54 minut

5. prosince 2023

Část: Mikulášská nadílka na jihu Čech

Obsah dílu

Napětí mezi odbory a vládou — Odbory znovu připraveny stávkovat — Růst regulované složky energií — Americká pomoc Ukrajině — Přebytek hospodaření od ledna do září 2023 — Prasklé potrubí kvůli mrazu — Ministři vnitra EU o migraci — Tvrdé boje na jihu Pásma Gazy — Žádost o odškodnění za neoprávněné odsouzení — Pohledávky vůči Sberbank — Adventní koncert na Pražském hradě — Zásady kodexu chování poslanců — Ekonomická předpověď pro r. 2024 — Obvinění bývalého špiona Manuela Rochy — Soud o ČKD Praha DIZ — Rekordně teplý podzim — Mikulášská nadílka na jihu Čech — Čerti s tradicí — Úrazy kvůli namrzlým chodníkům — Sníh na střechách — ÚS o diskriminaci dítěte — Prezident v Královéhradeckém kraji — Změny u parkování v centru Prahy — Další mrtví po erupci sopky na Sumatře — Krize na realitním trhu v Hongkongu — Prodej poštovní centrály — Výroba dronů pro NATO v Česku — Hrozba srážky české družice — Srovnání znalostí žáků — Rozvoj mobility v obcích — Oprava hráze v mrazech — Nový ředitel Památníku národního písemnictví a Muzea literatury — Pták roku 2024 — Mezinárodní den dobrovolníků — Mikuláš pro Ukrajinu

