55 minut

25. říjen 2023

Část: Virtuální realita pro potlačení bolesti

Obsah dílu

Headlines — Český premiér v Izraeli — Petr Fiala v Izraeli — Český premiér v Izraeli — Rozhovor s premiérem Petrem Fialou — Diplomatický spor Izraele a OSN — Přípravy na ofenzivu zblízka — Jednání sněmovny o rozpočtu na příští rok — Jednání poslanců o rozpočtu — Jmenování Ficovy vlády — Zpřísnění azylové politiky — Premiéra snímku o příběhu bratří Mašínů — Bratří – snímek o bratřích Mašínech — Nákup protiletadlových střel — Změny v nájemním bydlení — Průzkum o čtenářských návycích obyvatel Česka — Varování před padělkem léku Ozempi — Výměna řidičských průkazů — Prevence nehod na železnici — Riskování řidičů na přejezdech — Střety na železnici podle zabezpečení — Protest části odborů proti vládním úsporám — Źebříček znečišťovatelů podle ekologů — Hurikán Otis u Severní Ameriky — Stopy války v Izmajilu — Nový poradce ministryně Černochové — Případ učitelky a výroků o Ukrajině — Protest aktivistů proti Danielu Křetínskému — Nové letecké spoje do exotických destinací — Dietrichsteinská hrobka v Mikulově — Nálety slunéček východních — Celnice na prodej — Cena pro redaktorku ČT Leu Surovcovou za dokument Těžko v duši — Virtuální realita pro potlačení bolesti

