54 minut

27. září

Obsah dílu

Nákup letounů F-35 — Nové stíhačky pro českou armádu — Letouny F-35 zblízka — Vláda o rozpočtu — Sněmovna o vládním balíků úspor — Hospodaření státních rozpočtů — Kontroly na hranicích s Německem — KLDR vyhostila amerického vojáka — Smartwings ruší lety z malých letišť — Útok hackerů na Univerzitu obrany — Soud: Trump podváděl při podnikání — Konec slovenské kampaně — Zahájení sezóny České filharmonie — Nekvalitní údržba některých silnic a dálnic — Protesty pracovníků automobilek za vyšší mzdy — Dlouhé čekání na kominíka — Útok sršňů na děti v Brně — Genová terapie pro Martina díky sbírce — Úrokové sazby beze změny — Dopad vyšší úrokové sazby — Vývoj základní úrokové sazby ČNB — Změny v penzijním připojištění? — Požár v Českém Švýcarsku — Výzva opozice k odvolání ministra Rakušana — Závěr prezidentovy návštěvy na jižní Moravě — Tragický požár na irácké svatbě — Migrace do Francie z Itálie — Obvinění za vybízení k terorismu — Návrat ruských kosmonautů z ISS — Případ hromadné nevolnosti studentů v plzeňské škole — Témata polských voleb — 3D model včelího hnízda — Oddlužení v projektu Milostivé léto — Přípravy na Svatováclavskou pouť

