54 minut

29. září

Obsah dílu

Česká ekonomika v recesi — Domácnosti šetří, firmy méně vyvážejí — Předpověď ekonomického vývoje — Parlamentní volby na Slovensku — Předvolební průzkumy — Témata předvolební kampaně — Přívětivější okamžiky politické kampaně — Vlak z Prahy na volby — Otevření posledního úseku S3 — Putin jednal se členem Wagnerovců — Stěhování z fronty do bezpečnějších regionů — Soud o přebalu Reflexu s Tomiem Okamurou — Výročí podpisu Mnichovské dohody — Okolnosti a následky Mnichovské dohody — Stát koupil přepravce plynu Net4Gas — Spor o přesčasy lékařů — Švédsko proti gangům — Zranění po pádu atrakce v Příbrami — Rekordně teplý podzim — Start sezóny respiračních chorob — Ordinace plné nemocných děti — Respirační onemocnění v ČR — Celková výše dluhů — Novela vodního zákona — Vyšetřování požáru na území Českého Švýcarska — Čínská eskalace napětí vůči Západu — Vypouštění přehrady — Tragické úrazy na horských stezkách — Povodně v New Yorku — Gočárovy mlýny — Krize čínské realitní společnosti Evergrande — Péče o umírající doma — Policie obvinila žháře — Přehlídka české architektury

