bank v Česku — Schůzka lídrů vládních stran — Britská pomoc Ukrajině — Evakuace na Ukrajině — Dovoz zemědělské produkce z Ukrajiny do EU — Mrazy v Česku vrcholí — Nový šéf Vojenského zpravodajství — Podezření na špionáž pro Čínu — Britské vyhošťování nelegálních migrantů — Nákup potravin v online obchodu — Zásilkový výdej léků na předpis — Přípravy na MFF Karlovy Vary — Čísla politických subjektů pro volby do EP — Soud s Janem Cimickým — Právo spotřebitele na opravu — Napadený web České noviny — Hazardní chování na kolejích — Otevření památníku holokaustu Romů a Sintů — Podoba památníku v Letech — Osudy z koncentračního tábora v Letech — Pohnutá historie místa — Propalestinské demonstrace v USA — Zadržení gangu v Oděse — Nový ředitel SÚKL — Peníze na celoplošné sociální služby — Soud za akci Asanace — Proslavil ho Miloš Jakeš, teď z něj budou byty — Testování nových padáků — Obovené spojení se sondou Voyager 1 — Trpké oslavy svátku Pesach — Pátrání po Pavlu Zítkovi — Test uzávěry na přehradě Fláje — Statečné psí srdce — Academia film festival v Olomouci