Části dílu

00:01
Headlines
  Přehled zpráv.
  00:39
  Český premiér v Izraeli
   Premiér Petr Fiala přijel do Izraele podpořit židovský stát v boji proti teroristům z Hamásu. Po jednání se svým protějškem Benjaminem Netanjahuem prohlásil, že na summitu Evropské unie tento týden bude usilovat o potvrzení jednoznačné podpory Izraeli.
   01:35
   Petr Fiala v Izraeli
    Vstup Michala Kubala z Izraele.
    03:09
    Český premiér v Izraeli
     Jejich setkání bylo plánované na říjen. Původně ale v Praze, na jednání vlád. Teď se premiéři scházejí v Tel Avivu, po nejtragičtějším dni v historii Izraele. V době, která přepisuje dějiny nejen zemí Orientu.
     05:53
     Rozhovor s premiérem Petrem Fialou
      Po setkání s izraelskými politickými představiteli a návštěvě jedné z telavivských nemocnic poskytl premiér Fiala České televizi rozhovor.
      08:28
      Diplomatický spor Izraele a OSN
       Živý vstup zpravodaje Davida Borka.
       10:50
       Přípravy na ofenzivu zblízka
        Velel elitní jednotce Sajeret Matkal. Jednal se slavnými izraelskými vojevůdci. Teď Doron Avital coby poučený divák sleduje přípravy na invazi do Gazy.
        13:34
        Jednání sněmovny o rozpočtu na příští rok
         Poslanci od rána debatují o jednom z hlavních zákonů - návrhu státního rozpočtu na příští rok. Zatím jde o úvodní čtení, ve kterém se hlasuje o základních parametrech hospodaření.
         16:32
         Jednání poslanců o rozpočtu
          Živý vstup redaktorky Štěpánky Martanové.
          17:42
          Jmenování Ficovy vlády
           Slovensko má novou vládu. Po pěti a půl letech je v jejím čele znovu Robert Fico. Kabinet Směru, Hlasu a Slovenské národní strany jmenovala prezidentka Zuzana Čaputová a označila za důležité, aby zastupoval nejen voliče vládních stran, ale všechny občany.
           20:23
           Zpřísnění azylové politiky
            Německá vláda schválila nový balíček opatření, která mají umožnit rychlejší deportaci odmítnutých žadatelů o azyl. Podle odhadů spolkového ministerstva vnitra je v Německu na 50 tisíc běženců, kteří by měli zemi opustit.
            21:11
            Premiéra snímku o příběhu bratří Mašínů
             Živý vstup redaktorky Pavly Sedliské.
             22:31
             Bratří – snímek o bratřích Mašínech
              Ještě než začali herci tyto scény točit, setkali se s Josefem Mašínem. V německém Uckru - na nádraží, kde před sedmdesáti lety došlo k první velké přestřelce. Byli i v lese u Waldova na místech, kde se Mašíni několik dní schovávali pod klestím.
              25:30
              Nákup protiletadlových střel
               Česko pořídí 48 protiletadlových střel bezmála za tři miliardy. Ministerstvo obrany dnes s detaily nákupu seznámilo vládu. Smlouva s izraelským protějškem má být podepsána do konce října. Munici by měla mít armáda k dispozici do konce roku 2027.
               26:31
               Změny v nájemním bydlení
                Po dvou nájemních smlouvách na dobu určitou už doba neurčitá, nebo alespoň jistota nájmu na další tři roky. Jedna ze změn, kterou chystá ministerstvo pro místní rozvoj. Vyšší ochranu majitele chce zajistit zavedením rozkazu k vyklizení bytu nebo domu.
                28:16
                Průzkum o čtenářských návycích obyvatel Česka
                 Lidé čtou stále míň. Z průzkumu Národní knihovny a Akademie věd vyplynulo, že víc než čtvrtina respondentů nečte vůbec. K alespoň jedné knize ročně se přihlásilo 73 procent lidí.
                 28:41
                 Varování před padělkem léku Ozempi
                  Podle ministerstva zdravotnictví může způsobit vážné zdravotní komplikace a ohrozit život. V Rakousku už několik lidí po jeho aplikaci zkolabovalo.
                  29:08
                  Výměna řidičských průkazů
                   Na 240 tisíc řidičů by si mělo ještě do konce roku vyměnit řidičské průkazy. Skončí jim totiž platnost dokladu. Místo cesty na úřad můžou o nový požádat i elektronicky. Jenže tuhle možnost zatím využívá minimum lidí. Úřady už letos přijaly víc než 600 tisíc žádostí o nový průkaz.
                   31:23
                   Prevence nehod na železnici
                    Roste počet obětí i zraněných při nehodách na železnici. Naposledy včera srazil vlak ve Zlíně muže, lékaři ho ve velmi vážném stavu odvezli do nemocnice.
                    32:02
                    Riskování řidičů na přejezdech
                     Kampaň chce podle Správy železnic upozornit na to, že lidé stále zbytečně riskují. A cílí taky na mladé. Statistiky totiž ukazují, že počet úrazů na železnici kvůli porušování pravidel je u osob do 26 let nejvyšší za posledních 5 let.
                     34:32
                     Střety na železnici podle zabezpečení
                      Nejvíc lidí umírá v místech, kde nejsou závory, nebo je tam jenom výstražný kříž – loni to bylo celkem 23 osob. Správa železnic v posledních letech investuje do modernizace přejezdů i jen loni to byly 3 miliardy korun.
                      36:53
                      Protest části odborů proti vládním úsporám
                       Nejpočetnější odborový svaz KOVO prosazuje výstražnou stávku proti krokům vlády. Podporují ho další čtyři sdružení z průmyslu a odbory Škody Auto.
                       37:28
                       Źebříček znečišťovatelů podle ekologů
                        Uhelné elektrárny byly loni podle ekologů největšími znečišťovateli v Česku. Kromě emisí skleníkových plynů můžou i za uvolňování těžkých kovů nebo plynů, které způsobují kyselé srážky.
                        39:26
                        Hurikán Otis u Severní Ameriky
                         Hurikán Otis udeřil na jihozápad Mexika. Bouři páté, tedy nejvyšší kategorie provází nárazy větru o síle až 270 kilometrů za hodinu a velmi silné srážky.
                         39:48
                         Stopy války v Izmajilu
                          Rusové podle Kyjeva zaútočili na oblast kolem jaderné elektrárny v západoukrajinské Chmelnycké oblasti. Výbuchy po náletu dronů v areálu jaderného zařízení poškodily okna.
                          42:17
                          Nový poradce ministryně Černochové
                           Poradcem ministryně obrany Jany Černochové se od listopadu stane bývalý slovenský ministr obrany Jaroslav Naď. Na starosti bude mít zahraniční vztahy i oblast česko-slovenské obranné a průmyslové spolupráce.
                           42:36
                           Případ učitelky a výroků o Ukrajině
                            Na začátek se vrací případ bývalé češtinářky, která podle státního zástupce při výuce hájila ruskou agresi na Ukrajině. Odvolací soud dnes zrušil osvobozující verdikt nižší instance. Má znovu zkoumat, jestli se jednalo o popírání genocidia.
                            44:49
                            Protest aktivistů proti Danielu Křetínskému
                             Protest ekologických aktivistů proti Danielu Křetínskému rozpustila policie. Devatenáct lidí odvezla od pražského sídla jeho vydavatelství na služebnu - odmítali soukromý pozemek opustit. Podle členů skupiny „Limity jsme my“ mediální magnát a majitel Energetického a průmyslového holdingu prosazuje prostřednictvím médií své obchodní zájmy a ovlivňuje veřejnou debatu.
                             45:11
                             Nové letecké spoje do exotických destinací
                              Tento týden se z Prahy začíná nově létat do šesti dovolenkových destinací v Asii, Africe a Latinské Americe. Zájem zákazníků o cesty za exotikou je podle cestovních kanceláří enormní. Oproti loňskému roku se téměř zdvojnásobil.
                              47:08
                              Dietrichsteinská hrobka v Mikulově
                               Dietrichsteinská hrobka v Mikulově by měla znovu patřit šlechtickému rodu. Mercedes Dietrichsteinová dnes s žalobou uspěla u soudu. Rod o hrobku přišel po druhé světové válce na základě Benešových dekretů.
                               47:48
                               Nálety slunéček východních
                                Stovky až tisíce slunéček východních na fasádách, oknech i v bytech. Tenhle páchnoucí hmyz trápí v těchto dnech domácnosti po celém Česku. Hledá si totiž místa, kde by mohl přezimovat. Teplé počasí asijským slunéčkům svědčí.
                                50:07
                                Celnice na prodej
                                 Stát letos udělal zatím největší inventuru nepotřebného majetku. Chystá se převést nebo prodat skoro 29 tisíc nemovitostí. Převážně se jedná o pozemky. Patří ale mezi ně i 13 set budov. Některé z nich můžou kraje a obce získat zdarma, jako třeba bývalou celnici v Českých Velenicích.
                                 50:57
                                 Cena pro redaktorku ČT Leu Surovcovou za dokument Těžko v duši
                                  Redaktorka České televize Lea Surovcová převzala cenu týdeníku Respekt za svůj dokument Těžko v duši. Zabývá se tématem psychických poruch u dětí a mladistvých, kterých výrazně přibylo během období covidu.
                                  51:16
                                  Virtuální realita pro potlačení bolesti
                                   Virtuální realita jako pomocník při léčbě popálenin. Čeští lékaři ji testovali při výměně obvazů. Cílem bylo odvést pozornost pacientů od nepříjemné a bolestivé procedury.
                                   Přehrát celé video
                                   Stopáž54 minut
                                   Další díl
                                   26. říjen 2023