Části dílu

00:42
Česká ekonomika v recesi
  Česká ekonomika v potížích. Ve druhém letošním čtvrtletí meziročně propadla o šest desetin procenta - tedy ještě víc, než statistici původně odhadovali.
  01:19
  Domácnosti šetří, firmy méně vyvážejí
   Přestává se dařit českým firmám a jejich vývozu do zahraničí. Hlavním problémem ekonomiky ale zůstává vysoká inflace. Kvůli ní domácnosti výrazně omezily své útraty.
   04:01
   Předpověď ekonomického vývoje
    Co dál? Česká národní banka odhaduje, že za celý letošek bude ekonomika stagnovat, příští rok nastane zhruba dvouprocentní oživení. A to díky domácnostem, které znovu začnou utrácet.
    05:07
    Parlamentní volby na Slovensku
     Do otevření volebních místností tady na Slovensku zbývá 12 hodin. Kampaň oficiálně skončila o středeční půlnoci a byla poměrně útočná a agresivní. Termín předčasného hlasování schválil parlament poté, co koncem loňského roku vyslovil nedůvěru menšinové vládě premiéra Eduarda Hegera.
     09:06
     Předvolební průzkumy
      Těsný souboj dokládají i poslední předvolební průzkumy. Média je na Slovensku mohla naposledy zveřejnit ve středu. Nejčerstvější šetření se shodují na třech nejsilnějších stranách - liší se ale jejich pořadí.
      09:49
      Témata předvolební kampaně
       V předvolební kampani se řešily drahé energie, problémy ve zdravotnictví nebo školství. Evropa ale sledovala hlavně spor o další geopolitické směřování Slovenska. Robert Fico stejně jako politici krajní pravice opakovaně zpochybnili další vojenskou podporu Ukrajině.
       10:59
       Přívětivější okamžiky politické kampaně
        Jak jsme řekli, byla to jedna z nejvyhrocenějších kampani, jakou tahle země pamatuje. Kampaň plná slovních útoků, emocí i forem, jak voliče zaujmout. O to vzácnější byly i odlehčené nápady a momenty.
        13:29
        Vlak z Prahy na volby
         Stovky Slováků dnes odjeli do vlasti hlasovat zdarma speciálním vlakem z pražského hlavního nádraží. Víc než z poloviny šlo o studenty. Náklady hradily neziskové organizace, které chtějí zvýšit volební účast.
         14:52
         Otevření posledního úseku S3
          ŽIvý vstup redaktora Vlastimila Weinera.
          16:52
          Putin jednal se členem Wagnerovců
           Ruský prezident jednal s bývalým členem vedení wagnerovců o vytvoření jednotek dobrovolníků, kteří by byli nasazováni hlavně v bojích na Ukrajině.
           17:17
           Stěhování z fronty do bezpečnějších regionů
            Podle OSN je na Ukrajině v současnosti minimálně pět milionů vnitřních uprchlíků - lidí, kteří museli kvůli válce opustit své domovy, ale zůstali v zemi. Mnozí jsou ve složité situaci.
            19:24
            Soud o přebalu Reflexu s Tomiem Okamurou
             Týdeník Reflex se nemusí omluvit předsedovi SPD Tomiu Okamurovi za to, že ho nazýval Pitomiem. Nejvyšší soud konstatoval, že šlo o slovní karikaturu a politik k ironii musí projevit vyšší stupeň tolerance.
             19:55
             Výročí podpisu Mnichovské dohody
              85 let od podpisu mnichovské dohody, která rozbila Československo a stala se symbolem ústupků vůči zlu. Výročí si připomněl Senát. Podle předsedy Miloše Vystrčila si Češi mají klást otázky, jestli jsou schopní nevykládat historii tak, jak se zrovna hodí.
              21:03
              Okolnosti a následky Mnichovské dohody
               Československo ztratilo rozhodnutím čtyř velmocí třetinu svého území. Dohoda znamenala konec demokratické první republiky a zároveň otevřela cestu k nejničivějšímu konfliktu v dějinách.
               23:41
               Stát koupil přepravce plynu Net4Gas
                Stát koupil prostřednictvím společnosti ČEPS provozovatele tuzemských plynovodů NET4GAS Holdings. Smlouvu podepsaly obě strany před 18 hodinou. Součástí holdingu jsou firmy NET4GAS a Brawa. První zmíněná se stará asi o 4 tisíce kilometrů potrubí a předávací stanice a je držitelem výlučné licence pro přepravu zemního plynu v Česku.
                25:14
                Spor o přesčasy lékařů
                 Česku se v Evropské komisi podařilo vyjednat výjimku ze zákazu 24-hodinové pracovní doby. ČT to řekl lidovecký poslanec Vít Kaňkovský. Zákoník práce od října umožňuje plánovat v nemocnicích směny maximálně na 12 hodin.
                 27:59
                 Švédsko proti gangům
                  Ve Švédsku se množí útoky zločineckých gangů. Za poslední měsíc přišlo o život dvanáct lidí, nejvíc od prosince 2019. Jeden člověk zemřel při bombovém útoku, další oběti byly zastřeleny. Švédský premiér si předvolal vedení policie a armády.
                  28:21
                  Zranění po pádu atrakce v Příbrami
                   Nehoda na pouti v Příbrami - při provozu se sesunula Létající lavice. V tu chvíli na ní seděly 2 dívky. Jedna si pohmoždila zápěstí a skončila v nemocnici, druhé se nestalo nic.
                   28:39
                   Rekordně teplý podzim
                    32 let starý teplotní rekord padl ve Strání nedaleko Uherského Hradiště - bylo tam přes 24 stupňů. Ještě víc naměřili meteorologové na jižní Moravě - za 2 dny přepisovali 11 hodnot. Namátkou v Pohořelicích nebo Brodě nad Dyjí.
                    30:38
                    Start sezóny respiračních chorob
                     Nachlazení, chřipky, angíny nebo covid. Řada lidí v Česku se teď léčí s respiračním onemocněním. Podle lékařů ale sezóna těchto potíží teprve na začátku.
                     31:15
                     Ordinace plné nemocných děti
                      Zvýšený počet respiračních chorob nesouvisí podle odborníků jen se změnou počasí, ale taky se začátkem školního roku. Zejména děti jsou víc v kontaktu, a nákazy se tak snáz šíří. Plná je tak řada ordinací a víc práce mají i zdravotníci na pohotovostech.
                      33:58
                      Respirační onemocnění v ČR
                       Podle posledních dat Státního zdravotního ústavu je teď v Česku při přepočtu na sto tisíc obyvatel 641 pacientů s respiračními onemocněními. Tedy skoro dvakrát víc než ještě před měsícem.
                       37:33
                       Celková výše dluhů
                        České domácnosti si čím dál víc půjčují. V srpnu už dlužily 2 biliony a 220 miliard korun. Za poslední rok se suma zvýšila o 103 miliard.
                        37:53
                        Novela vodního zákona
                         Jasná pravidla a rozdělení kompetencí v případě havárií na řekách má přinést novela vodního zákona, kterou schválila vláda. Reaguje na událost na Bečvě a potíže s ní spojené.
                         40:08
                         Vyšetřování požáru na území Českého Švýcarska
                          Policisté vyšetřují požár v Jetřichovicích - podle nich by se mohlo jednat o obecné ohrožení z nedbalosti. Hořet na území národního parku České Švýcarsko začalo ve středu, hasiči oheň v extrémně nepřístupném terénu likvidovali ještě včera.
                          40:39
                          Čínská eskalace napětí vůči Západu
                           Čínská vláda sjednocuje veřejnost kolem společné hrozby, kterou podle ní představují cizinci. V rámci ideologického boje se Západem stupňuje kampaň proti špiónům.
                           42:58
                           Vypouštění přehrady
                            Na přehradu Jesenice u Chebu si lidé chodí prohlížet zbytky zatopené vesnice Všeboř. Kvůli nutným opravám bezpečnostního přelivu u hráze a sanacím břehů museli vodohospodáři nádrž upustit. Hladina ustoupila skoro o metr a půl.
                            43:27
                            Tragické úrazy na horských stezkách
                             Na všech českých horách letos přibylo vážných úrazů cyklistů. Včetně smrtelných. Horská cyklistka si jen na Šumavě letos vyžádala čtyři životy. A mnohem častěji také zasahovala letecká záchranná služba.
                             45:15
                             Povodně v New Yorku
                              New York zasáhly bleskové povodně. Ve městě nejezdí metro na hlavních trasách a jsou uzavřené některé silnice. Za pouhé tři hodiny tam spadlo přes deset centimetrů srážek, tedy zhruba měsíční množství. Guvernérka státu New York vyhlásila ve městě výjimečný stav.
                              45:42
                              Gočárovy mlýny
                               Mouku mleli v areálu od architekta Josefa Gočára naposledy před deseti lety - pak už objekty jen chátraly. Automatické mlýny v Pardubicích dnes ale znovu ožily. Novým majitelům, manželům Smetanovým, se kulturní památku podařilo proměnit v nové společenské centrum.
                               46:21
                               Krize čínské realitní společnosti Evergrande
                                Hongkongská burza pozastavila obchodování s akciemi čínské realitní společnosti Evergrande. Její šéf je pod policejním dozorem kvůli podezření z nezákonných aktivit. Závazky firmy jsou větší než 300 miliard dolarů, což zhruba odpovídá HDP Finska.
                                46:44
                                Péče o umírající doma
                                 Strávit poslední chvíle života doma a mezi svými nejbližšími. Přání, které má mnoho lidí, ne vždy ale může být naplněno. Brněnská Fakultní nemocnice u svaté Anny nově zřizuje tým mobilní paliativní péče, který to lidem umožní. Je v něm 10 zdravotníků a zatím se starají o 15 pacientů.
                                 48:59
                                 Policie obvinila žháře
                                  Policie zadržela a obvinila žháře, který zakládal požáry v Plzni. Při největším zapálil v polovině srpna bytový dům – škoda přesáhla půl milionu, nikdo se nezranil.
                                  49:20
                                  Přehlídka české architektury
                                   Začal Festival Den architektury. Letos zájemcům nabídne víc než 450 exkurzí do běžně nepřístupných budov. Program největší architektonické přehlídky v Česku se tentokrát zaměřuje na konstrukce.
                                   Přehrát celé video
                                   Stopáž50 minut
                                   Další díl
                                   30. září

