55 minut

9. listopad 2023

Obsah dílu

Stávka ve školách — Další jednání kvůli stávce — Výdělky ve školství — Boje v Pásmu Gazy — Prezident o konfliktech ve světě — Dodávky chybějících léků — Zamítnuté dovolání Miloše Baláka — Schvalování emisního nařízení Euro 7 — Český premiér v Africe — Dostupnost invalidních důchodů a příspěvků — Odhad vývoje ekonomiky ČR — Ilustrace Míly Fürstové v novém vydání Máje — Útok na katalánského politika — Průměrné ceny pohonných hmot — Prevence rakoviny plic — Srážka vlaku s nákladním autem — Předpověď počasí na další dny — Výstavba obecních bytů v Praze — Jak se staví v Česku — Nové byty místo kasáren — Stavba domů v Hojanovicích — Nové tramvaje pro Prahu — Připomínka protižidovských pogromů z r. 1938 — Čistý zisk společnosti ČEZ — Změny penzí u náročných profesí — Lék na cystickou fibrózu i pro předškoláky — Zápas Evropské ligy v Edenu — Průzkum znalostí u žáků 9. tříd — Plány na tzv. bezemisní ekonomiku — Nehody kvůli námraze na D6 — Prémie Akademie věd — Konec stávky v Hollywoodu — Stop na výstavbu v Kvildě — Hledání cenných kovů detektorem — České ceny za architelkturu