                                   Přehled dílů

                                   Stopáž54 minut

                                   21. únor

                                   Realitní trh — Rostoucí ceny nemovitostí — Ceny nemovitostí — Dostupnost bydlení — Unijní sankce proti Rusku — Předvolávání ruských velvyslanců — Jednání o reformě penzí — Jednání o důchodové reformě — Podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny — Šet let od vraždy Kuciaka a Kušnírové — Růst německé ekonomiky — Česká studentská filharmonie pod vedením Hrůši — Německo nabízí Česku tanky — Vyšetřování korupce v Krajské zdravotní — Vyšetřování pádu domu v Kolíně — Opravy kostela sv. Jakuba v Brně — Léčba malého Martina — Kampaň proti domácímu násilí — Šíření černého kašle — Příznaky černého kašle — Chřipková epidemie — Soudní spory bývalých klientů H-Systemu — Přihlášky na střední školy — Soud o vydání Assange — Stávka čínských dělníků — Změna majitelů Smartwings — Retrogaming ve Vsetíně — Problémy ostravské huti Liberty — Angolský prezident v Praze — Izraelský parlament proti vzniku Palestiny — Spalovna komunálního odpadu na Táborsku — Rekultivace lomu ČSA — Divadelní hra o Davidu Beckhamovi — 35 let od posledního odsouzení V. Havla — Lyžařské zájezdy bez sněhu

                                   21. 2. 2024 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   21. únor

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   21. 2. 2024 na ČT24
                                   Stopáž55 minut

                                   20. únor

                                   Velitelské shromáždění — Priority české armády — Výdaje ČR na obranu — Boje na Ukrajině — Nákup munice pro Ukrajinu — Von der Leyenová chce opět do čela Evropské komise — Okolnosti smrti Alexeje Navalného — Podávání přihlášek na střední školy — Financování regionálního školství — Zásah v Krajské zdravotní — Výtvarné ztvárnění sportu — Zkrácené úvazky pro důchodce — Hlasování maďarského parlamentu o členství Švédska v NATO — Dvě stě let o pojmenování prvního dinosaura — Posouzení lanovky z Podbaby do Troji — Výbuch v Horšovském Týně — Testování Neuralinku — Pomoc lidem se závislostmi — Posilování armády — Situace v Evropě — Nové klidové lokality na Šumavě — Soud o vydání Julia Assange — Protest zemědělců v Polsku — Trest pro Jaroslava Popelku — Jednání Rady bezpečnosti o situaci v Gaze — Přísnější pravidla pro demonstrace v Británii — Zabezpečení svahu u Brandýsa nad Orlicí — Sršeň asijská — Archeologický výzkum na východě Čech — Zaměstnávání lidí z Ukrajiny — Nevhodné podmínky na ubytovnách — Tahiti proti olympijské soutěži

