54 minut

26. února

Obsah dílu

Jak podpořit výkon ekonomiky — Tripartita o zaměstnanosti a penzích — Opatření podle Národní ekonomické rady vlády — Summit o efektivnější pomoci Ukrajině v Paříži — Stažení ukrajinských vojáků z Lastočkyně — Změna cen dálničních známek — Tři Češi zemřeli v Kyrgyzstánu pod lavinou — Protesty evropských zemědělců — Protest zemědělců proti unijní politice — Výměna průkazů pojištěnců VZP — Stavba mostu přes Bečvu — Vyšetřování výbuchů na plynovodech Nord Stream — Klec bláznů ve Švandově divadle — Proces se soudcem Ivanem Elischerem — Odkládané investice českých zbrojařů — NKÚ: Chemické vojsko bez potřebného vybavení — Ocenění za pomoc napadenému chlapci — Rekordně teplý únor — Trend nižší spotřeby plynu — Spotřeba zemního plynu — Volná cesta Švédska do NATO — Rezignace palestinské vlády — Případy černého kašle v Česku — HHC na seznamu zakázaných látek — Další odložený nástup zaměstnanců hutí Liberty Ostrava — Kauza nemocničních zakázek — Japonský modul na Měsíci — Létající úředníci — Neplatné referendum v Jáchymově — Teplý únor a klíšťata — Austrálie a kybernetické hrozby — Rostoucí zájem o leteckou přepravu zboží — Jihočeské ocenění zrestaurovaných varhan