Části dílu

00:40
Nákup letounů F-35
  Vláda schválila nejdražší armádní zakázku v historii. Česko koupí 24 amerických stíhaček F-35 páté generace.
  01:21
  Nové stíhačky pro českou armádu
   Součástí nákupu bude podle ministryně obrany také 14 projektů, na kterých získají práci české firmy. Americké stroje nahradí švédské Gripeny. Opozice to kritizuje.
   04:31
   Letouny F-35 zblízka
    Teď představení klíčových schopností stíhaček F-35, díky kterým patří mezi nejvýkonnější stroje.
    07:07
    Vláda o rozpočtu
     Jak už zaznělo, vláda má dnes na programu ještě další důležitý bod: schvaluje státní rozpočet na příští rok. Právě obrana díky němu získá víc peněz.
     07:44
     Sněmovna o vládním balíků úspor
      Do podoby rozpočtu na příští rok se promítne konsolidační balíček, který ve třetím čtení sněmovna dnes projednávala už druhý den. Ani tentokrát se ale poslanci nedostali k hlasování.
      10:27
      Hospodaření státních rozpočtů
       Zmíněný rozpočet na příští rok - s plánovaným schodkem 252 miliard - je už pátým výrazně deficitním v řadě. Hospodaření v mínusu už ale postupně brzdí.
       12:27
       Kontroly na hranicích s Německem
        Živý vstup redaktora Marka Štětiny.
        14:08
        KLDR vyhostila amerického vojáka
         Severní Korea vyhostila amerického vojáka, který v červenci bez povolení překročil demarkační linii mezi Jižní Koreou a KLDR. Utekl během organizované prohlídky oblasti.
         14:35
         Smartwings ruší lety z malých letišť
          Největší tuzemské aerolinky Smartwings přestanou od příští sezony létat ze tří malých regionálních letišť. Zkomplikovaly tak plány cestovních kanceláří.
          16:58
          Útok hackerů na Univerzitu obrany
           Kybernetický útok na Univerzitu obrany. Podle serveru iROZHLAS.cz hackeři odcizili data z rektorátu, včetně zápisů z porad, provozních dokumentů nebo faktur. Městské státní zastupitelství v Brně potvrdilo, že se případem zabývá.
           17:19
           Soud: Trump podváděl při podnikání
            Živý vstup zpravodaje Bohumila Vostala.
            18:50
            Konec slovenské kampaně
             Slovenské volební finále - kampaň dneškem oficiálně končí. Do půlnoci mohou strany přesvědčovat voliče, od zítřka už nebude možné ani zveřejňovat průzkumy. Ty poslední slibují drama: Směr expremiéra Fica a Progresivní Slovensko europoslance Michala Šimečky dělí minimální rozdíl.
             19:45
             Zahájení sezóny České filharmonie
              Živý vstup redaktora Jiřího Svobody.
              21:50
              Nekvalitní údržba některých silnic a dálnic
               O závažných pochybeních mluví Ředitelství silnic a dálnic v souvislosti údržbou komunikací, hlavně ve Středočeském kraji. Ukončí kvůli tomu smlouvy s firmami Silverton a Značky Morava. Ty podle auditu dělaly práce nekvalitně nebo vůbec.
               22:41
               Protesty pracovníků automobilek za vyšší mzdy
                Joe Biden se jako první americký prezident připojil k protestům odborů. Podpořil stávkující dělníky automobilových závodů, kteří žádají zvýšení platů až o 40%. Firmy se brání, že tak vysoké navýšení platů by neumožnilo další výrobu aut a prosperitu.
                24:45
                Dlouhé čekání na kominíka
                 Začíná topná sezona a spolu s tím roste poptávka po službách kominíků. Ti by měli zkontrolovat nejméně jednou ročně komíny i topidla. Právě kvůli zanedbaným kontrolám loni hasiči v Česku vyjížděli celkem k dvanácti stům čtyřiceti pěti požárům.
                 26:45
                 Útok sršňů na děti v Brně
                  Útok roje sršňů v brněnských Židenicích. Ráno pobodali čtrnáct dětí v lesoparku Akátky. Devět z nich museli záchranáři převést do Dětské nemocnice v Brně. Zbytek pacientů ošetřili na místě.
                  27:40
                  Genová terapie pro Martina díky sbírce
                   Dvouletý Martin, na jehož léčbu přispěli dárci bezmála 150 milionů korun, by mohl genovou terapii podstoupit podle lékařů do konce roku. Aktuálně jednají zdravotníci se dvěma centry v Evropě, která mají s takovým typem zákroku zkušenosti.
                   30:38
                   Úrokové sazby beze změny
                    Základní úroková sazba zůstává na sedmi procentech - jednomyslně o tom rozhodla bankovní rada ČNB. Na stejné úrovni se tak drží už od loňského června.
                    31:26
                    Dopad vyšší úrokové sazby
                     To by mohlo znamenat delší období drahých hypoték a dalších půjček. Na druhou stranu ale vyšší základní úroková sazba pomáhá lépe zhodnocovat peníze na spořicích účtech.
                     33:55
                     Vývoj základní úrokové sazby ČNB
                      Teď vývoj úrokových sazeb - centrální bankéři začali základní sazbu zvyšovat před dvěma lety - po covidovém období nízkých úroků. Reagovali tak na rostoucí inflaci.
                      34:37
                      Změny v penzijním připojištění?
                       Lidé si ale nedávají peníze jen na spořící účty. Víc než 4 miliony Čechů mají penzijní připojištění. Každý rok uzavírají společnosti na dvě stě tisíc nových smluv - zhruba stejný počet lidí smlouvu ukončuje. Většina klientů si uspořenou částku vybírá najednou.
                       37:29
                       Požár v Českém Švýcarsku
                        Živý vstup redaktora Ivo Brániše.
                        38:52
                        Výzva opozice k odvolání ministra Rakušana
                         Předseda hnutí ANO Babiš v dopise vyzval premiéra Fialu ke společné schůzce kvůli ministrovi vnitra. Opozice vyzývá k odvolání Víta Rakušana, protože používal šifrovaný telefon. Vadí jí i spojení některých členů hnutí STAN s kauzou Dozimetr.
                         39:29
                         Závěr prezidentovy návštěvy na jižní Moravě
                          Druhý den v Jihomoravském kraji strávil Petr Pavel na jihu regionu. Kromě archeologického naleziště a setkání s vinaři zavítal taky do obcí zasažených tornádem - v Hruškách na Břeclavsku se setkal se starosty i s občany.
                          41:44
                          Tragický požár na irácké svatbě
                           Přes 100 lidí zemřelo při požáru, který vypukl na svatbě v irácké provincii Ninive. Dalších 150 hostů utrpělo zranění. Mezi oběťmi je podle úřadů i novomanželský pár. Příčina tragédie zatím není jasná.
                           42:04
                           Migrace do Francie z Itálie
                            Tři tisíce migrantů zadrželi francouzští policisté na hranicích s Itálií za pouhé dva týdny. A další velká vlna se chystá. Úřady nepochybují o tom, že velká většina migrantů z ostrova Lampedusa bude směřovat právě do Francie. Ve městech na hranicích rostou obavy.
                            44:12
                            Obvinění za vybízení k terorismu
                             Kvůli podpoře a propagaci terorismu stíhají karlovarští policisté dvaašedesátiletého muže. Ten měl od loňského března šířit v internetových skupinách výzvy k násilí a teroristickým útokům. Jeho totožnost zjistili pomocí IP adres, a potom co ho zadrželi, u něj provedli domovní prohlídku.
                             44:47
                             Návrat ruských kosmonautů z ISS
                              Ruští kosmonauté Sergej Prokopjev a Dmitrij Petelin a americký astronaut Frank Rubio se po víc než roce vrátili na Zemi. Ve čtvrt na dvě přistáli v kazašské stepi.
                              47:02
                              Případ hromadné nevolnosti studentů v plzeňské škole
                               Fakultní nemocnice v Plzni ošetřila v souvislosti se včerejší hromadnou nevolností studentů zdravotnické školy v Plzni 60 lidí. Nikdo nebyl v ohrožení života. Příčinu jejich potíží dál prověřuje policie – dnes pokračovala ve sběru vzorků.
                               47:23
                               Témata polských voleb
                                18 dní do parlamentního hlasování v Polsku. Kampani dominují spory o migraci nebo vztahy s Ukrajinou. Letošní volby zároveň označují za nejvyhrocenější v historii.
                                49:51
                                3D model včelího hnízda
                                 Podzemní obydlí včel zkoumali za pomoci výpočetní tomografie vědci. Zkombinovali rentgenové paprsky z různých stran a vytvořili 3D model. Díky tomu je možné lépe pochopit, jak včely svá hnízda staví a jak se výsledek liší v různých podmínkách - třeba odlišných druzích půdy nebo při měnícím se klimatu.
                                 50:12
                                 Oddlužení v projektu Milostivé léto
                                  Pouze už jen dva dny mají obce na to, aby se připojily k letošní akci Milostivé léto. Ta umožňuje lidem výhodnější splácení pohledávek, které dluží třeba na místních poplatcích.
                                  52:18
                                  Přípravy na Svatováclavskou pouť
                                   Oslavy Dne české státnosti. Připadá na zítřek, kdy si lidé připomínají patrona českého národa - svatého Václava. Ve Staré Boleslavi vrcholí přípravy na národní pouť se mší. Zhruba před hodinou přivezli svatováclavské relikvie .
                                   Přehrát celé video
                                   Stopáž50 minut
                                   Další díl
                                   28. září