                                   Přehled dílů

                                   Stopáž50 minut

                                   9. prosinec

                                   Headlines — Zádušní mše za Karla Schwarzenberga — Poslední rozloučení s Karlem Schwarzenbergem — Životníky milníky Karla Schwarzenberga — Rozloučení s Karlem Schwarzenbergem — Odkaz Karla Schwarzenberga — Koncert Karel žije dál — Karel Schwarzenberg ve fotografiích — Boje v Izraeli — Ukrajina k ruským volbám na okupovaných územích — Úspory na provozu stát — Rušení úřednických míst — Počet úřednických míst v Česku — Zemřel Ladislav Županič — Pravidla pro regulaci umělé inteligence — Odložené vyetřování na Hradě — Rozdělení majetku v Česku — Požár bytu v Adamově — Rizikové výlety na horské hřebeny — Změny na železnici — Novinky na železnici — Vlakové spojení po Česku — Ledovka v části Česka — Požár nemocnice u Říma — Německo v rozpočtovém provizoriu — Betlémské světlo pro Česko — Záchrana života pomocí Impelly — Analýza Gorgosaura — Podvodné a rizikové e-shopy — Opravený kostel v Přešticích na Plzeňsku — Dokument o umělci Jeffu Koonsovi

                                   9. 12. 2023 na ČT1
                                   Stopáž50 minut

                                   9. prosinec

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   9. 12. 2023 na ČT24
                                   Stopáž54 minut

                                   8. prosinec

                                   Headlines — Končí protest, který omezil provoz nemocnic — Podpis dohody o platech lékařů — Veřejné zdravotní pojištění — Rušení elitní prokuratury — Zásah cílů v Gaze — Nezaměstnanost v listopadu: 3,5 % — Požár v České Švýcarsku — Nebezpečí ledovky — Vladimir Putin bude kandidovat — Kontroly na hranicích — James Bond v pohybu v Křižíkově pavilonu — Investiční plány radnic — Bankroty vyhlášené v listopadu 2023 — Nákupy luxusního zboží — Rostoucí aktivita agentů Hamásu — Výstraha před smogem — Vánoční stromky s nedokonalostmi — Polská vláda — Druhý soudní proces Huntera Bidena — Rusové a Bělorusové na OH — Problémy s dopravou kvůli německé stávce — Loučení s Karlem Schwarzenbergem — Hrobka Schwarzenbergů v Třeboni — Nebezpečné rozmrazování aut — Pilotní projekt sociálních pracovníků u soudu — Voliéra zničená náporem sněhu — Rekonstrukce Gočárova hotelu — Poválečná tvorba Marka Chagalla