Části dílu

00:40
Napětí mezi odbory a vládou
  Ani ústupky nezmírnily napětí mezi vládou a odboráři. Týden po stávce mluví zástupci zaměstnanců o nových protestech. Třeba kvůli nižšímu růstu minimální mzdy, než sami navrhují.
  01:39
  Odbory znovu připraveny stávkovat
   Ministr Mikuláš Bek dnes odbory vyzval, aby vyčíslili, o kolik by podle nich měly růst platy provozního personálu ve školách. Slíbil taky podpořit zařízení s větším počtem znevýhodněných dětí.
   05:05
   Růst regulované složky energií
    Další sporným bodem, o kterém tripartita jedná, jsou ceny energií. Regulovaná složka u elektřiny stoupne od nového roku o 66 procent, u plynu to bude o 39 procent.
    06:10
    Americká pomoc Ukrajině
     Ukrajina bojuje o další podporu Západu. Prezident Zelenskyj chce během videohovoru přesvědčit americké republikány, aby podpořili další financování obrany proti ruské okupaci. +
     08:45
     Přebytek hospodaření od ledna do září 2023
      Samosprávy letos hospodaří výrazně v plusu, nejvíc za posledních deset let. Obce od ledna do září vykázaly přebytek přes 55 miliard korun. Příjmy krajů byly vyšší než výdaje o 21 a půl miliardy.
      09:06
      Prasklé potrubí kvůli mrazu
       Prasklé potrubí - tisíce domácností bez tepla nebo teplé vody. Další bez vody úplně. Problémy, které trápily lidi v částech Brna i Prahy. Většinu poruch technici už opravili. Třeba v Praze 6 se jim ale dodávky pitné vody do některých domácností ještě obnovit nepodařilo.
       11:23
       Ministři vnitra EU o migraci
        Vyjednávání o reformě azylových a migračních pravidel na úrovni Evropské unie je v závěrečné fázi. Pokrok v rozhovorech mezi členskými státy a Evropským parlamentem řešili v Bruselu ministři vnitra.
        12:03
        Tvrdé boje na jihu Pásma Gazy
         Živý vstup zpravodaje Davida Borka.
         13:48
         Žádost o odškodnění za neoprávněné odsouzení
          86 milionů jako odškodnění chce od státu muž neoprávněně odsouzený na doživotí. Robert Tempel strávil ve věznicích přes dvacet let - i kvůli jiným trestům.
          15:59
          Pohledávky vůči Sberbank
           Výplata pohledávek po zkrachovalé Sberbank – původně plánovaná na polovinu prosince - se odkládá. Jeden z věřitelů podal odvolání proti soudem schválenému rozvrhu. Insolvenční správkyně tak musí s výplatou peněz čekat.
           16:22
           Adventní koncert na Pražském hradě
            Živý vstup redaktorky Anny Zuzánkové.
            18:32
            Zásady kodexu chování poslanců
             Sněmovní mandátový a imunitní výbor se dnes zabýval Kodexem poslance. Pravidla pro chování zákonodárců mají být sepsaná do konce roku.
             21:30
             Ekonomická předpověď pro r. 2024
              Další prognóza přisuzuje v příštím roce české ekonomice oživení. Podle předpovědí různých institucí porovnaných Ministerstvem financí, poroste HDP o jedno celé a 7 desetin procenta. Letos hospodářství mírně ztrácí.
              21:50
              Obvinění bývalého špiona Manuela Rochy
               Americké úřady obvinily jednoho ze svých vysloužilých diplomatů ze špionáže ve prospěch Kuby. Někdejší velvyslanec v Bolívii Manue Rocha měl pracovat pro kubánskou rozvědku přes čtyřicet let.
               23:53
               Soud o ČKD Praha DIZ
                Kauza strojírenské společnosti ČKD Praha DIZ míří před soud. Státní zástupkyně obžalovala 21 lidí kvůli podezření z daňových podvodů. Škodu z krácení daní formou fiktivních faktur vyšetřovatelé vyčíslili na nejméně 850 milionů korun.
                24:19
                Rekordně teplý podzim
                 Nejteplejší podzim v historii měření pražského Klementina - tedy od roku 1775. Průměrná teplota dosáhla od začátku září do konce listopadu hodnoty 13 celých a šest desetin stupně. Je o 4 desetiny vyšší než během dosud rekordního podzimu 2006.
                 24:44
                 Mikulášská nadílka na jihu Čech
                  Živý vstup redaktora Martina Štěpánka.
                  26:29
                  Čerti s tradicí
                   Čertovy skály nad Lidečkem, čerti zase v Lidečku. Dnes tady mohli všechno, třeba ve sněhu udělat anděla.
                   28:08
                   Úrazy kvůli namrzlým chodníkům
                    Chodníky pokryté sněhem a ledem. Po celém Česku jsou sice v terénu stovky pracovníků technických služeb a správy komunikací, uklidit všechny cesty pro pěší se jim ale nedaří.
                    32:40
                    Sníh na střechách
                     Střechy domů teď firmy vyjíždí čistit i třikrát denně. Sníh a led z nich musí odstranit dřív než ohrozí chodce.
                     34:34
                     ÚS o diskriminaci dítěte
                      Ústavní soud se zastal rodiny chlapce s autismem. Škola, kam docházel, totiž chtěla, aby rodiče doplatili část nákladů na asistentku. Ústavní soudci dali zapravdu matce - ta v žalobě zdůrazňovala právo na bezplatné vzdělávání.
                      35:19
                      Prezident v Královéhradeckém kraji
                       Živý vstup redaktora Vlastimila Weinera.
                       37:00
                       Změny u parkování v centru Prahy
                        Praha chystá velké změny v parkování. Náměstek primátora Zdeněk Hřib dnes představil plán jak vyřešit problémy s nedostatkem míst ve městě a zároveň přispět ke zklidnění dopravy.
                        37:40
                        Další mrtví po erupci sopky na Sumatře
                         Počet obětí erupce indonéské sopky stoupl na 22. Záchranáři dál pohřešují jednoho člověka. Sopka ležící na ostrově Sumatra vychrlila o víkendu sloupec popela do výšky tří kilometrů, jeho vrstva pak pokryla okolní vesnice.
                         38:03
                         Krize na realitním trhu v Hongkongu
                          Po víc než deseti letech mohutné výstavby a nadměrného zadlužování nastal pro čínský trh s nemovitostmi okamžik zúčtování. Prodeje klesají, výstavba vázne a realitní společnosti neplní závazky.
                          40:13
                          Prodej poštovní centrály
                           Česká pošta zveřejnila prodej svého sídla v Jindřišské ulici v Praze. Budovu nabízí minimálně 1,5 miliardy korun. Zájemci se mohou hlásit do 9. ledna. Hlavní město má pak možnost nejvyšší částku dorovnat.
                           40:40
                           Výroba dronů pro NATO v Česku
                            Nová výroba dronů v Česku. Jeden z velkých světových hráčů na poli bezpilotních prostředků - izraelská firma Elbit Systems - plánuje ve spolupráci s českou společností LPP otevřít výrobní a vývojové centrum na drony.
                            42:31
                            Hrozba srážky české družice
                             Česká družice Planetum 1 je v ohrožení. Podle posledních informací měla před necelou hodinou jen velmi těsně minout bulharský satelit. Jestli nastala srážka nebo ne, bude jasné v následujících hodinách.
                             42:57
                             Srovnání znalostí žáků
                              Čeští žáci a znalost matematiky. V nejnovějším mezinárodním šetření PISA se mezi osmdesátkou zemí umístili na 18té příčce. Z našich sousedů dopadli lépe Poláci a Rakušané. Naopak matematická gramotnost slovenských žáků stačila jen na 35. příčku.
                              43:48
                              Rozvoj mobility v obcích
                               Radnice dostanou nový nástroj, jak efektivněji plánovat svůj rozvoj. Ministerstvo vnitra jim nabízí podrobná data, která získalo je od mobilních operátorů. Vedle počtu lidí, kteří skutečně v obci žijí, zobrazují hlavně intenzitu dojíždění. To vše hodinu po hodině.
                               46:07
                               Oprava hráze v mrazech
                                Mrazy komplikují opravu hráze v Táboře. Víkendová kalamita zbořila tepelný tunel, pod kterým dělníci pracovali. I přes nízké teploty betonují a snaží se stihnout vánoční termín, kdy se má hráz otevřít.
                                48:11
                                Nový ředitel Památníku národního písemnictví a Muzea literatury
                                 Ředitelem Památníku národního písemnictví a Muzea literatury bude od ledna Michal Stehlík. Ve funkci nahradí Zdeňka Freislebena, který instituci vedl od roku 2008.
                                 49:00
                                 Pták roku 2024
                                  Ptákem roku 2024 je rehek domácí, lidově zvaný kominíček. Běžný druh, který žije téměř všude od rušných center měst po oblasti vysoko v horách. Česká ornitologická společnost titul rehkovi udělila proto, aby upozornila na nové chování jeho populace v souvislosti se změnou klimatu.
                                  49:25
                                  Mezinárodní den dobrovolníků
                                   Dnešek je mezinárodním dnem dobrovolníků - v Česku jich bezplatně pomáhá až 600 tisíc. Jejich práce by podle Ministerstva vnitra vyšla na 30 miliard korun. Důležití jsou při katastrofách i v každodenním životě.
                                   51:45
                                   Mikuláš pro Ukrajinu
                                    Mikuláš pro Ukrajinu - název humanitární sbírky, která se u příležitosti Mezinárodního dne dobrovolníků koná v Brně. Živě se teď díváme do Tržnice na Zelném trhu, kde si dnes pro dárce připravili i doprovodný program.
                                    Přehrát celé video
                                    Stopáž54 minut
                                    Další díl
                                    6. prosince 2023