                                   Přehled dílů

                                   Stopáž50 minut

                                   9. prosinec

                                   Headlines — Zádušní mše za Karla Schwarzenberga — Poslední rozloučení s Karlem Schwarzenbergem — Životníky milníky Karla Schwarzenberga — Rozloučení s Karlem Schwarzenbergem — Odkaz Karla Schwarzenberga — Koncert Karel žije dál — Karel Schwarzenberg ve fotografiích — Boje v Izraeli — Ukrajina k ruským volbám na okupovaných územích — Úspory na provozu stát — Rušení úřednických míst — Počet úřednických míst v Česku — Zemřel Ladislav Županič — Pravidla pro regulaci umělé inteligence — Odložené vyetřování na Hradě — Rozdělení majetku v Česku — Požár bytu v Adamově — Rizikové výlety na horské hřebeny — Změny na železnici — Novinky na železnici — Vlakové spojení po Česku — Ledovka v části Česka — Požár nemocnice u Říma — Německo v rozpočtovém provizoriu — Betlémské světlo pro Česko — Záchrana života pomocí Impelly — Analýza Gorgosaura — Podvodné a rizikové e-shopy — Opravený kostel v Přešticích na Plzeňsku — Dokument o umělci Jeffu Koonsovi

                                   9. 12. 2023 na ČT1
                                   Stopáž50 minut

                                   9. prosinec

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   9. 12. 2023 na ČT24
                                   Stopáž54 minut

                                   8. prosinec

                                   Headlines — Končí protest, který omezil provoz nemocnic — Podpis dohody o platech lékařů — Veřejné zdravotní pojištění — Rušení elitní prokuratury — Zásah cílů v Gaze — Nezaměstnanost v listopadu: 3,5 % — Požár v České Švýcarsku — Nebezpečí ledovky — Vladimir Putin bude kandidovat — Kontroly na hranicích — James Bond v pohybu v Křižíkově pavilonu — Investiční plány radnic — Bankroty vyhlášené v listopadu 2023 — Nákupy luxusního zboží — Rostoucí aktivita agentů Hamásu — Výstraha před smogem — Vánoční stromky s nedokonalostmi — Polská vláda — Druhý soudní proces Huntera Bidena — Rusové a Bělorusové na OH — Problémy s dopravou kvůli německé stávce — Loučení s Karlem Schwarzenbergem — Hrobka Schwarzenbergů v Třeboni — Nebezpečné rozmrazování aut — Pilotní projekt sociálních pracovníků u soudu — Voliéra zničená náporem sněhu — Rekonstrukce Gočárova hotelu — Poválečná tvorba Marka Chagalla