Části dílu

00:39
Jak podpořit výkon ekonomiky
  Jak pomoct české ekonomice k vyššímu výkonu. Zástupci vlády, firem a odborů právě debatují o sedm a třiceti návrzích národní ekonomické rady. Jsou mezi nimi třeba i snadnější výpovědi.
  01:20
  Tripartita o zaměstnanosti a penzích
   Tripartita se dnes zabývá i důchodovou reformou nebo pravidly pro dřívější penze u náročných profesí.
   04:27
   Opatření podle Národní ekonomické rady vlády
    Národní ekonomická rada vlády navrhla celkem 37 opatření pro dlouhodobý a udržitelný vyšší růst ekonomiky. Zpravidla jde o změny, které příliš nezasáhnou veřejné rozpočty.
    05:40
    Summit o efektivnější pomoci Ukrajině v Paříži
     20 prezidentů a premiérů se v Paříži účastní summitu o efektivnější pomoci Ukrajině. Francouzská hlava státu - hostitel setkání - chce Moskvě ukázat, že žádná únava z války v Evropě nepanuje.
     08:27
     Stažení ukrajinských vojáků z Lastočkyně
      Ukrajinská armáda stáhla své jednotky z vesnice Lastočkyne na východě země. Vojáci podle armádního mluvčího ustoupili na novou obrannou linii, aby zabránili dalšímu ruskému postupu na západ.
      08:48
      Změna cen dálničních známek
       Už v pátek se mění ceny elektronických dálničních známek. Ta roční bude od března za 2 tisíce místo současných 15 stovek. Měsíční a 10denní naopak zlevní.
       11:37
       Tři Češi zemřeli v Kyrgyzstánu pod lavinou
        3 Češi zahynuli při sesuvu laviny v horách na hranicích Kyrgyzstánu a Kazachstánu - potvrdilo ministerstvo zahraničí. Diplomati v Astaně jsou v kontaktu s místními úřady a cestovní kanceláří.
        12:03
        Protesty evropských zemědělců
         Brusel znovu ochromily protesty farmářů. Zemědělci v unijní metropoli zablokovali traktory hlavní silniční tahy, zapalovali balíky slámy a hromady pneumatik.
         12:37
         Protest zemědělců proti unijní politice
          Živý vstup zpravodaje Petra Obrovského.
          14:30
          Výměna průkazů pojištěnců VZP
           Polovinu klientů největší zdravotní pojišťovny letos čeká výměna průkazů. Desetiletá platnost končí téměř třem milionům lidí. Nové průkazy jim začnou chodit postupně od dubna; není třeba o ně žádat.
           15:53
           Stavba mostu přes Bečvu
            Jeden z hlavních momentů dostavby dálnice D1 u Přerova. Dělníci usadili poslední z velkých nosníků mostu přes Bečvu. Bude součástí zhruba kilometr dlouhé estakády.
            17:43
            Vyšetřování výbuchů na plynovodech Nord Stream
             Dánsko ukončilo vyšetřování výbuchů na plynovodech Nord Stream. Tamní policie uvedla, že nemá dostatek důkazů pro zahájení trestního stíhání. Ke stejnému závěru dospělo před třemi týdny i Švédsko.
             18:04
             Klec bláznů ve Švandově divadle
              V příběhu o svérázném boji se společenskými konvencemi hrají životní partnery Tomáš Petřík s Filipem Rajmontem. V režii Daniela Hrbka.
              20:31
              Proces se soudcem Ivanem Elischerem
               Až do konce roku 2025 soud naplánoval proces s Ivanem Elischerem. Obžalovaný je z toho, že coby soudce za úplatky ovlivňoval rozhodování v drogových kauzách. Vinu odmítá. Stíhání trvá šest let.
               21:27
               Odkládané investice českých zbrojařů
                Znemožnění plateb nebo neochota bank poskytnout úvěr - problémy, které řeší české zbrojařské firmy. Podle ministryně obrany tyto překážky nevymizely ani po ruské invazi na Ukrajinu.
                24:15
                NKÚ: Chemické vojsko bez potřebného vybavení
                 Ministerstvo obrany podle Nejvyššího kontrolního úřadu nezajistilo potřebné vybavení pro chemické vojsko. Šetření ukázalo, že tato armádní složka už není schopná komplexně podporovat bojové jednotky.
                 25:26
                 Ocenění za pomoc napadenému chlapci
                  Ocenění pro mladíka za pomoc napadenému chlapci v Ostravě. Šestnáctiletý Jan Baloun reagoval v polovině ledna okamžitě. Na rozdíl od netečných kolemjdoucích. Jednoho z útočníků, kteří chtěli od dvanáctiletého školáka peníze, zpacifikoval, druhého zahnal.
                  25:49
                  Rekordně teplý únor
                   Neobvyklé teplo pokračuje. Nejvíc dnes naměřili na Ostravsku a na Karvinsku – teplota přesáhla i patnáct stupňů. Znát je to hlavně v přírodě.
                   28:01
                   Trend nižší spotřeby plynu
                    Úspory energií v Česku pokračují. Loňská spotřeba zemního plynu byla nejnižší od roku 1992. Meziročně klesla o víc než desetinu.
                    30:58
                    Spotřeba zemního plynu
                     Celková spotřeba zemního plynu dosáhla loni 6,76 miliard metrů krychlových, což je v meziročním srovnání propad o zmíněnou zhruba desetinu.
                     34:22
                     Volná cesta Švédska do NATO
                      Švédsko má volný přístup do Severoatlantické aliance - maďarští poslanci jako poslední dali souhlas s jeho členstvím. Stockholm na to čekal rok a půl - i kvůli vzájemnému napětí s Budapeští.
                      36:42
                      Rezignace palestinské vlády
                       Změna v palestinském vedení. Premiér Muhammad Ištajja oznámil demisi své vlády. Podle něj je potřeba dosáhnout širokého konsenzu ohledně politického uspořádání po skončení války v Pásmu Gazy.
                       37:00
                       Případy černého kašle v Česku
                        V Česku se rychle šíří černý kašel. Za poslední týden zdravotníci evidují 374 nových případů, nejvíc v Jihočeském kraji. Od začátku roku se nemocí prokazatelně nakazilo už přes 12 set lidí – dva a půl krát víc než za celý loňský rok.
                        37:18
                        HHC na seznamu zakázaných látek
                         Od začátku března už látka HHC nebude legální. Evropská komise potvrdila rozhodnutí české vlády zařadit ji na seznam zakázaných přípravků.
                         39:54
                         Další odložený nástup zaměstnanců hutí Liberty Ostrava
                          Zaměstnanci Liberty Ostrava se už podeváté dozvěděli, že se nemají vracet do práce. Většina provozů stojí. Společnost říká, že teď chystá návrat 1500 lidí. Do potíží se už dostávají menší firmy v regionu, kterým huť dluží a zároveň jim přestala dávat zakázky.
                          40:40
                          Kauza nemocničních zakázek
                           Živý vstup redaktora Milana Dandy.
                           42:03
                           Japonský modul na Měsíci
                            Japonský modul SLIM na povrchu Měsíce opět komunikuje. Sonda přežila první lunární noc a ozvala se po téměř třech týdnech. Původně měl SLIM vydržet jen jeden lunární den - tedy 14 dnů pozemských. Na extrémně nízké teploty totiž nebyl navržený.
                            42:27
                            Létající úředníci
                             V Česku vznikají první společenství obcí, od ledna to umožňuje zákon. Jednou z výhod je možnost zaměstnat tzv. létajícího úředníka, kterého si pak samosprávy mezi sebou půjčují.
                             44:58
                             Neplatné referendum v Jáchymově
                              Víkendové referendum v Jáchymově nerozhodlo spory kolem výstavby apartmánů v prostorách někdejšího dolu Bratrství. Drtivá většina lidí se sice vyslovila proti prodeji městských parcel investorovi, ale přišla jen zhruba čtvrtina obyvatel – referendum proto není platné.
                              45:34
                              Teplý únor a klíšťata
                               Nezvykle teplé únorové počasí podpořilo i aktivitu klíšťat. Letošní nadprůměrné hodnoty jsou pro ně ideální. Odborníci proto varují, aby se lidé po procházkách prohlédli.
                               47:40
                               Austrálie a kybernetické hrozby
                                Český ministr zahraničí v Austrálii - poprvé po dvaceti letech. Globální význam celého Indo-Pacifického regionu roste a podle Jana Lipavského je nutné mít v něm spojence – třeba v oblasti kybernetické bezpečnosti.
                                49:46
                                Rostoucí zájem o leteckou přepravu zboží
                                 Větší zájem o leteckou přepravu zboží. Vloni ho aerolinky dodaly skoro 60 miliard tun. Podle jejich mezinárodní asociace se v závěru roku poptávka po cargu nebývale zvedla - meziročně asi o čtvrtinu. Trendu chce využít i Česko.
                                 50:39
                                 Jihočeské ocenění zrestaurovaných varhan
                                  Ještě zhruba 50 tisíc si na sebe musejí vydělat varhany v Bechyni. Zhruba šestkrát tolik už lidé vybrali ve veřejné sbírce a díky tomu historický nástroj zachránili.
                                  Přehrát celé video
                                  Stopáž55 minut
                                  Další díl
                                  27. února