Části dílu

00:40
Debata o nové bankovní dani
  Vládní hnutí STAN chce v koalici otevřít debatu o speciální sektorové dani pro banky. Předseda Vít Rakušan to spojuje s vyhodnocením odvodu z mimořádných zisků.
  01:24
  Budoucnost daně z mimořádných zisků
   Ministr financí by daň z neočekávaných zisků od příštího roku zrušil - což se nelíbí především KDU-ČSL, jisté výhrady mají taky Piráti.
   04:37
   Čistý zisk bank v Česku
    Vloni zisky bank a spořitelen překonaly nový rekord. Zhruba padesát finančních domů dohromady vydělalo po zdanění přes 104 miliard korun.
    05:25
    Schůzka lídrů vládních stran
     Živý vstup redaktora Jakuba Pacnera.
     07:19
     Britská pomoc Ukrajině
      Živý vstup zpravodaje Andrease Papadopulose.
      09:48
      Evakuace na Ukrajině
       Nařídili nám, že musíme odjet. Přesuneme se zase dál. Tentokrát do Charkova. Z rodného domu vyhnala válka tuto rodinu už podruhé.
       12:02
       Dovoz zemědělské produkce z Ukrajiny do EU
        Ukrajina bude moci volně dovážet zemědělské produkty do Evropské unie nejmíň do června 2025 - podpořil to Evropský parlament. Režim ale nově obsahuje limity u citlivých komodit: drůbeže, vajec, medu nebo cukru. Při jejich překročení Brusel znovu zavede cla.
        12:24
        Mrazy v Česku vrcholí
         Zima v Česku pokračuje. Na krušnohorské Rolavě ráno teplota klesla k téměř -16 stupňům. Kritickou noc mají za sebou hlavně sadaři a zemědělci. Mráz na mnoha místech zničil velkou část úrody.
         14:31
         Nový šéf Vojenského zpravodajství
          Novým ředitelem Vojenského zpravodajství by mohl být Petr Bartovský. Poslancům branného výboru ho dnes představila ministryně Jana Černochová. Pokud kandidáta odsouhlasí vláda, nahradí ve funkci Jana Berouna.
          15:45
          Podezření na špionáž pro Čínu
           Německé úřady zadržely asistenta německého europoslance Maximiliana Kraha z pravicově populistické strany Alternativa pro Německo (AfD). 43letého Ťien Gua vyšetřovatelé obviňují ze špionáže pro čínské tajné služby.
           17:42
           Britské vyhošťování nelegálních migrantů
            Britští poslanci v noci schválili kontroverzní zákon, který vládě umožní vyhošťovat nelegální migranty do africké Rwandy. Letadla na jejich transport jsou podle premiéra přepravená.
            18:20
            Nákup potravin v online obchodu
             Čím dál víc tuzemských domácností si potraviny objednává přes internet. Tržby za online nákupy rostou dvakrát rychleji než útraty v kamenných obchodech.
             20:24
             Zásilkový výdej léků na předpis
              86 procent lidí by podle průzkumu Národní asociace pacientských organizací ocenilo zásilkový výdej léků na předpis. Tři čtvrtiny dotázaných by pak jejich doručení domů využívali. Tři pětiny respondentů už teď přes internet objednávají volně prodejné léky.
              21:05
              Přípravy na MFF Karlovy Vary
               Další trofej pro herce Ivana Trojana. Získá ji na letošním Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech.
               23:56
               Čísla politických subjektů pro volby do EP
                Státní volební komise vylosovala čísla, se kterými se budou politická uskupení v červnu ucházet o hlasy ve volbách do Evropského parlamentu.
                24:24
                Soud s Janem Cimickým
                 Soud začal vyslýchat poškozené ženy v případu psychiatra Jana Cimického, který čelí obžalobě z několika znásilnění a desítek případů vydírání. Hlavní líčení je kvůli ochraně obětí neveřejné.
                 27:09
                 Právo spotřebitele na opravu
                  Evropský parlament dal zelenou takzvanému právu spotřebitele na opravu. Směrnice vyjasňuje povinnost výrobců opravovat zboží i po uplynutí zákonné záruční lhůty za adekvátní cenu a v přiměřeném čase.
                  27:34
                  Napadený web České noviny
                   Hackeři napadli zpravodajský web České noviny tiskové agentury ČTK – na stránky umístili smyšlený text o tom, že BIS zabránila pokusu o atentát na nově zvoleného slovenského prezidenta Petra Pelligriniho.
                   27:59
                   Hazardní chování na kolejích
                    Kamery na železničních přejezdech. Instalují je na ně správci dráhy, aby zabránili řidičům projíždět pod závorami na červenou. Pokuty už díky nim rozdávají třeba na Třinecku. Mnohdy ale riskují i chodci.
                    30:06
                    Otevření památníku holokaustu Romů a Sintů
                     Před více než 80 lety, byl v Letech u Písku koncentrační tábor pro Romy. Komunistický režim tady potom postavil velkokapacitní vepřín. Teprve v roce 1995 se začalo mluvit o vybudování důstojného pietního místa.
                     31:05
                     Podoba památníku v Letech
                      Areál zabírá přes 100 tisíc metrů čtverečních - tady venku je Stezka paměti. A v návštěvnickém centru lidé najdou stálou výstavu, mapující historii tohoto místa.
                      33:05
                      Osudy z koncentračního tábora v Letech
                       Koncentračním táborem tady od srpna 1942 do května 1943 prošlo přes 13set Romů. Více než tři stovky zemřely, dalších skoro 500 bylo deportováno do vyhlazovacího tábora v Osvětimi.
                       34:57
                       Pohnutá historie místa
                        Výstavba památníku trvala asi dva roky - a stála 102 miliony korun. Předcházelo jí ale čtvrtstoletí politických debat, sporů a taky protestů. Peníze na odkoupení a zbourání vepřína se podařilo najít teprve před šesti lety.
                        37:18
                        Propalestinské demonstrace v USA
                         Desítky propalestinských aktivistů zadrželi v noci policisti v kampusech několika amerických vysokých škol. Kvůli sílícím protestům a obavám o bezpečnost studentů rektoráty omezují výuku.
                         39:48
                         Zadržení gangu v Oděse
                          V Oděse zadrželi členy mezinárodního gangu podvodníků. Založil ho muž pocházející z Dnipra a zapojil do něj 2 krajany a 6 Čechů. Vydávali se za zaměstnance banky a po telefonu lákali z lidí v tuzemsku peníze.
                          40:07
                          Nový ředitel SÚKL
                           Tomáš Boráň nově povede Státní ústav pro kontrolu léčiv. Funkce se ujme v květnu. Ministr zdravotnictví od něj čeká aktivitu při řešení výpadků medikamentů a lepší spolupráci se zástupci lékáren. Jmenovaný v ústavu působí od roku 2009.
                           40:32
                           Peníze na celoplošné sociální služby
                            Sociální služby působící ve více krajích se obávají, že kvůli nedostatku peněz budou muset omezit provoz. Typicky jde o krizové linky nebo různé formy poradenství, které dotuje stát.
                            42:51
                            Soud za akci Asanace
                             Bývalý náčelník komunistické kontrarozvědky Karel Vykypěl znovu před soudem. Podle obžaloby spolu s dvěma dalšími příslušníky StB donutili k emigraci manžele Hyblerovy, signatáře Charty 77.
                             43:59
                             Proslavil ho Miloš Jakeš, teď z něj budou byty
                              Konec legendárního kulturního domu v Červeném Hrádku. Z místa, které před pětatřiceti lety proslavil projev tehdejšího generálního tajemníka UVKSČ Miloše Jakeše.
                              46:10
                              Testování nových padáků
                               Tři nové padáky vyvíjené pro armádu testují pracovníci Vojenského technického ústavu. Na letišti Sázená u Prahy prověřovali třeba nový materiál nebo pevnost lana, které musí unést až šedesátikilový batoh s vybavením výsadkáře.
                               46:55
                               Obovené spojení se sondou Voyager 1
                                NASA obnovila spojení s nejvzdálenějším přístrojem ve vesmíru. Sonda Voyager 1 začala po pěti měsících znovu komunikovat. Pro vědce je to velký úspěch, o kontakt se pokoušeli od listopadu.
                                47:21
                                Trpké oslavy svátku Pesach
                                 Začaly židovské svátky Pesach. V Izraeli letos s nádechem smutku okolo osudu rukojmích, zadržovaných islamisty v Gaze. Připomínají je pietní akce, happeningy i emotivní demonstrace.
                                 49:29
                                 Pátrání po Pavlu Zítkovi
                                  Policie vyhlásila pátrání po Pavlu Zítkovi - 58-letém aktivistovi, který je známý nerespektováním českého státu a obdivem k Rusku. V pátek nepřišel k chomutovskému soudu.
                                  49:52
                                  Test uzávěry na přehradě Fláje
                                   Hydrologové z Povodí Ohře otestovali opravené regulační uzávěry na přehradě Fláje v Krušných horách. Jediná pilířová přehrada v Česku vypouštěla až šest kubíků vody za sekundu.
                                   50:30
                                   Statečné psí srdce
                                    Statečné psí srdce - je jedno, jestli ho má vlčák nebo čivava. Šest psů, kteří člověku zachránili život nebo mu pomohli v nouzi, ocenili v Kaiserštejnském paláci v Praze.
                                    52:43
                                    Academia film festival v Olomouci
                                     Paměť jako hlavní téma festivalu populárně vědeckých filmů AFO, který začal v Olomouci. 59. ročník má na programu celkem 190 projekcí.
                                     Přehrát celé video
                                     Stopáž54 minut
                                     Další díl
                                     24. dubna

