55 minut

10. dubna

Obsah dílu

Vývoj inflace v březnu — Zboží skoro nezdražuje, služby ano — Míra inflace spotřebitelský cen — Odhad vývoje inflace — Reforma migrační politiky v Evropské unii — Útoky na Ukrajině — Jednání o osudu hutí Liberty — Debata o reformě penzí — Zásahy proti týrání zvířat — Verdikt v kauze výroků vůči SPD — Eskalace napětí mezí Izraelem a Íránem — Vyšetřování ve společnosti Boeing — Koprodukční snímek o českém podvodníkovi — Nová definice znásilnění — Spotřeba tepla v r. 2023 — Policejní kontroly na železnici — Vraky v ulicích českých měst — Dříve probuzená příroda — Předpověď počasí na další dny — Ochrana zahrádek proti mrazíkům — Obvinění v souvislosti s policejní razií na libereckém magistrátu — Poslanecké ne lex ČEZ — Záplavy v Rusku — Vztahy Číny a Tchajwanu — Sněmovna o hromadných žalobách — Nový hasičský člun na jezeře Medard — Stavba mostu nad Orlickou přehradou — Ochrana Romů proti diskriminaci — Pátrání po pohřešované s parukou — Pohled do vesmíru opraveným dalekohledem — Kontroly České obchodní inspekce — Novela vodního zákona — Dětský ombudsman — Klon ikonického stromu — Nalaďte se v metru