Části dílu

00:42
Stávka ve školách
  Snaha zvrátit celodenní stávku ve školách, kterou odbory vyhlásily na 27. listopadu. Dnes s jejich zástupcem jednal ministr školství Mikuláš Bek.
  01:45
  Další jednání kvůli stávce
   O chystané stávce bude v pondělí jednat ministr školství s premiérem, o den později se nad tématem sejdou lídři vládních stran. Bez jejich konsensu už nelze upravovat státní rozpočet na příští rok.
   04:55
   Výdělky ve školství
    Stávka má omezit provoz mateřských, základních a středních škol. Celkem je navštěvují bezmála dva miliony dětí. Vyučuje na nich 150 tisíc pedagogů.
    06:00
    Boje v Pásmu Gazy
     Palestinské brigády Al Kuds oznámily, že jsou ze zdravotních a humanitárních důvodů připraveny propustit dvě izraelská rukojmí. Žena a chlapec se podle zveřejněné nahrávky teroristů dostanou na svobodu po splnění blíže nespecifikovaných opatření.
     08:59
     Prezident o konfliktech ve světě
      Existující konflikty ve světě se podle prezidenta Petra Pavla stále prohlubují a přibývají i nové. Řekl to na konferenci Diplomacie a bezpečnost. Zmínil například situaci na Ukrajině a vyzval k její další podpoře.
      09:43
      Dodávky chybějících léků
       Antibiotika v tabletách by podle ministerstva zdravotnictví v sezoně respiračních nemocí chybět neměla. Každý měsíc jich má do Česka přijít kolem 100 tisíc balení. Lokální výpadky ale vyloučit nelze. Nedostatkové zůstávají sirupy. Šéf resortu věří, že situaci zlepší nový zákon o lécích.
       11:57
       Zamítnuté dovolání Miloše Baláka
        Trest pro bývalého šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka platí. Nejvyšší soud zamítl jeho dovolání v kauze nevýhodné těžby a prodeje kamene. Škoda přesáhla půl druhého milionu korun. Soudy Balákovi za vědomé podepsání nevýhodné smlouvy uložily pokutu 870 tisíc a dvouletý zákaz činnosti.
        12:28
        Schvalování emisního nařízení Euro 7
         Spornou normu Euro 7 čekají změny. Evropský parlament se vyslovil pro mírnější regulaci emisí výfukových plynů a prodloužení lhůt. Už v září se na podobných úpravách shodly členské země EU. Teď míří text ke konečnému projednání.
         14:41
         Český premiér v Africe
          Premiér Petr Fiala pokračuje v návštěvě Afriky. Jako vůbec prvního předsedu české vlády ho přijali v Ghaně. S tamním viceprezidentem Mahamuduem Bawumiou mluvili třeba o stavbě mostů, prodeji nových letounů L39-NG nebo výrazné pomoci Česka v oblasti zdravotnictví.
          15:35
          Dostupnost invalidních důchodů a příspěvků
           Lékaři i odborná centra se stále častěji setkávají s pacienty, kteří mají problém získat vyšší příspěvek na péči nebo jim byl snížený invalidní důchod. Přestože se jejich stav nelepší. Mnohdy jde o onkologické pacienty, nevidomé nebo lidi s roztroušenou sklerózou.
           18:14
           Odhad vývoje ekonomiky ČR
            Bankovní asociace zhoršila výhled české ekonomiky. Pro letošek očekává v nové prognóze propad HDP o 4 desetiny procenta při průměrné inflaci skoro 11 procent. Příští rok zástupci bank předpovídají růst hospodářství pod dvěma procenty.
            18:40
            Ilustrace Míly Fürstové v novém vydání Máje
             Hodiny a hodiny práce se skrývají za novou ilustrací Máje Karla Hynka Máchy. Starou technikou leptu ji vytvořila výtvarnice Míla Fürstová. České motivy jsou součástí téměř každé její grafiky.
             21:29
             Útok na katalánského politika
              Neznámý útočník v Madridu postřelil bývalého zakladatele krajně pravicové strany Vox a předsedu katalánských lidovců. Motiv útoku zatím není známý.
              23:24
              Průměrné ceny pohonných hmot
               Rychlý pokles cen pohonných hmot se zastavil. Nafta za poslední týden zlevnila průměrně o desetník zhruba na 39 korun 31 haléřů za litr. Benzin stojí méně než 39 korun a jeho cena stagnuje.
               23:50
               Prevence rakoviny plic
                Listopad – měsíc rakoviny plic. Podle lékařů z Masarykova onkologického ústavu jde o nejčastější nádor, na který Češi a Češky umírají. Nemocní totiž často vyhledají pomoc až v okamžiku, kdy už je příliš pozdě. Teď na toto nebezpečí upozorňuje kampaň Nekašli na to.
                26:06
                Srážka vlaku s nákladním autem
                 Škodu po ranní srážce vlaku s kamionem v Pelhřimově vyčíslila Správa železnic na bezmála dva a třičtvrtě milionu korun.
                 26:23
                 Předpověď počasí na další dny
                  Živý vstup meteoroložky Aleny Zárybnické.
                  28:54
                  Výstavba obecních bytů v Praze
                   Stát chce zvýšit počet obecních bytů. Ministerstvo pro místní rozvoj plánuje podpořit výstavbu takového bydlení miliardami korun.
                   31:15
                   Jak se staví v Česku
                    Stavební úřady vydaly v září zhruba šest tisíc stavebních povolení. To je o 10 procent méně než před rokem.
                    31:48
                    Nové byty místo kasáren
                     Louže, bahno a hromady starého betonu a zrezivělého železa. Už za tři roky by se v bývalých plzeňských kasárna mohly začít stavět stovky nových bytů.