                                     Přehled dílů

                                     Stopáž55 minut

                                     29. května

                                     Headlines — Stávka zaměstnanců soudů — Stávka zaměstnanců soudů — Průměrný plat zaměstnanců soudů — Vývoj bojů v Pásmu Gazy — Prezident Pavel v Ammánu — Převozy nelegálních migrantů — Příspěvky na péči — Brno má vlastní stavební pravidla — Foltýn bude vládním koordinátorem strategické komunikace — Problémy s nelegální migrací v Polsku — KLDR vyslala do Jižní Koreje balony s odpadky — Divadelní představení Forman — Ministři NATO v Praze — Důchodová reforma ve Sněmovně — Vlci na Vysočině zaútočili na stádo ovcí — Ocenění českých hokejistů — Na Islandu opět vybuchla sopka — Pacientů s roztroušenou sklerózou přibývá — Povinný sběr textilu — Třídění odpadu — Většina textilu končí na skládce — Nový projekt nemocnice v Českých Budějovicích — Křetínský může převzít britskou poštu — Parlamentní volby v JAR — Soud s Trumpem spěje ke konci — Větší ochrana obětí domácího násilí — V mostecké nemocnici hořela trafostanice — Agrovoltaika v Litomyšli — Nová bezpečnostní opatření na Slovensku — Dopady sesuvu půdy na Papui Nové Guineji — Přípravy na 80. výročí vylodění a bitvy o Normandii — Případ bývalých příslušníků StB — Útlum těžby na lomu ČSA — Pekelný závod v Chrudimi — Počítačová hra Vivat Slovakia — Včelí úly na radniční věži v Ostravě

                                     29. 5. 2024 na ČT1
                                     Stopáž55 minut

                                     29. května

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     29. 5. 2024 na ČT24
                                     Stopáž55 minut

                                     28. května

                                     Platy soudců — ÚS o snížení platů soudců — Základní platy soudců — Jednání o pomoci Ukrajině — Evropští lídři v Praze — Reforma penzí — Poslanci o důchodové reformě — Další údery v Rafahu — Vyšetřování útoku v Rafahu — Opera Libuše na Pražském jaru — Kauza exsoudce Sováka — Studie k černému kašli — Disciplinární řízení vůči Okamurovi — Bouře v USA mají 23 obětí — Stavba tunelu na dálnici D3 — Housle Pavla Šporcla — Zájem o rekvalifikace roste — Konzumace alkoholu v Česku — Kuřáci v Česku — Češi pijí méně piva — Vězení za zapálení squatu — Silné bouřky na severovýchodě Čech — Napětí v Gruzii — Soud zamítl Zemanovu žalobu — Dotace na fotovoltaiku — Problémy dětí s rodiči ve vězení — Hosté a program festivalu Karlovy Vary — Trump je první trestně stíhaný exprezident USA — Slova papeže o homosexuálech — Řidiči MHD si nesmějí pouštět hudbu — Zlatá tretra v Ostravě — Vydrám se na Šumavě daří