Části dílu

00:39
Vývoj inflace v březnu
  Zdražování si březnu udrželo dvouprocentní tempo. Stejnou hodnotu jako v únoru - a míru inflace, o jakou usiluje Česká národní banka. Za poslední rok vzrostly ceny bydlení, dopravy, v restauracích nebo hotelech.
  01:32
  Zboží skoro nezdražuje, služby ano
   Rizikem zůstává podstatný rozdíl mezi dvěma hlavními položkami. Ceny zboří v průměru nerostou skoro vůbec.
   03:47
   Míra inflace spotřebitelský cen
    A co se čeká dál? Podle dnes zveřejněné prognózy ministerstva financí se už prudké zdražování nevrátí. Letos i příští rok se má průměrná míra inflace pohybovat mezi dvěma a třemi procenty.
    04:36
    Odhad vývoje inflace
     Hostem Událostí je Jakub Matějů, náměstek ředitele sekce měnové České národní banky
     06:32
     Reforma migrační politiky v Evropské unii
      Průlom v azylové a migrační politice. Evropský parlament schválil reformu společných pravidel.
      09:17
      Útoky na Ukrajině
       Rusové na Ukrajině raketovým a dronovým útokem znovu cílili na energetickou infrastrukturu - okupanti zasáhli závody u Oděsy a Mykolajivu.
       09:43
       Jednání o osudu hutí Liberty
        Majitel ostravské huti Liberty jednal na ministerstvu financí se zástupci vlády. Schůzka byla podle ministrů neuspokojivá. Firma podle nich neudělala nic, aby situaci vyřešila.
        12:36
        Debata o reformě penzí
         Další jednání o důchodové reformě - prezident se na Hradě sešel se zástupci odborů. Podle nich je nutné řešit nejen snižování výdajů, ale taky růst příjmů.
         13:34
         Zásahy proti týrání zvířat
          Přibývá případů týrání zvířat. Loni jich policisté šetřili 180 - o zhruba padesát víc než o rok dříve. Špatné podmínky často odhalí během kontrol inspektoři státní veterinární zprávy.
          16:13
          Verdikt v kauze výroků vůči SPD
           Stát se má podle rozsudku omluvit opoziční SPD. Důvodem je zpráva ministerstva vnitra z roku 2020, která označila hnutí za xenofobně zaměřenou populistickou skupinu a přisoudila mu dominantní úlohu při projevování předsudečné nenávisti.
           16:42
           Eskalace napětí mezí Izraelem a Íránem
            Izrael odpověděl na přímou výhrůžku nejvyššího íránského vůdce. Pokud Teherán ze svého území ve slíbené odvetě za ztrátu sedmi vysokých důstojníků Revolučních gard zaútočí na Izrael, Jeruzalém udeří přímo proti Íránu.
            19:07
            Vyšetřování ve společnosti Boeing
             Americká Federální letecká správa prověřuje tvrzení bývalého zaměstnance Boeingu, že firma ignorovala otázky bezpečnosti i výstupní kvality u letounů typu 787 a 777.
             19:31
             Koprodukční snímek o českém podvodníkovi
              Skutečný příběh Čecha, který prodal Eiffelovu věž, a to hned dvakrát. Připravuje se film o Viktoru Lustigovi a jednom z nejneuvěřitelnějších podvodů začátku minulého století.
              22:15
              Nová definice znásilnění
               "Ne znamená ne". Sněmovna schválila změnu definice znásilnění. Rozhodující už nebude jen fyzický nátlak nebo hrozba, ale jakkoliv projevený nesouhlas.
               24:50
               Spotřeba tepla v r. 2023
                Čeští odběratelé loni spotřebovali nejméně tepla za posledních 7 let. Celkem dodávky z centrálního zásobování zůstaly pod osm a šedesáti petajouly.
                25:12
                Policejní kontroly na železnici
                 Zvýšený dohled na české železnicí – v rámci týdenní celoevropské bezpečnostní akce kontrolují stovky policistů cestující, vlaky i nádraží.
                 25:35
                 Vraky v ulicích českých měst
                  Z pražských ulic nechává magistrát odtáhnout přes deset tisíc aut ročně. Často jim chybí technická kontrola nebo jsou to vraky a překáží ostatním v parkování.
                  27:55
                  Dříve probuzená příroda
                   Krátké ochlazení o víkendu znovu vystřídají letní hodnoty. Po rekordním březnu byly nadprůměrně vysoko i na začátku dubna.
                   30:24
                   Předpověď počasí na další dny
                    Živý vstup meteoroložky Aleny Zárybnické.
                    32:48
                    Ochrana zahrádek proti mrazíkům
                     Už jsme naznačili - teplé počasí akcelerovalo zahrádkáře. Mnohde už mají zeleninu v půdě. Tam, kde hrozí chlad, měli by záhony i květy na stromech chránit.
                     35:10
                     Obvinění v souvislosti s policejní razií na libereckém magistrátu
                      Celkem sedm lidí dnes policie obvinila v korupční kauze na liberecké radnici. Týká se zadávání veřejných zakázek na opravy silnic a podezření z přijímání úplatků. Ve městě včera zasahovali detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu.
                      36:08
                      Poslanecké ne lex ČEZ
                       Poslanecká sněmovna odmítla takzvaný lex ČEZ. Vládní novelu o přeměnách obchodních společností sice poslanci schválili, kritizovanou pasáž ale vyškrtli.
                       38:47
                       Záplavy v Rusku
                        Záplavy v Rusku se dál šíří - třetí nejdelší evropská řeka Ural se vylila z břehů a donutila k evakuaci přes sto tisíc lidí. Zaplavena je i část zhruba půl milionového města Orenburg, kde své domovy muselo opustit přes sedm a půl tisíce obyvatel.
                        39:08
                        Vztahy Číny a Tchajwanu
                         Peking upevňuje kontakty s tchajwanskou opozicí. Už podruhé během roku vítá bývalého prezidenta Ma ze strany Kuomintang, která prohrála volby. Zvoleného prezidenta z Demokratické pokrokové strany naopak kritizuje a obviňuje ze separatismu.
                         41:31
                         Sněmovna o hromadných žalobách
                          Poslanci schválili možnost podávat hromadné žaloby. Spotřebitelům a drobným podnikatelům má umožnit společně a zdarma vymáhat škodu.
                          41:49
                          Nový hasičský člun na jezeře Medard
                           Záchranný člun pro jezero Medard v západních Čechcách. Za milion korun ho museli koupit tamní hasiči. Přestože koupání je tu zatím zakázané, na jezero už vyrážejí desítky návštěvníků – rybáři, plavci nebo jachtaři.
                           43:36
                           Stavba mostu nad Orlickou přehradou
                            Jedinečný pohled dovnitř mostního oblouku nad vodní nádrží Orlík. Stavbaři ho dokončili po roce práce a letmé betonáže. Výjimečná stavba nahradí železniční most z konce 19. století, který je kulturní památkou.
                            44:22
                            Ochrana Romů proti diskriminaci
                             Devalvace romské kultury, projevy nenávisti k této menšině: nejen to obsahuje definice anticikanismu, kterou schválila vláda. Vychází přitom ze stejných principů jako u antisemitismu.
                             46:41
                             Pátrání po pohřešované s parukou
                              Desítky policistů od rána prohledávaly oblast u Jetřichova na Broumovsku. Pátraly po stopě, která je může dovést ke dva půl roku pohřešované Veronice Baníkové.
                              47:01
                              Pohled do vesmíru opraveným dalekohledem
                               Do hlavní kopule Štefánikovy hvězdárny na pražském Petříně se po dvouleté kompletní renovaci vrátil největší dalekohled. Je přezdívaný Koenig a slouží hlavně ke sledování planet a Měsíce.
                               48:50
                               Kontroly České obchodní inspekce
                                Skoro každá druhá kontrola České obchodní inspekce odhalí nějaké pochybení. Vloni jich úřad celkem provedl přes 20 tisíc.
                                49:11
                                Novela vodního zákona
                                 Sněmovna zopakovala druhé čtení novely vodního zákona. Reaguje hlavně na otravu Bečvy a má zpřesnit postupy při zvládání havárií.
                                 50:57
                                 Dětský ombudsman
                                  Vláda dnes schválila taky zřízení dětského ombudsmana. Svou agendu bude vykonávat nezávisle na veřejném ochránci práv.
                                  51:08
                                  Klon ikonického stromu
                                   Strom poblíž Hadriánova valu ve Spojeném království býval díky své fotogeničnosti velkou turistickou atrakcí. Když ho koncem minulého roku někdo úmyslně pokácel, Britové mluvili téměř o národní tragédii.
                                   53:03
                                   Nalaďte se v metru
                                    Speciální koncert ve vestibulech vybraných stanic připomíná 50. výročí uvedení podzemní dráhy do provozu.
                                    Přehrát celé video
                                    Stopáž54 minut
                                    Další díl
                                    11. dubna