                                   8. 12. 2023 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   8. prosinec

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   8. 12. 2023 na ČT24
                                   Stopáž54 minut

                                   7. prosinec

                                   Český průmysl v říjnu posílil — Vývoj českého průmyslu — Export českých firem — Nejvyšší ústavní činitelé se shodli na podpoře Ukrajiny — Dva měsíce války v Izraeli — Izraelská operace v Pásmu Gazy — Dohoda o růstu platů — Chov slepic v klecích — Prezident na plénu České konference rektorů — Summit EU-Čína — Stávka na německé železnici — Baroko v Bavorsku a Čechách — Zavedení korespondenční volby — Zápaly plic u dětí — Vývoj ekonomiky — Policie řeší případ postřeleného vlka v Krkonoších — Mráz střídá obleva — Aplikace na pomoc s Alzeimerovou chorobou — Počet pacientů s demencí v ČR — Odlehčovací služby pomáhají rodinám — Pomoc Ukrajině a Izraeli — Ukrajinský Mykolajiv bez pitné vody — Smogová situace v ČR — Zasněžené fotovoltaické panely — Zrušení úřadu speciální prokuratury — Zrekonstruovaná stanice Praha-Vysočany — Kontroly covid certifikátů — Aleš Svoboda do vesmíru nepoletí — Cena vody — Trest za pěstování konopí — Loučení se zesnulým Karlem Schwarzenbergem — Unikátní most s chytrou technologií — Ve vězení kvůli drogám — Přeprava zboží po Labi — Nová kniha o New Yorku od Lukáše Novotného — Začala chanuka

                                   7. 12. 2023 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   7. prosinec

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   7. 12. 2023 na ČT24
                                   Stopáž54 minut

                                   6. prosinec

                                   Češi i nadále méně utrácejí — Propad tržeb — Vývoj inflace — Vánoční odměny pro zaměstnance — Válka na Ukrajině — Obvinění z válačných zločinů — Výjezdní zasedání vlády — Podvody na internetových bazarech — Výsluhy pro zdravotníky — Izraelská armáda postupuje v Chán Júnisu — Boris Johnson o covidu — Perinbaba a dva světy — Změny ve slovenské justici — Český knižní trh v r. 2022 — Svoboda slova vs. propagace válečných zločinů — Rekordně teplý podzim — Cestování vlakem za silných mrazů — Loučení s Karlem Schwarzenbergem — Poslední rozloučení se státními poctami — Pohřeb Karla Schwarzenberga — Verdikt nad Karlem "Charliem" Soukupem — Ruční výroba skla na seznamu UNESCO — Kevin McCarthy odchází z Kongresu — Zničené provizorní dopravní značení — Prezident na Broumovsku — Summit EU-Čína — Osobnost roku dle Time — 35 let od návratu raketoplánu Discovery — Přestavba královopolského nádraží — Robotické centrum na léčbu urologických obtíží — Led na Lipně — Město plné betlémů

                                   6. 12. 2023 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   6. prosinec

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   6. 12. 2023 na ČT24
                                   Stopáž54 minut

                                   5. prosinec

                                   Napětí mezi odbory a vládou — Odbory znovu připraveny stávkovat — Růst regulované složky energií — Americká pomoc Ukrajině — Přebytek hospodaření od ledna do září 2023 — Prasklé potrubí kvůli mrazu — Ministři vnitra EU o migraci — Tvrdé boje na jihu Pásma Gazy — Žádost o odškodnění za neoprávněné odsouzení — Pohledávky vůči Sberbank — Adventní koncert na Pražském hradě — Zásady kodexu chování poslanců — Ekonomická předpověď pro r. 2024 — Obvinění bývalého špiona Manuela Rochy — Soud o ČKD Praha DIZ — Rekordně teplý podzim — Mikulášská nadílka na jihu Čech — Čerti s tradicí — Úrazy kvůli namrzlým chodníkům — Sníh na střechách — ÚS o diskriminaci dítěte — Prezident v Královéhradeckém kraji — Změny u parkování v centru Prahy — Další mrtví po erupci sopky na Sumatře — Krize na realitním trhu v Hongkongu — Prodej poštovní centrály — Výroba dronů pro NATO v Česku — Hrozba srážky české družice — Srovnání znalostí žáků — Rozvoj mobility v obcích — Oprava hráze v mrazech — Nový ředitel Památníku národního písemnictví a Muzea literatury — Pták roku 2024 — Mezinárodní den dobrovolníků — Mikuláš pro Ukrajinu

                                   5. 12. 2023 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   5. prosinec

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   5. 12. 2023 na ČT24

                                   Události na sociálních sítích

                                   Napište nám