                                     28. 5. 2024 na ČT1
                                     Stopáž49 minut

                                     28. května

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     28. 5. 2024 na ČT24
                                     Stopáž55 minut

                                     27. května

                                     Oslavy hokejového zlata — Oslavy na Staroměstském náměstí — Čeští hokejisté jsou mistři světa — Oslavy titulu z hokejového šampionátu — Podpora dostupného bydlení — Údery v Rafahu — Ukrajinci zasáhli Rusům radar — Poslední rozloučení s Vlastimilem Harapesem — Dezinformační aktivity z Ruska a Číny — Nové protiruské sankce — Sesuvy půdy na Papui-Nové Guineji — Nákaza černým kašlem — Výročí operace Anthropoid — Zájem o zájezdy do Chorvatska — Krajské, senátní a obecní volby — Soud přerušil případ požáru v Českém Švýcarsku — Čeští hokejisté jsou mistři světa — Atmosféra na šampionátu — Prezident pogratuloval hokejistům — Oslavy hokejových mistrů — Celková sledovanost — Finále mistrovství světa na obrazovkách — Stávka justičního personálu — Emmanuel Macron v Drážďanech — Dominik Feri nastoupil do vězení — Summit představitelů Jižní Koreje, Číny a Japonska — Čeští studenti obsadili ve finále European Money Quiz druhé místo — Demolice mostu v Semilech — Čeští vojáci cvičí v Litvě — Vrcholí festival Divadelní svět v Brně — Cena Olgy Havlové — Palírnám končí sezóna — Čapí hnízda v ohrožení

                                     27. 5. 2024 na ČT1
                                     Stopáž55 minut

                                     27. května

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     27. 5. 2024 na ČT24
                                     Stopáž49 minut

                                     26. května

                                     Změny u věku odchodu do důchodu — Zvyšování důchodového věku — Hospodaření systému důchodového pojištění — Ruský útok na hobbymarket v Charkově — Útok z Pásma Gazy na Tel Aviv — Zápas českých hokejistů o zlato — Existenční potíže malých obchodů — Tragický sesuv půdy v Papui-Nové Guineji — Francouzský prezident v Německu — Miliardy pro školství — Dražba nalezeného díla Jana Zrzavého — Změny u zdravotních prohlídek strojvedoucích — Silné bouřky v Česku — Návrat ukradených listin Univerzity Karlovy — Požár STK v Jilemnici — Aleje u silnic bezpečnější pro řidiče — Hokejový zápas o zlato — Finále pohledem hráčů i fanoušků — Úspěchy české hokejové reprezentace — Medaile pro letošní turnaj — Sledovanost hokejových přenosů ČT — Podpora fanoušků na náměstích — Náklady na uspořádání šampionátu — Útraty hokejových fanoušků — Úlovky rybářů pro vlastní spotřebu — Dražší povolenky pro rybáře na Orlíku — Průzkum vraku na dně Karibského moře — Školní obědy pro děti z rodin v nouzi — Obnovena jednodenní chirurgie v Sušici — Záchrana podvyživených psů — Závěr festivalu v Cannes — Romský festival Khamoro

                                     26. 5. 2024 na ČT1
                                     Stopáž49 minut

                                     26. května

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     26. 5. 2024 na ČT24
                                     Stopáž49 minut

                                     25. května

                                     Pomoc lidem v bytové nouzi — Podpora bydlení — Ztráta bydlení — Ruský útok na hobbymarket v Charkově — Práce ukrajinských hasičů — Česko zasáhly silné bouřky — Češký tým ve finále hokejového MS — Finále MS v hokeji — Předvolební kampaň ve Velké Británii — Zdravotní stav premiéra Fica — Ovoce na šťávy a marmelády — Velký městský okruh v Brně — Dílo Franze Kafky na festivalu Svět knihy — Posuzování příspěvků na péči — Nehoda autobusu v Rakousku — 30 let od odsouzení Ludvíka Zifčáka — Trest za nacistickou vlajku — Holubi likvidují úrodu — Placení daně z nemovitosti — Platba daně z nemovitosti — Zvýšení daní z nemovitosti — Elektronizace zdravotnictví — Sesev půdy na Papui-Nové Guineji — Vpomínka na politické vězně v Jáchymově — Opatření proti přemíře turistů v Barceloně — Den starokladrubského koně — Pravidla pro používání umělé inteligence — 150 let obce baráčnické — Prohlídky soukromých hradů a zámků — Festival elektrických aut

                                     25. 5. 2024 na ČT1
                                     Stopáž49 minut

                                     25. května

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     25. 5. 2024 na ČT24

                                     Události na sociálních sítích

                                     Napište nám