                                    Přehled dílů

                                    Stopáž50 minut

                                    19. května

                                    Headlines — Investice do dopravy — Zapojení soukromého sektoru — Nové úseky dálnic — Pátrání po vrtulníků s prezidentem Íránu — Jednání vlády s odbory — Potíže se sociálními dávkami — Situace na Slovensku — Jednání koaličních a opozičních stran — Tryzna v Terezíně — Sochy na budově Máj v Praze — Volební model — Nové normy pro jezy na řekách — Hokejové mistrovství světa v Ostravě — Jízda králů — 35 let od propuštění V. Havla z vězení — Nový film s Jiřinou Bohdalovou — Ukázka z filmu Svatá — Filmy Jiřiny Bohdalové — Jednání o sektorové dani — Postup Izraele v Pásmu Gazy — Nehoda na Dunaji — Demolice staré haly na nádraží Brno Královo Pole — Nová sezona letních kin — Ruské útoky na Charkov — Následky prudkých lijáků v Německu a Francii — Výstraha před silnými bouřkami — Otevření zámku Vartenberk — Poslední jízda salónního vozu Ferdinanda d'Este — Nová pomoc pacientům s Parkinsonovou nemocí

                                    19. 5. 2024 na ČT1
                                    Stopáž50 minut

                                    19. května

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    19. 5. 2024 na ČT24
                                    Stopáž50 minut

                                    18. května

                                    Víc pravomocí pro praktiky a pediatry — Všeobecný lékař a předpis léků — Počty vybraných specialistů v Česku — Strůjce atentátu na premiéra Fica ve vazbě — Rozsah poranění Roberta Fica — Zasedání slovenské vlády — Anonymní výhrůžky politikům — Volby do Evropského parlamentu — Biomasa místo uhlí — Zápas českého týmu na hokejovém MS — Vetování sporného zákona — Útoky Izraele v Pásmu Gazy — Případy vysoce infekčních spalniček — Návykové látky v dobách totality — Válka na Ukrajině — Festival Hrabalovo Kersko — Nové dílo Davida Černého — Aplikace na podporu pohybu dětí — Propady reálných výdělků — Vývoj průměrné mzdy v r. 2023 — Odměny pro zaměstnance — Transparentnost odměňování — Zadržení aktivisté — Napětí v Nové Kaledonii — Setkávání novodobých válečných veteránů — Zájem řidičů o elektromobily — Závody powerboatů — Obvinění kvůli pokácení slavného javoru — Rusko a banky — Sbírka proti rakovině — Festival Mahler - Jihlava — Nové varhany pro kostel Svatého Ducha

                                    18. 5. 2024 na ČT1
                                    Stopáž50 minut

                                    18. května

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    18. 5. 2024 na ČT24
                                    Stopáž54 minut