                                  Přehled dílů

                                  Stopáž54 minut

                                  12. dubna

                                  Headlines — Sněmovna schválila růst příspěvků na péči — Výše příspěvků — Počet lidí pobírajících příspěvek na péči — Izrael se připravuje na odvetu Íránu — Další ruské útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu — Kauza Čapí hnízdo se vrací k soudu — Pátrání po ozbrojených útočnících — Oživení hypotečního trhu — Stavební spoření — Debaty o potratech v Polsku — Působení proruské manipulační sítě — Česká vážná hudba na britských ostrovech — Jednání ministra Jurečky s odbory — Počet zadržených tranzitních migrantů — Sázení brambor a cibule — Nehody na železnici — Nebezpečná jízda v protisměru — Nové mládě gorily v pražské zoo — Gorily patří spolu i se šimpanzi mezi nejbližší příbuzné člověku — Ohrožená zvířata a rostliny — Obvinění Petra Syrovátky — Začaly přijímací zkoušky — Povodně v Rusku — Tchajwanská civilní obrana — Odpad míří do lesa — ČKD Blansko Holding v insolvenci — V Česku chybí dárci krve — Nehoda autobusu — Průzkum věznice v Uherském Hradišti — Dětští uprchlíci z Ukrajiny bez doprovodu — Otevření památníku v Letech — Výtvarník Pavel Čech v Topičově salonu — Výročí Karla Kryla

                                  12. 4. 2024 na ČT1
                                  Stopáž54 minut

                                  12. dubna

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  12. 4. 2024 na ČT24
                                  Stopáž54 minut

                                  11. dubna

                                  Pronájem gripenů — Pronájem švédských gripenů — Gripeny ve světě — Summit Trojmoří — Výzva k odvolání Peipera — Obchodní centra střídají nákupní parky — Propojení sociální a zdravotní péče — Vazba pro dva obviněné — Průměrné ceny pohonných hmot — Česko a ropa z Ruska — Revize trhů s elektřinou a plynem — Trest smrti pro vietnamskou realitní magnátku — Nejlépe opravené památky loňského roku — Hádky poslanců během mimořádné schůze — Hrozba další miliardové arbitráže — Zemřel O. J. Simpson — Podvodné výzvy k přeplatkům na dani — Hospodaření České pošty — Pobočková síť — Pošta hledá zaměstnance — Zájem o mobilní poštu — Shody na úpravě korespondenční volby — Jednání vlád Slovenska a Ukrajiny — Fresky v Pompejích — Trest za shození turisty z hradeb — Modernější zázemí pro pražskou říční policii — Fond pro oběti komunistického režimu — Problémy s pitnou vodou v Malém Hradisku — Pád laviny v rakouském Ötztalu — Rizikový úsek u Karlových Varů — Speciální hasební deky — Miloš Vystrčil v Zambii — 80. výročí vylodění spojenců v Normandii — Speciální zdicí robot — Výstava Knihy do rukou lidu — Filmový festival Jeden svět

                                  11. 4. 2024 na ČT1
                                  Stopáž54 minut

                                  11. dubna

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  11. 4. 2024 na ČT24
                                  Stopáž55 minut