                     32:57
                     Stavba domů v Hojanovicích
                      Důvod je celkem zřetelný: drahé hypotéky i materiály. Ti, kteří už staví, proto své projekty mnohdy upravují a osekávají. To je i případ z Hojanovic na Vysočině. S kamerou jsme se tam vrátili po necelém roce.
                      35:32
                      Nové tramvaje pro Prahu
                       Pražský dopravní podnik koupí až 200 tramvají od firmy Škoda Transportation, která uspěla ve výběrovém řízení. Celková cena: 16 miliard a 600 milionů korun. První závazná dodávka počítá s pořízením čtyřiceti souprav.
                       35:54
                       Připomínka protižidovských pogromů z r. 1938
                        Německo si připomíná 85. výročí Křišťálové noci, kdy nacisté rozbíjeli na území Říše židovské výlohy a zapalovali synagogy. Během pogromů zavraždili stoky Židů, na třicet tisíc jich zavlekli do koncentračních táborů.
                        38:21
                        Čistý zisk společnosti ČEZ
                         Energetické společnosti ČEZ klesl čistý zisk. Od ledna do září vydělala skoro 30 miliard korun. O 43 procent míň než před rokem. Důvodem je hlavně nová daň z neočekávaných zisků, která vznikla kvůli vysokým cenám energií.
                         38:45
                         Změny penzí u náročných profesí
                          Příprava nových pravidel pro dřívější odchody do penze bez jejího krácení u náročných profesí. Hotová by podle ministra práce mohla být do konce roku. Pak by je politici projednávali společně s chystanou důchodovou reformou.
                          41:15
                          Lék na cystickou fibrózu i pro předškoláky
                           Lék Kaftrio - pro nemocné s cystickou fibrózou - bude dostupný i pro menší děti. Evropská léková agentura schválila jeho použití pro děti ve věku od dvou do pěti let. Doteď byl v Evropě dostupný od šesti let.
                           41:41
                           Zápas Evropské ligy v Edenu
                            Živý vstup redaktora Tomáše Sýkory.
                            43:05
                            Průzkum znalostí u žáků 9. tříd
                             Skoro 30 procent žáků devátých tříd má chabé znalosti z chemie. V jarním průzkumu školní inspekce v ní dosáhli vůbec nejhorších výsledků. 40 tisíc žáků psalo testy celkem z 6 předmětů. Ani základní otázky z historie jich nezvládala čtvrtina.
                             44:21
                             Plány na tzv. bezemisní ekonomiku
                              Jak v budoucnu fungovat a nenechat za sebou špinavou stopu - otázka, nad kterou přemýšlí čím dál víc firem. Mnohé z nich už k takzvané bezemisní ekonomice přecházejí.
                              46:38
                              Nehody kvůli námraze na D6
                               Celkem sedm zraněných při dvou ranních nehodách na dálnici D6 v Karlovarském kraji. Řidiče tam nejspíš překvapila námraza. Několik aut bouralo na mostě v úseku z Karlových Varů do Sokolova. Příčinu nehod policisté stále vyšetřují. Podle ředitelství silnic a dálnic je právě teď jedno z nejrizikovějších období.
                               47:18
                               Prémie Akademie věd
                                Trojici výjimečných vědců ocenila Akademie věd svojí prémií. Cenu společně s až třicetimilionovým grantem dostali enviromentální geograf Petr Jehlička, chemik Martin Srnec a informatik Martin Friák. Z peněz můžou financovat svůj výzkum i vlastní tým.
                                47:43
                                Konec stávky v Hollywoodu
                                 V Hollywoodu skončila jedna z nejdelších stávek v dějinách. Americké herecké odbory se předběžně dohodly s velkými filmovými studii na zvýšení platů. Stávky paralyzovaly mnohamiliardový byznys.
                                 50:11
                                 Stop na výstavbu v Kvildě
                                  Šumavská Kvilda zastavila veškerou výstavbu. Vedení obce totiž vadí enormní nárůst počtu apartmánů. Předchozí starosta sliboval zachování tzv. roztroušené zástavby, mezitím ale vznikaly desítky dalších ubytovacích kapacit.
                                  50:51
                                  Hledání cenných kovů detektorem
                                   Výstava o koníčku, který balancuje na hraně zákona, dnes začala ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti. Mapuje fenomén detektoringu, tedy hledání předmětů s vysokou historickou hodnotou detektorem kovů.
                                   52:53
                                   České ceny za architelkturu
                                    V pražském Fóru Karlín se vyhlašují České ceny za architekturu. Celkem se o ně uchází 31 projektů. Vítěze vybrala Česká komora architektů.
                                    Přehrát celé video
                                    Stopáž54 minut
                                    Další díl
                                    10. listopad 2023