                                    Přehled dílů

                                    Stopáž50 minut

                                    21. dubna

                                    Headlines — Vojenská pomoc pro Ukrajinu — USA a pomoc Ukrajině — Proces schvalování pomoci pro Ukrajinu — Reakce z Ukrajiny — Cvičení vojáků — Tresty pro pachatele — Místo vězení peněžité tresty — Peněžité tresty — Sdílení elektřiny — Problémy kvůli sněhu — Výstraha před mrazem — Rekonstrukce Hradu Trosky — Zemřel Josef Laufer — Otevření Památníku holokaustu Romů a Sintů — Parkování kolem stadionu — Roste zájem o slepice — Požár dřevěné chalupy na okraji Vsetína — Soukromé rezidence Karla III. — Lidé po amputaci — V Česku chybí automechanici — Poškození íránské základny — Kontrola migrace v Rusku — Česko a migrační pakt — Nový aukční rekord — Taxi jako pomoc pro seniory — Opravy silnic — Zavřený most u Střezimíře — Kristián se vrací do kin — Referendum v Kosovu — Zemřel Miroslav Švejda — Slavné operní sbory ve Španělském sále

                                    21. 4. 2024 na ČT1
                                    Stopáž50 minut

                                    21. dubna

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    21. 4. 2024 na ČT24
                                    Stopáž50 minut

                                    20. dubna

                                    Headlines — Hospodaření obcí a krajů — Jednání o rozpočtovém určení daní — Rozpočty samospráv v rekordním přebytku — Zákon o zhraniční pomoci v americkém Kongresu — Ceny bytů i nájmů opět rostou — Trh s nemovitostmi — Počasí komplikuje dopravu — Silničáři drží zimní pohotovost — Istanbulská úmluva — Úklid odpadků — Česká kultura v Belgii — Převody nepotřebného majetku — České dráhy vyřazují staré vlaky — Výcvik nových strojvedoucích — Paliativní péče o nemocné — Personál pro obsluhu nových stíhacích letounů — Modernizace letectva — Opravy starých objektů armády — Administrativa ve školách — Napětí na Blízkém východě — Setkání Erdogana s vedením hnutí Hamás — Výstup skautů na Lysou horu — Nízké odměny za právní pomoc zranitelným — Půl století od rozehnání koncertu Plastic People — Británie odmítla jednání s EU — Česká pomoc Ukrajině — Mefisto v Národním divadle