                                  10. dubna

                                  Vývoj inflace v březnu — Zboží skoro nezdražuje, služby ano — Míra inflace spotřebitelský cen — Odhad vývoje inflace — Reforma migrační politiky v Evropské unii — Útoky na Ukrajině — Jednání o osudu hutí Liberty — Debata o reformě penzí — Zásahy proti týrání zvířat — Verdikt v kauze výroků vůči SPD — Eskalace napětí mezí Izraelem a Íránem — Vyšetřování ve společnosti Boeing — Koprodukční snímek o českém podvodníkovi — Nová definice znásilnění — Spotřeba tepla v r. 2023 — Policejní kontroly na železnici — Vraky v ulicích českých měst — Dříve probuzená příroda — Předpověď počasí na další dny — Ochrana zahrádek proti mrazíkům — Obvinění v souvislosti s policejní razií na libereckém magistrátu — Poslanecké ne lex ČEZ — Záplavy v Rusku — Vztahy Číny a Tchajwanu — Sněmovna o hromadných žalobách — Nový hasičský člun na jezeře Medard — Stavba mostu nad Orlickou přehradou — Ochrana Romů proti diskriminaci — Pátrání po pohřešované s parukou — Pohled do vesmíru opraveným dalekohledem — Kontroly České obchodní inspekce — Novela vodního zákona — Dětský ombudsman — Klon ikonického stromu — Nalaďte se v metru

                                  10. 4. 2024 na ČT1
                                  Stopáž55 minut

                                  10. dubna

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  10. 4. 2024 na ČT24
                                  Stopáž54 minut

                                  9. dubna

                                  Pravomoce obcí při rozhodování o národních parcích — Vliv obcí na chod národních parků — Národní parku v Česku — Přípravy Izraele na ofenzivu do Rafahu — Obavy z útoků před zápasy Ligy mistrů — Mírný pokles nezaměstnansoti — Definice trestného činu znásilnění — Obvinění podnikatele Světlíka za krácení daně — Ruské útoky na Ukrajině — Válkou zničená sportoviště na Ukrajině — Odhad pro volby do Evropského parlamentu — Výběr z tvorby Míly Fürstové — Setrvání Cyrila Svobody v KDU-ČSL — Nové vlaky na české železnici — Razie NCOZ na libereckém magistrátu — Nehoda s větším počtem zraněných — Rekordně teplý březen — Požáry v krajině — Spotřeba soli v Česku — Vliv přesolování na zdraví — Aplikace eDoklad — Provoz sociálních služeb v regionech — Exploze vodní elektrárny v Itálii — Ochrana klimatu ve Švýcarsku — Narůstající kriminalita v Německu — Zemědělské dotace — Spor o miliony v hradecké nemocnici — Předseda Senátu v Zambii — Domácí chov exotických zvířat — Zatmění Slunce ve fotograficích — Úplné zatmění Slunce — Likvidace budovy Carimexu v Plzni — Odchov sovy ketupy Pelovy — Závěr generální opravy letohrádku Bellarie

                                  9. 4. 2024 na ČT1
                                  Stopáž54 minut

                                  9. dubna

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  9. 4. 2024 na ČT24
                                  Stopáž53 minut

                                  8. dubna

                                  Financování zbrojního průmyslu — Podpora zbrojního průmyslu — Posílení obranného průmyslu — Český průmysl roste — Nápojářský průmysl — Dronový útok na záporožskou elektrárnu — Pellegrini se vzdá členství ve straně Hlas — Šíření černého kašle — Jednání o příměří v Pásmu Gazy — Schůzka premiéra s prezidentem — Blokáda mostu Legií v Praze — Polské místní volby vyhrálo Právo a spravedlnost — Unikátní přehlídky v Londýně — Nová deska Jany Kirschner — Zemřel Jaroslav Bašta — Změny dodavatele energií — Ve Vokovicích unikl ze stadionu čpavek — Nezvykle teplé počasí — Přípravy na mistrovství světa v ledním hokeji — Náklady na hokejový šampionát — Dostupné vstupenky na MS v hokeji — Podniky se připravují na hokejové fanoušky — Stavebnictví se daří — Vývoj kauzy Čapí hnízdo — Škody po povodních v Rusku — Násilné útoky na školách ve Francii — Poslanec Bystroň má podporu AfD — Dopravnímu letounu upadl kryt motorou — Oprava plavební komory na Vltavě — Úplné zatmění Slunce — Úplné zatmění slunce — Vlaky na úzkokolejce by mohly jezdit od června — V Terezíně se zřítila další část Žižkových kasáren — Mezinárodní den Romů

                                  8. 4. 2024 na ČT1
                                  Stopáž53 minut

                                  8. dubna

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  8. 4. 2024 na ČT24

                                  Události na sociálních sítích

                                  Napište nám