                                    Přehled dílů

                                    Stopáž55 minut

                                    1. březen

                                    Headlines — Reforma důchodů — Věk odchodu do penze — Stárnutí české populace — Změny v důchodech — Pohřev Alexeje Navalného — Incident v Gaza City — Propad české ekonomiky o 0,4 % — Schodek státního rozpočtu — Oprava kolejí na Ždársku — Rekordní včerejší prodej dáničních známek — Problémy s migranty v USA — Vít Rakušan ve Lvově — Má vlast pod taktovkou Semjona Byčkova — Vláda o požadavcích zemědělců — Přihlášky s střední školy — Letošní únor byl v Česku nejteplejší v historii měření — Stamilionové škody po sprejerech — Zákaz produktů s HHC — Požití výrobků s HHC — HHC proti bolesti i na spaní — Munice pro Ukrajinu — Zpronevěra desítek milionů u Sokola — Vystavování plné moci — Požár budovy v Bangladéši — Prezident Pavel v Lucemburku — Podezření na týrání krav a telat v chovu v Krasonicích na Jihlavsku — 70 let od nejsilnějšího jaderného výbuchu — Konec papírových pokut za stěračem — Ochrana britských poslanců kvůli výhrůžkám — Ukrajinské děti v českých školách — Útok na takzvanou Moldavskou dráhu — Ochrana vyhořelého kostela na Petříně — Juniorský baletní soubor

                                    1. 3. 2024 na ČT1
                                    Stopáž55 minut

                                    1. březen

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    1. 3. 2024 na ČT24
                                    Stopáž55 minut

                                    29. únor

                                    Headlines — Jednání vlády o rozpočtu — Peníze do školství — Hospodaření Česka — Putinova jaderná hrozba — Zvýhodněné půjčky na opravy starších domů — Soud v kauze psychiatra Cimického — Nové protesty zemědělců — Nespokojení zemědělci — Prodej dálničních známek — Vyšetřování události v Pásmu Gazy — Peníze z EU pro Polsko — Festival krátkých filmů Pragueshorts — Kauza zneužívání dotací v tenisu — Interpelace na členy vlády — Slovenský ústavní soud o změnách v justici — Opravy nevyužívaných nádražních budov — Průměrné ceny pohonných hmot — Předpověď počasí — Náklady na bydlení v Česku — Vývoj výdajů na bydlení — Průzkum v domácnostech o živnotní úrovni — Jak lidé vyžijí z výdělku — Vedení Národní protidrogové centrály — Požár ve Vejprtech — Dohoda o letech z Prahy do Tokya — Vyloučení Trumpa z primárek v Illionois — Nový pavilon v pardubické nemocnici — Ořez stromů u elektrického vedení — Pokuta pro České dráhy — Prezident Pavel v Lucembursku — V4 na parlamentní úrovni — Léčba vzácných onemocnění — Požár na Bulovce — Kosmonaut z Čech s Adamem Sandlerem — Motosalon v Brně

                                    29. 2. 2024 na ČT1
                                    Stopáž55 minut

                                    29. únor

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    29. 2. 2024 na ČT24
                                    Stopáž55 minut

                                    28. únor

                                    Svazky párů stejného pohlaví — Diskuze o návrzích ve sněmovně — Průzkum o sňatcích párů stejného pohlaví — Navalného manželka ve Štrasburku — Apel evropských parlamentů na Kongres — Zlevňování u průmyslových výrobců — Inflační očekávání frem — Debata o důchodové reformě — Osud hutí Liberty Ostrava — Obecní volby v Izraeli — Primárky v Michiganu — Český lev pro kameramana Vladimíra Smutného — Zdanění tichého vína — Produkce větrných elektráren v Česku — Policejní dohled nad derby — Dřívější návrat ptáctva z teplých krajin — Zdravotní komplikace kvůli nadužívání léků — Čekání na operace — Zkrácení čekacích lhůt na výměnu kloubů — Sněmovna o migračním paktu — Zdravotní problémy papeže Františka — Požáry v Texasu — Likvidace slepic ve Vanči — Zátah na černé pasažéry — Slovenská novela trestního zákona — Emise metanu u hospodářských zvířat — Požár policejního auta — Český export do zahraničí — Český sládek na Ukrajině — Likvidace automatů — Premiéra snímku Duna: Část druhá