                                    17. května

                                    Zdravotní stav slovenského premiéra — Situace na Slovensku — Péče o zraněného premiéra Fica — Vyšetřování útoku na premiéra — Bezpečnostní opatření na Slovensku — Zemědělci odsouvají protest — Přesuny v rozpočtu — Požadavky ministrů na změny v rozpočtu — Hospodaření státu — Odročení soudu s podezřelým ze žhářství — Komplikace při stavbě dálnice D49 — Vývoj bojů na Ukrajině — Památník pro skauty — Festival Open House — Soudní řízení v Haagu — Situace v Gaze — Modernizace přečerpávací elektrárny Štěchovice — Hlubší vrty kvůli nedostatku vody — Předpověď počasí na další dny — Papírových účtenek ubývá — Počet účtenek — K čemu jsou účtenky — Putin na návštěvě Číny — Silná bouře v Houstonu — Nedostatek pěstounů — Inflace v EU — Úklid na sjezdovkách ve Špindlerově Mlýně — Zámek Štiřín na prodej — Experiment s regulací marihuany v Nizozemsku — Zkoumání obrazu Mony Lisy — Rozšíření dálnice mezi Prahou a Berounem — Mapování podzemních krytů v Třeboni — Muzejní noc — Soutěž terénních pracovníků

                                    17. 5. 2024 na ČT1
                                    Stopáž54 minut

                                    17. května

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    17. 5. 2024 na ČT24
                                    Stopáž54 minut

                                    16. května

                                    Fico je dál ve vážném stavu — Lékaři premiéra operovali pět hodin — Kdo zastoupí slovenského předsedu vlády — Vyšetřování střelby a obvinění podezřelého — Otázky kolem postupu ochranné služby premiéra — Vyšetřování na místě útoku — Zdravotní péče o premiéra Fica — Postupy ochranné služby — Odboráři zrušili demonstraci — Jmenování ministra pro vědu, výzkum a inovace — Profil nového ministra Marka Ženíška — Priority nového ministra pro vědu — Vyšetřování okolností výbuchů ve Vrběticích — Obvinění padělatele vstupenek na hookejové mistrovství — Soud s podezřelým ze žhářství v Českém Švýcarsku — Národní park dva roky po požáru — Ochrana před lesními požáry — Putin na návštěvě Číny — Německý poslanec Bystroň přišel o imunitu — Investice do české energetiky — Oprava Barrandovského mostu se protáhne — Situace v Nové Kaledonii — Boje na Ukrajině — Zaměstnanci Kovosvitu podávají výpovědi — Vyšetřování kvůli splašenému koni v Pardubicích — Nález středověkých denárů — Požár v Kladně — Pomoc ohroženým dětem — Předvolební debata k evropským volbám — Barokní koncert na hladině Vltavy

                                    16. 5. 2024 na ČT1
                                    Stopáž54 minut

                                    16. května

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    16. 5. 2024 na ČT24
                                    Stopáž55 minut

                                    15. května

                                    Atentát na slovenského premiéra — Roberta Fica postřelili v Handlové — Co se stalo na náměstí v Handlové — Atentát na slovenského premiéra Roberta Fica — Zasedání slovenské vlády v Handlové — Kde je Handlová — Policejní vyšetřování na náměstí v Handlové — Podezřelého policie zadržela na místě — Reakce od slovenských politiků — Reakce na atentát na Roberta Fica — Útok odsoudili politici z ČR — Reakce na střelbu ze zahraničí — Ruská ofenziva severně od Charkova — Trh s hypotékami — Zemřel Vlastimil Harapes — Výsledky přijímacích zkoušek na SŠ — Úspěšnost uchazečů — Problémy s přijámacími zkouškami — Výsledky přijímacích zkoušek — Pátrání po uprchlém vězni ve Francii — Prodej poštovní budovy v Jindřišské ulici — Soud v kauze kupčení s byty v Brně — Protesty v Gruzii — Bronzový úspěch českých parahokejistů — Zadržování vody v krajině — Problémy astmatiků — Návrh na růst koncesionářských poplatků — Nábor vojáků do armády — Prahou prošlo Svatojánské procesí — Stav slovenského premiéra Roberta Fica

                                    15. 5. 2024 na ČT1
                                    Stopáž55 minut

                                    15. května

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    15. 5. 2024 na ČT24

                                    Události na sociálních sítích

                                    Napište nám