                                   20. 2. 2024 na ČT1
                                   Stopáž55 minut

                                   20. únor

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   20. 2. 2024 na ČT24
                                   Stopáž55 minut

                                   19. únor

                                   Protest zemědělců v Praze — Požadavky protestujících zemědělců — Důvody k protestu — Další chystané protesty — Okolnosti smrti Alexeje Navalného — Ministři zahraničí EU jednali v Bruselu — Hořící halda v Ostravě — Policejní vyšetřování v Krajské zdravotní — Ceny BAFTA — Situace v Pásmu Gazy — Dva roky protiruských sankcí — Renovace nádraží ve Františkových Lázních — Nečas neuspěl s dovoláním — Model umělé inteligence generující videa — Čínský lunární Nový rok — Pobyt rodičů s dětmi v nemocnicích — Pocta Jaromíru Jágrovi v Pittsburghu — Vyřazení dresu s číslem 68 — Projev Jágra v Pittsburghu — Dlouholetí vrcholoví sportovci — Dlouholetí čeští sportovci — Boje o Avdijivku — Boje na Ukrajině — Policie pátrá po podvodnících — Zájem o rekvalifikační kurzy — Budoucí sestava Evropské komise — Začátek semestru na Filozofické fakultě v Praze — Uzavřená Eiffelova věž — Sanace skály v Brandýse nad Orlicí — Poslední hodiny k podání přihlášky na SŠ — Situace v Liberty Ostrava — Úbytek návštěvníků hor — Sto let od narození Františka Vláčila

                                   19. 2. 2024 na ČT1
                                   Stopáž55 minut

                                   19. únor

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   19. 2. 2024 na ČT24
                                   Stopáž49 minut

                                   18. únor

                                   Letošní růst mezd — Komu porostou výdělky — Vývoj růstu mezd — Vojenská pomoc Ukrajině — Druhá nemocnice v Pásmu Gazy mimo provoz — Pondělní protest zemědělců v Praze — Ministr zemědělství po protestech — Pojištění bydlení a úhrady škod — Zatýkání v Rusku na pietních akcích za Navalného — Smog v Katovicích — Nový animovaný film podle Goldlamovy povídky — Debata o předčasných důchodech pro náročné profese — Vývoj kurzu české měny — Operovaný chlapec zpět v Česku — Požár autobusu s hokejisty — Předčasné teplo škodí zemědělské úrodě — Přetížené urgentní přijmy kvůli odkladným výkonům — Pohotovosti v ČR — Vytíženost pohotovostí a záchranné služby — Kritika ministra Beka od krajů — Pomoc Hřensku bez turistů — Potyčka Eritrejců v Haagu — Turecké snahy o návrácení památky — Mistrovství světa v biatlonu — Propalestinská demonstrace v Praze — Debata o zjednodušení administrativy pro lidi i firmy — Výstava orchidejí v Českých Budějovicích — Záchrana pokusných psů

                                   18. 2. 2024 na ČT1
                                   Stopáž49 minut

                                   18. únor

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   18. 2. 2024 na ČT24
                                   Stopáž49 minut

                                   17. únor

                                   Ztráta kontroly nad Avdijivkou — Konference v Mnichově o Ukrajině — Pozice na východní Ukrajině — Psychika vojáků po dobytí Avdijivky — Zatýkání na pietních akcích v Rusku — Úbytek klientů ve třetím důchodovém pilíří — Spoření na důchod — Hospodaření systému důchodového pojištění — Prodloužení kontrol na hranici s Českem — Prodej produktů od drobných farmářů — Ochrana dětí v Maďarsku — 30 let kapely Vypsaná fiXa — Debaty o zvýhodnění začínajících podnikatelů — Vstup Švédska do NATO — První robotická operace bypassu — Nehoda na trati u Braníka — Teplo zkrátilo sezonu na horách — Ceny vody a nealkoholických nápojů — Pitná voda v ČR — Pokuta pro Donadla Trumpa za podvody — Stávka na francouzské železnici — Omezení pro cestující po Praze — Jiří Paroubek předsedou ČSSD — Návštěvnost zámku v Českém Krumlově — Zvukové detektory pomáhají strážníkům v Plzni — Japonský vesmírný úspěch — Údržba jáchymovských pramenů po povodni — Česká premiéra na Berlinale

                                   17. 2. 2024 na ČT1
                                   Stopáž49 minut

                                   17. únor

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   17. 2. 2024 na ČT24

                                   Události na sociálních sítích

                                   Napište nám