                                    28. 2. 2024 na ČT1
                                    Stopáž55 minut

                                    28. únor

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    28. 2. 2024 na ČT24
                                    Stopáž55 minut

                                    27. únor

                                    Zapojení vojáků na Ukrajině — Prověrka vztahů zemí V4 — Nasazení vojáků cizích zemí na Ukrajině — Pomoc Ukrajině z EU — Koalice pro dodávky munice na Ukrajinu — Neshody V4 kvůli Ukrajině — Jednání šéfů koaličních stran — Plán na příměří v Gaze — Krátkodobé fixace cen energií — Schválený prodej firmy Jan Becher — Obvinění za zneužití sportovních dotací — Útok Hútíů v Rudém moři — Premiéra snímku o vraždícím páru — Odsouzení Olega Orlova — Těžba uhlí v r. 2023 — Kontroly zákazu předjíždění pro kamiony — Pátrání po podezřelém z loupežných přepadení v Kladně — Krojovaný den ve sněmovně — Ceny potravin v obchodech — Ceny podle ČSÚ — Zdražení piva v restauracích — Sněmovna o hromadných žalobách — Nový Zéland ruší zákaz tabáku — Ptačí chřipka v geneticky cenném chovu — První rozsudky v kauze pašování drog — Vyplácení věřitelů zkrachovalé Sberbank — Oprava sněhem poničených voliér — Požár haly na Bruntálsku — Testování na HPV u praktického lékaře — Spoření na penzi — Bankovky s britským králem — Nezájem o nákladní auta na elektřinu — Pozůstalost po Josefu Škvoreckém

                                    27. 2. 2024 na ČT1
                                    Stopáž54 minut

                                    27. únor

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    27. 2. 2024 na ČT24
                                    Stopáž54 minut

                                    26. únor

                                    Jak podpořit výkon ekonomiky — Tripartita o zaměstnanosti a penzích — Opatření podle Národní ekonomické rady vlády — Summit o efektivnější pomoci Ukrajině v Paříži — Stažení ukrajinských vojáků z Lastočkyně — Změna cen dálničních známek — Tři Češi zemřeli v Kyrgyzstánu pod lavinou — Protesty evropských zemědělců — Protest zemědělců proti unijní politice — Výměna průkazů pojištěnců VZP — Stavba mostu přes Bečvu — Vyšetřování výbuchů na plynovodech Nord Stream — Klec bláznů ve Švandově divadle — Proces se soudcem Ivanem Elischerem — Odkládané investice českých zbrojařů — NKÚ: Chemické vojsko bez potřebného vybavení — Ocenění za pomoc napadenému chlapci — Rekordně teplý únor — Trend nižší spotřeby plynu — Spotřeba zemního plynu — Volná cesta Švédska do NATO — Rezignace palestinské vlády — Případy černého kašle v Česku — HHC na seznamu zakázaných látek — Další odložený nástup zaměstnanců hutí Liberty Ostrava — Kauza nemocničních zakázek — Japonský modul na Měsíci — Létající úředníci — Neplatné referendum v Jáchymově — Teplý únor a klíšťata — Austrálie a kybernetické hrozby — Rostoucí zájem o leteckou přepravu zboží — Jihočeské ocenění zrestaurovaných varhan

                                    26. 2. 2024 na ČT1
                                    Stopáž54 minut

                                    26. únor

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    26. 2. 2024 na ČT24

                                    Události na sociálních sítích

                                    Napište nám