                                    20. 4. 2024 na ČT1
                                    Stopáž50 minut

                                    20. dubna

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    20. 4. 2024 na ČT24
                                    Stopáž55 minut

                                    19. dubna

                                    Jednání o reformě penzí — ANO zrušilo jednání s koalicí a prezidentem — Cíle důchodové reformy — Populační vývoj a důchodový systém — Útoky v Íránu — Sankce na izralské osadníky — Přiznání k dani elektronicky — Obvinění v kauze brněnských bytů — Speed Marathon 2024 — Měření rychlosti na silnicích — Boje na Ukrajině — Jednání EU s Británií — Oslavy šéfa brněnské filharmonie — Iniciativa Poslední adresa připomíná hrdiny minulé doby — Volby do Evropského parlamentu — Maďarská strana Fidesz zahájila kampaň — Kázeňské řízení s ředitelem policie v Hradci Králové — Andrej Babiš se rozvádí — Stavba metra D — Vítězové cen Magnesia litera — Nejprodávanější knihy — Nový díl románu Šikmý kostel — Jednání sněmovny — Rychlodráha na letiště — Leyenová ve Finsku — Posilování obrany pobaltský zemí — Podezřelí z útoku na Leonida Volkova — Čištění Labe — Vysoké ceny moderních léků — Oběti záplav v Dubaji — Volby v Indii — Dárci kostní dřeně — Záchrana hnízd čejky chocholaté — Soud s Donaldem Trumpem — Analýza odpadních vod

                                    19. 4. 2024 na ČT1
                                    Stopáž55 minut

                                    19. dubna

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    19. 4. 2024 na ČT24
                                    Stopáž56 minut

                                    18. dubna

                                    Akutní péče v ČR — Snížení poštu akutních lůžek — Průměrná délka hospitalizace — Dostupnost zdravotní péče — Výsledky summitu EU — Situace na Blízkém východě — Zdražování pohonných hmot — Migrační politika EU — Kritika migračního zákona v Británii — Protesty v Gruzii — Herec Hofmann dabuje sám sebe — Novinky v Portálu občana — Následky povodní v Dubaji — Úspory díky fotovoltaice a tepelným čerpadlům — Tendr na automatizované soupravy metra — Zastávky na znamení v Praze — Po teplém počasí přišlo ochlazení — Výhled na další dny — Vliv prudkých změn počasí na zdraví — Žatec je historickým městem roku — Policejní cvičení před hokejovým šampionátem — Koncert v Teplicích — Hlasování o pomoci Ukrajině a Izraeli v USA — Slovenská veřejnost přispívá na nákup munice pro Ukrajinu — Zadržení Rusů podezřelých ze sabotáže — Problémy společnosti Kovosvit — Zákon o lobbingu — Zájem o startovací byty v Pardubicích — Trest za týrání zvířat na jatkách v Hraběticích — Vítězný snímek World Press Photo — Připomínka českých vězňů z Buchenwaldu — Zborcení fasády historické burzy v Kodani — Oprava silnice u Bečova nad Teplou — Vyhlášení cen Magnesia Litera

                                    18. 4. 2024 na ČT1
                                    Stopáž56 minut

                                    18. dubna

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    18. 4. 2024 na ČT24
                                    Stopáž54 minut

                                    17. dubna

                                    Dodávky zbraní Ukrajině — Česká iniciativa ke koupi munice — Dělostřelecká munice pro Ukrajinu — Mimořádný summit EU — Senát o sňatcích homosexuálních párů — Partnerství pro stejnopohlavní páry — Problémy společnosti Kovosvit — Příplatky pro policisty — Ceny výrobců — Uložiště jaderného odpadu — Filmová turistika — Prezident ve Zlínském kraji — Záplavy v Dubaji — Účastníci StarDance — Nové varhany pro katedrálu sv. Víta — Omluva Zemana Šarapatkovi — Pěstování jahod — Obezita v Česku — Jednání sněmovny — Zájem o pomoc lidem bez domova — Ruské ztráty ve válce na Ukrajině — Emigrace lidí z Ruska — Hašení požáru burzy v Kodani — Lanovka na Ještěd — Trest za vraždu — Více praxe pro studenty učitelství — Prodej Hanáckých kasáren — Praha 6 hledá náhradu za sochu maršála Koněva — Nárok na opakování přijímacích zkoušek — Rekvalifikace ukrajinských uprchlíků — Vzpomínka na Petra Hapku

                                    17. 4. 2024 na ČT1
                                    Stopáž54 minut

                                    17. dubna

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    17. 4. 2024 na ČT24

                                    Události na sociálních sítích

                                    Napište nám