                                   8. 12. 2023 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   8. prosinec

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   8. 12. 2023 na ČT24
                                   Stopáž54 minut

                                   7. prosinec

                                   Český průmysl v říjnu posílil — Vývoj českého průmyslu — Export českých firem — Nejvyšší ústavní činitelé se shodli na podpoře Ukrajiny — Dva měsíce války v Izraeli — Izraelská operace v Pásmu Gazy — Dohoda o růstu platů — Chov slepic v klecích — Prezident na plénu České konference rektorů — Summit EU-Čína — Stávka na německé železnici — Baroko v Bavorsku a Čechách — Zavedení korespondenční volby — Zápaly plic u dětí — Vývoj ekonomiky — Policie řeší případ postřeleného vlka v Krkonoších — Mráz střídá obleva — Aplikace na pomoc s Alzeimerovou chorobou — Počet pacientů s demencí v ČR — Odlehčovací služby pomáhají rodinám — Pomoc Ukrajině a Izraeli — Ukrajinský Mykolajiv bez pitné vody — Smogová situace v ČR — Zasněžené fotovoltaické panely — Zrušení úřadu speciální prokuratury — Zrekonstruovaná stanice Praha-Vysočany — Kontroly covid certifikátů — Aleš Svoboda do vesmíru nepoletí — Cena vody — Trest za pěstování konopí — Loučení se zesnulým Karlem Schwarzenbergem — Unikátní most s chytrou technologií — Ve vězení kvůli drogám — Přeprava zboží po Labi — Nová kniha o New Yorku od Lukáše Novotného — Začala chanuka

                                   7. 12. 2023 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   7. prosinec

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   7. 12. 2023 na ČT24
                                   Stopáž54 minut

                                   6. prosinec

                                   Češi i nadále méně utrácejí — Propad tržeb — Vývoj inflace — Vánoční odměny pro zaměstnance — Válka na Ukrajině — Obvinění z válačných zločinů — Výjezdní zasedání vlády — Podvody na internetových bazarech — Výsluhy pro zdravotníky — Izraelská armáda postupuje v Chán Júnisu — Boris Johnson o covidu — Perinbaba a dva světy — Změny ve slovenské justici — Český knižní trh v r. 2022 — Svoboda slova vs. propagace válečných zločinů — Rekordně teplý podzim — Cestování vlakem za silných mrazů — Loučení s Karlem Schwarzenbergem — Poslední rozloučení se státními poctami — Pohřeb Karla Schwarzenberga — Verdikt nad Karlem "Charliem" Soukupem — Ruční výroba skla na seznamu UNESCO — Kevin McCarthy odchází z Kongresu — Zničené provizorní dopravní značení — Prezident na Broumovsku — Summit EU-Čína — Osobnost roku dle Time — 35 let od návratu raketoplánu Discovery — Přestavba královopolského nádraží — Robotické centrum na léčbu urologických obtíží — Led na Lipně — Město plné betlémů

                                   6. 12. 2023 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   6. prosinec

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   6. 12. 2023 na ČT24
                                   Stopáž54 minut

                                   5. prosinec

                                   Napětí mezi odbory a vládou — Odbory znovu připraveny stávkovat — Růst regulované složky energií — Americká pomoc Ukrajině — Přebytek hospodaření od ledna do září 2023 — Prasklé potrubí kvůli mrazu — Ministři vnitra EU o migraci — Tvrdé boje na jihu Pásma Gazy — Žádost o odškodnění za neoprávněné odsouzení — Pohledávky vůči Sberbank — Adventní koncert na Pražském hradě — Zásady kodexu chování poslanců — Ekonomická předpověď pro r. 2024 — Obvinění bývalého špiona Manuela Rochy — Soud o ČKD Praha DIZ — Rekordně teplý podzim — Mikulášská nadílka na jihu Čech — Čerti s tradicí — Úrazy kvůli namrzlým chodníkům — Sníh na střechách — ÚS o diskriminaci dítěte — Prezident v Královéhradeckém kraji — Změny u parkování v centru Prahy — Další mrtví po erupci sopky na Sumatře — Krize na realitním trhu v Hongkongu — Prodej poštovní centrály — Výroba dronů pro NATO v Česku — Hrozba srážky české družice — Srovnání znalostí žáků — Rozvoj mobility v obcích — Oprava hráze v mrazech — Nový ředitel Památníku národního písemnictví a Muzea literatury — Pták roku 2024 — Mezinárodní den dobrovolníků — Mikuláš pro Ukrajinu

                                   5. 12. 2023 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   5. prosinec

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   5. 12. 2023 na ČT24

                                   Události na sociálních sítích

                                   Napište nám